Skocz do zawartości

Różnice między aperturą 8'' a 12 '' czy różnice są duże?


hyynss07

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym spytać wszystkich o swoje wrażenia z aparaturom 12 '' jakie są różnice pod ciemnym niebem  z 8" teleskopem.

Czy te różnice wpływają znacząco na jakość obserwacji? Czego nie zobaczę 8 calowym teleskopem prosił bym o przykłady i szczegółowy opis ;)

Jeśli chodzi o gabaryty nie ma z tym problemu planuje kupno takiego teleskopu, mam dostęp do ciemnego nieba w okolicach Bieszczad i proszę o informacje wszystkich co mają styczność z porównaniem obydwu . Z góry dziękuje Mirek  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu opisałem swoje wrażenia po przesiadce na 12" mam nadzieję, że będą pomocne! :)

Pozdrawiam

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=37.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to opisać. Są różnice nawet między 10" a 12". Największe na kulistych. Na galaktykach jakby mniej, ale te w 12" są bardziej oczywiste. Jeśli chcesz polować na Hicksony i inne Abelle to kieruj się w stronę większego lustra - zawsze zobaczysz więcej. Wg. mnie złotym środkiem w obecnej chwili jest 10", który jest niewiele więcej upierdliwy w logistyce niż 8" (taki sam dobson i tuba) a pokaże tylko nieco mniej niż 12". A potem już dwucalica.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(edit moderatorski)

Myślę, że bardzo trafnie sprawę przedstawił piotrkusiu  :)

A lustra są chyba ,,podobne" w możliwościach, od dawna na forach trwa święta wojna, które ,,lepsze"  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość preferuje GSO bo to takie ,,lepsze" Chiny - tu też podejrzewam, że jednoznacznej odpowiedzi nie znajdziesz  ;)

Mam parę produktów GSO - wyciąg, bacfocuser do SCT, soczewkę Barlowa, jakieś przedłuzki i nie zawiodłem się. Z drugiej strony miałem kiedyś dawno SW 120/600 i również złego słowa o tej tubce nie mogę powiedzieć, od szkieł po wyciąg i montaż AZ3  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące teleskopów rozsuwanych . Wiadomo że mobilność jest o wiele większa ale czy wpływa to na sztywność całej konstrukcji z czasem ?

Nie wpływa. Rozsuwasz teleskop, blokujesz zaciski i wszystko sztywno się trzyma. Nieco gorzej jest z utrzymaniem kolimacji ale wszystko jest do opanowania.

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro się nie brudzi szybciej. Jak kończę obserwację to go zanoszę do domu tak, że jest skierowany "głową w dół", wysycha sobie, a jak wyschnie to składam, nakładam zaślepki, beret i przykrywam. I problemu z kurzeniem się nie ma. Tyle powiem z własnego doświadczenia, a flextube mam od roku.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie kliknięciem plik, który zamieszczam na dole postu, rozpakuj program - wpisz parametry swojego teleskopu, dodaj okular i zaznacz podgląd po prawej stronie.

Będziesz miał chyba najbardziej zbliżony obraz w konkretnym okularze. Oczywiście zaznacz tryb ,,real" :)

http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie kliknięciem plik, który zamieszczam na dole postu, rozpakuj program - wpisz parametry swojego teleskopu, dodaj okular i zaznacz podgląd po prawej stronie.

Będziesz miał chyba najbardziej zbliżony obraz w konkretnym okularze. Oczywiście zaznacz tryb ,,real" :)

http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Choć program AstroTAbak jest całkiem fajny, to raczej nie polecałbym się zbytnio "przejmować" się tym, co on pokazuje, bo choć w wielu przypadkach jest to trochę zbliżone do tego, co widać wizualnie, to w wielu jest niestety drastycznie inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem najbardziej zbliżony i każda nowsza wersja pokazuje coraz ,,poprawniej"

I uważam, ze będzie lepiej obrazował i przybliżał real niż szkice, o które kolega prosił, tych stosunkowo mało na naszym forum  :)

A najtrafniej było by przekonać się ,,naocznie" umawiając z pobliskimi obserwatorami na astro party  :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=25.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się jeszcze w kwestii kurzu. W wersji rozsuwano-zsuwanej LG bardziej podatne jest na kurz, wcześniej miałem wersję "pełnotubową" i widzę jaka jest różnica w tej kwestii.

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się jeszcze w kwestii kurzu. W wersji rozsuwano-zsuwanej LG bardziej podatne jest na kurz, wcześniej miałem wersję "pełnotubową" i widzę jaka jest różnica w tej kwestii.

Dokładnie!  lustra w teleskopach trussowych szybciej się brudzą niż w pełnych.  W moim mam pokrowiec ale kurz i tak wejdzie. Stąd częstsze mycie lustra i analogicznie częstsza renowacja u naparowywacza  :(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że bardziej warto pomęczyć się z zakładaniem przesłony na tubus niż dźwiganiem pełnej tuby 12".  Z pełnej tuby wersji zsuwanej nie zrobisz, wersję zsuwaną zasłaniasz nawet zwykła karimatą i masz poniekąd pełną tubę. Każde lustro prędzej czy później trzeba umyć,  w wersji zsuwanej częściej ale za to możesz z łatwością przedmuchać lustro bez jego wyciągania czego w pełnej tubie nie zrobisz.

Żeby nie było: nie zachwalam wersji zsuwanej dlatego że sam taką posiadam, po prostu widzę jej wyższość na standardową konstrukcją ze względu na mobilność, wagę czy szybkość chłodzenia.

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 to 12" obrazy na pewno zacne da i to się liczy ! ! ! a czy rozsuwane czy też nie teleskopy mają dać mega wrażenie, a poza tym  lubię chodzić na siłownie i te 20 parę kg to no problem ;] a przy okazji trochę zaoszczędzę na akcesoria .jeśli chodzi o samochód to mamy całkiem spory więc nawet jeśli to spora krowa dam se rade !!! jeśli warto tego trudu bardziej skłaniam się  do całego Sw w zwartej tubie  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hyynss07,

Różnica między 8" a 12" jest spora. Ja ostatnio przesiadłem się z 8" na 13", więc wiem o czym mówię. Jeśli masz taką możliwość, bierz 12". Tyle, że żeby dobrze taki teleskop wykorzystać wypadałoby dobrze znać niebo.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe już jako mały chłopiec zacząłem interesować się niebem wszystko zaczęło się w górach . . .  a co ja bd dużo mówił znam niebo dobrze :P

A poza tym jakie wrażenia po 13ce ? jakie obiekty sprawiły największe wrażenie :P>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem do ,,wizuala" najlepszym filtrem jest ciemne niebo.

Jeśli chodzi o filtr polaryzacyjny to  z mojego doświadczenia najlepiej się sprawdza obrotowy Oriona, pięknie przygasi Ci Muńka i podniesie kontrast obserwowanych na nim obiektów, Księżyc przestanie Cię ,,oślepiać", wielokrotnie go również użyjesz do jasnych planet.

Proponuję kupienie 2" wtedy masz go wkręconego w 2/1,25" redukcję (odpowiednio ustawiona transmisja światła) i zmieniasz tylko okulary (najczęściej używamy 1,25") w zależności w jakim powiększeniu chcesz podziwiać  8) http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html

Odnośnie pozostałych proponuję Ci ,,załapanie się" na jakieś wspólne obserwacje, każdy inaczej widzi i z podpowiedzi zaocznych możesz być później niezadowolony  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)