Skocz do zawartości

Mam 1309Eq2.... no i....


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomia jest ze mną dobre 10 lat (bez sprzętu - zachwyt pięknem nocnego nieba). Od 2-ch miesięcy ma SW 1309 na eq2 - fajnie, ale...

Widzę Jowisza (jest boski!!!) i galaktykę Andromedy jako rozmazaną gwiazdę , żadnej innej galaktyki nie mogę znaleźć!... Nie mogę znaleźć nic innego! Mars to czerwonawa większa "gwiazda" (wiem że lepiej będzie w okolicach Kwietnia) Nawet M33 nie widzę! Choć wiem gdzie jest - tą część nieba mam w miarę obeznaną. Czy to wina teleskopu ? Moja? czy miejsca (jest kilka latarni na ulicy - mieszkam na obrzeżach miasta 40k mieszkańców)?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź poprawność kolimacji. Po drugie spróbuj udać się pod jak najciemniejsze niebo. Po trzecie użyj odpowiednich okularów - 20 - 30mm użyj do obiektów DSO i niemożliwe abyś wymienionych przez siebie nie zobaczył (chyba, ze fatalna kolimacja). I od 15 w dół do planet czy Księżyca.

Pobierz sobie ten program  i tam wpisując parametry swojego teleskopu i okulary ,,zobaczysz" jak mniej więcej powinieneś oglądać obiekty na niebie swoją rurką :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O M33 z Wrześni zapomnij. Możesz do niej podejść gdy wywieziesz teleskop daleko poza miasto. Skup się na jasnych gromadach, kulistych i otwartych.

 

P.S. Jacek: zobaczenie M33 nie ma zbyt wiele wspólnego z kolimacją. Pod dobrym niebem połowa światła musiałaby być odcięta, żeby jej nie wylukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź poprawność kolimacji. Po drugie spróbuj udać się pod jak najciemniejsze niebo. Po trzecie użyj odpowiednich okularów - 25 - 30mm użyj do obiektów DSO i niemożliwe abyś wymienionych przez siebie nie zobaczył (chyba, ze fatalna kolimacja). I od 10 w dół do planet czy Księżyca.

Pobierz sobie ten program  i tam wpisując parametry swojego teleskopu i okulary ,,zobaczysz" jak mniej więcej powinieneś oglądać obiekty na niebie swoją rurką :)

1) Sprawdzę kolimację (na tyle ile dam radę - teleskop "ponoć" był skolimowany przed wysyłką).

2) przy następnym czystym niebie... udam się kilkadziesiąt metrów dalej - na "pole" do siostry...

3)próbowałem z 25mm (z zestawu 36X) i 10mm (również z zestawu 90X)

3)sprawdziłem... Mój newton to jednak nie to..... Może w okularze bło to co powinno ale nie zaadaptowałem wzroku... To chyba przyczyna.

 

Postaram się w następnych dniach wychwycić "lukę" w chmurach i przystosować "oko". Dam znać jak wyszło.

 

Jacku, wiekie dzięki za szybką odpowiedź. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Ciemno" to w naszym wypadku pozytywna moc i podstawa udanych obserwacji 8)
 

Adaptacja wzroku co najmniej 20 minut - tego nie przeskoczysz - czerwona latarka do mapek czy poświecenia sobie.

A tu Masz gdybyś miał problemy z kolimacją, bo ta sklepowa - to .....  ;) http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Ciemno" to w naszym wypadku pozytywna moc i podstawa udanych obserwacji 8)

 

Adaptacja wzroku co najmniej 20 minut - tego nie przeskoczysz - czerwona latarka do mapek czy poświecenia sobie.

A tu Masz gdybyś miał problemy z kolimacją, bo ta sklepowa - to .....  ;) http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Jestem nastawiony na rozwijanie nowego hobby (wiosna-jesień jestem motocyklistą). Nie odpuszczę ;-).  Dam znać jak mi poszło po Waszych poradach.

 

Wspomnę tylko że za jakieś 2 tygodnie zaczynam budowę montażu (paralaktyk na ok 25-35kg) na przekładniach podatnych (mam dostęp ze względu na pracę - koszt nowych ... uff!) ze sterowaniem silnikami elektrycznymi - nie omieszkam zapodać fotek itd.

