Skocz do zawartości

2' - dwu stopowy Newton


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteśmy coraz bliżej. Jeszcze ze dwa, może trzy  spotkania robocze i będzie gotowy.

Może w następny  weekend uda się zorganizować pierwsze spotkanie obserwacyjne z Sową.

No to bardzo dobry termin  :-X (26 lipca wyjeżdżam na urlop) no ale cóż do zlotu z Zatomiu jakoś będę musiał wytrzymać.

Co do komfortu obserwacji, nie nawiedzę takich Newtonów właśnie przez ich ogniskową, obrazy rewelacyjne a komfort obserwacji marny. Stoisz na drabinie, patrzysz w okular i zamiast się delektować widokiem to myślisz tylko żeby nie odchylić się na tyle daleko żeby nie runąć na teleskop.

Platforma o której pisał Łukasz to chyba bardziej komfortowe obserwacje niż z drabiny.

Panowie gratuluję posiadania tego cacka, żałuję trochę że nie należę do Waszej spółdzielni  :) 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gratulacje - piękny teleskop!!!

Gdybyście jednak planowali większą aperturę kolejnego teleskopu, to podpowiadam rozwiązanie problemu dostępu do ogniska głównego, które już ćwiczył Herschel ze 200 lat temu (obserwacje tylko w pobliżu miejscowego południka!!!).

:)

Herschel_40_foot.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostały rurki i pozamiatane  8)

A jest co oglądać na wreszcie czystym niebie - wiem z autopsji - 3 noc  :) , chyba nic nie zginęło  - właśnie przerwa na kawkę  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przycięliśmy rury stelaża, na wszelki wypadek jeszcze z zapasem.

Skręciliśmy całość i skolimowaliśmy. Całość zaczęła już wyglądać jak prawdziwy teleskop.

Po skolimowaniu i próbie uzyskania ostrości okazało się, że rury są za długie dokładnie o tyle ile przyjęliśmy zapasu.

Pomimo zbyt długich rur udało się przeprowadzić obserwacje Księżyca okularem 1.25" z filtrem polaryzacyjnym, trzymanym ręką w wyciągu (z powodu zbyt długich rur to był jedyny sposób na uzyskanie ostrości).

Widok powalił nas wszystkich. Heniek użył przy tym określenia, którego nie mogę zacytować ze względu na możliwość naruszenia regulaminu forum :)

Jutro działamy dalej.

post-118-137699927182_thumb.jpg

post-118-137699927198_thumb.jpg

post-118-137699927222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie mam nowych zdjęć, bo niewiele by się różniły od ostatnich.

Docięliśmy rurki, teraz ostrość mamy dokładnie w połowie przesuwu wyciągu.

Zamontowaliśmy szukacz.

Dopracowaliśmy (doszlifowaliśmy) płozy i podstawę. Teleskop chodzi płynnie, bez żadnych zacięć.

Po złożeniu zrobiliśmy małą sesję obserwacyjną. Oprócz Księżyca, który wyglądał rewelacyjnie (Heniek powiedział, że nie widział wcześniej Księżyca w takiej rozdzielczości, z takimi detalami, ja zresztą też)  widzieliśmy pierwszego DS-a - pięknie, perfekcyjnie rozbita kulka - igiełki w M13-tce.

Pozostały już tylko drobne detale do dopracowania: pomalowanie rurek, magnesiki do klap skrzyni LG, uchwyty-rączki do przenoszenia skrzyni LG no i sukienka na stelaż.

Teleskop prawie skończony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, gratuluję! :)  Z jakiego materiału będziecie szyć osłonę? Bo moja na rozsuwana Synte 10" jest zbyt sztywna i muszę uszyć coś nowego

P.S. No i właśnie, dołączam się do pytania Jacka- ile Was to cudo kosztowało? :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu cudo :o .Gratulacje . :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, gratuluję! :)  Z jakiego materiału będziecie szyć osłonę? Bo moja na rozsuwana Synte 10" jest zbyt sztywna i muszę uszyć coś nowego

P.S. No i właśnie, dołączam się do pytania Jacka- ile Was to cudo kosztowało? :)

Koszty lustra, wyciągu, pająka, materiałów to około 10000zł, dużo a zarazem mało biorącą pod uwagę ceny teleskopów oferowane przez ludzi zajmujących się zarobkowo budową ATM-ów.

Pamiętać jednak należy o pracy jaką należy włożyć w przygotowanie dużego ATM-a: obliczenia, dobór parametrów teleskopu, przygotowanie rysunków do cięcia na CNC, a później długie godziny pracy przy wierceniu, skręcaniu, malowaniu, składaniu. (150 roboczo-godzin na fazę koncepcyjna i projektowanie, 250 roboczo-godzin wykonawstwo).

Takie wyzwanie dla jednej osoby bez doświadczenia może przerosnąć jej możliwości i nie ma gwarancji że to co zbuduje będzie spełniało jej oczekiwania (stabilność i mobilność).

Myślę że gdyby nie Tadek który poświęciło bardzo dużo czasu i energii  na budowę tego teleskopu, to nie udało by nam się zbudować Sowy tak szybko, za co serdecznie mu teraz publicznie dziękuje :)

Rzeczywista cenę po uwzględnieniu nakładów pracy na przygotowanie teleskopu określił bym na poziomie 16000-18000zł


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie Zatomiana atrakcja, fotki będzie gawiedź sobie z Sówką strzelać .... :) Ja takiej wieżycy nie widziałem jeszcze, Maxa 52cm  był potworem..ale tooto to już monster high :D ;D

Czemu ten czas tak się ślimaczy  Ech.... :)

ps. Czy ta 60tka to nie jest przypadkiem największy amatorski Newton w Polsce? (Śp. Piotr Zasłona zdaje się miał taki sam aperturowo?)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem co to znaczy teleskop zbudować, mam kilka ATM-ów na koncie, z tym że pracę przy tym uważam raczej za przyjemność i oderwanie od ponurej rzeczywistości. Co do kosztów, to spodziewałem się że będzie więcej, zwłaszcza że na kosztach bardzo nie oszczędzaliście co wnioskuję z wykończenia i z tego jakie komponenty są użyte.

Jednym słowem nic tylko gratulować  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie Zatomiana atrakcja, fotki będzie gawiedź sobie z Sówką strzelać .... :) Ja takiej wieżycy nie widziałem jeszcze, Maxa 52cm  był potworem..ale tooto to już monster high :D ;D

Czemu ten czas tak się ślimaczy  Ech.... :)

ps. Czy ta 60tka to nie jest przypadkiem największy amatorski Newton w Polsce? (Śp. Piotr Zasłona zdaje się miał taki sam aperturowo?)

Jeśli nawet Jest, to już niedługo, Pablito chyba robi teraz 24" co oznacza że będzie to teleskop lustrze o 1 cm średnicy większej :), ponadto wiem że Pan Stefan Płocienak przygotowuje obecnie lustro 28" lub 30" dokładnie nie pamiętam :)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kończę drugą 22"kę. 24" idzie do Francji jako zestaw do samodzielnej budowy. A później jazda z 30"tką i 32"ką, co najważniejsze - oba zostają w PL ;)

Ale pamiętam też o tych, którzy nie mają pleców ze stali. Będą też dwie mega mobilne 12"tki F/4 :)

Póki co nic nie pisałem w temacie bo i robota dobrze idzie. Może wizualnie nie jest w moim guście ale konstrukcyjnie jest ok. Jest jedna rzecz, którą polecałbym zmienić ale o tym pogadamy w Zatomiu. Z tego co widzę da się to zrobić bez przeróbek. O ile chcecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z tą "sukienką"? Z czego planujecie ją uszyć?

Na razie kupiliśmy prosty i tani czarny materiał - podszewka poliestrowa. Właśnie się szyje, jutro powinna być gotowa. To będzie taka "próbna, przymiarkowa" sukienka.

Docelowo uszyjemy to chyba z czarnej satyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj nastąpił ten dzień gdy możemy powiedzieć, że teleskop jest skończony.

Spotkaliśmy się aby dopracować ostatnie drobiazgi i świętować koniec budowy teleskopu.

Rurki pomalowane, sukienka uszyta (niestety jak się potem okazało  to będziemy musieli poprawić) , środek lustra wyznaczony, uchwyty do przenoszenia przykręcone.

Przystąpiliśmy do skręcania całości.

post-118-137699928413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po skręceniu złapaliśmy przez grubego cirrusa Saturna i zaczęliśmy świętowanie.

Prawie 10 miesięcy pracy podsumowaliśmy wypiciem symbolicznej lampki szampana w towarzystwie naszych cierpliwych żon i narzeczonych (nie wiem czy wiecie ale narzeczona Łukasza  już za mniej więcej 2 tygodnie będzie jego żoną :)

post-118-137699928471_thumb.jpg

post-118-137699928541_thumb.jpg

post-118-137699928663_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem trochę pobłądziliśmy po niebie.

Pogoda nie była idealna ale wyłapaliśmy kilka DS-ów.

W najbliższą niedzielę, jeżeli pogoda pozwoli zapraszamy serdecznie wszystkich na wspólne obserwacje i lampkę szampana na polankę w Glinnej.

post-118-137699928705_thumb.jpg

post-118-137699928732_thumb.jpg

post-118-137699928831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to wygląda na profesjonalny teleskop. Dzięki za zaproszenie, ale w niedzielę do pracy także dopiero w Zatomiu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne gratulacje!

SOWA potwierdza, że realizacja największych i najlepszych projektów jest możliwa tylko w ramach pracy zespołowej

i to wydaje mi się oprócz dzieła w postaci ogromnego teleskopu najistotniejsze.

Z zaproszenia do Glinnej z przyjemnością skorzystam, dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lampkę szampana na polankę w Glinnej.

No to serdeczne Gratulacje pamiętajcie jednak, że Sowę trzeba ochrzcić - Heniek wie - po żeglarsku - więc butelki potrzebne są dwie  8)

Czystego nieba w sobotę  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)