 

Teraz zajmę się "dopasowaniem" do obserwacji ;-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wspomnę tylko że za jakieś 2 tygodnie zaczynam budowę montażu (paralaktyk na ok 25-35kg) na przekładniach podatnych (mam dostęp ze względu na pracę - koszt nowych ... uff!) ze sterowaniem silnikami elektrycznymi - nie omieszkam zapodać fotek itd.

Przyznam się, że pierwszy raz słyszę o takich przekładniach.

Możesz powiedzieć coś więcej o tych przekładniach podatnych ?

Czy chcesz je zastosować zamiast ślimaka i ślimacznicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że pierwszy raz słyszę o takich przekładniach.

Możesz powiedzieć coś więcej o tych przekładniach podatnych ?

Czy chcesz je zastosować zamiast ślimaka i ślimacznicy ?

Podatna lub inaczej falowa  ->  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82adnia_falowa . Zastosuje je ze zględu na przenoszone obciążenia i stabilność - praktycznie zero luzów na tych które będę miał (akurat 2 szt.).Tylko zastanawiam się czy będę miał po co robić ten montaż - narazie muszę się nauczyć używać mojego "wacka" (watchera).

 

Ten montaż chcę zrobić ze względu na możliwość zamontowania później synty 10 lub 12 (wraz z pełnym stelażem podtrzymującym całą tubę) ze względu na możliwość zakupu używanej w lepszej kasie niż samej tuby optycznej . Jestem z zawodu mechanikiem przemysłowym - mam trochę wiedzy z tego zakresu :) .

Najważniejsze że montaż będzie bardzo stabilny (myślę, że później pokuszę się jeszcze o elektryczny mikrofocuser).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj wieczorem autem.... prawie. Jak dziś sprawdziłem to nie dojechałem na miejsce, zawróciłem jakieś 200m wcześniej bo wydawało mi się, że już tą polanę przejechałem :) .

Dziś jeszcze raz podjadę - za dnia. Ale wygląda obiecująco. Wczoraj sprawdziłem jeszcze drogę z Sokołowa na Ostrowo Szlacheckie ale.... jest faktycznie straszna łuna z nad miasta. Nie myślałem że aż taka! Faktycznie ninimum to jakieś 10km muszę pojechać. Nie moge się doczekać bezchmurnej nocy, tym bardziej, że zamontowałem mikrofocus do mojego SW ;-) taki "ruski" patent ale na sucho działa wyśmienicie (1:36). Dam znać co i jak gdy tylko się przejaśni (chyba że nie zdąże - w przyszłym tygodniu mam nocną zmianę).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie barlowa??? A jak?? Nie słyszałem o czymś takim?! No chyba, że o czymś nie wiem to też chętnie się uświadomię.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żadne przestępstwo w kk nie wymienione - a na poważnie oczywiście.

Często w swoim refraktorku 80mm skręcałem dwie 2" :) - było poprawnie.

Szymku - są Barlowy, które mają odkręcaną soczewkę i w ten sposób możesz je skręcić lub wetknąć jedną w drugą - też można 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo??? Nie wiedziałem?! Czyli wkręcamy jedną soczewkę za drugą?

 

No ale mimo wszystko taki układ dla tej apertury chyba nie będzie korzystny.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji dla tej zapewne nie, ale np. coś ,,zawikować" - da się. Ostatni raz na jesiennym w ubiegłym roku Jupiterka tak robiłem jak mi Jacek2 dowiózł na zlot drugą soczewkę - nawet wyszło - gdzieś na forum jest fotka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś na polance :D . Droga TRAGEDIA! 2,5 km leśną drogą z kałużami wielkości Morskiego Oka ale polanka pierwsza klasa!  200x200metrów będzie. Tyko jedynie przy mrozach bo sama droga jest jak błoto no i samemu troche strach :D .  Narazie czekam na dobrą widoczność bo u mnie same chmury.

 

Jeszcze co do łączenia Barlowa, czy jedynym problemem jest w tej sytuacji zmniejszenie ilości światła czy jeszcze jakieś inne negatywy?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze co do łączenia Barlowa, czy jedynym problemem jest w tej sytuacji zmniejszenie ilości światła czy jeszcze jakieś inne negatywy?

Będzie ciemność, ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania Barlowa w obserwacjach - do tego są odpowiednio dobrane okulary.

Barlowy są do avikowania.

Ale to tylko moje skromne zdanie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien, przecież chodzi o Newtona Sky Watchera 130/900. Ja raczej spytałbym się o to jaki Barlow. Ale przypuszczam, że chodzi o te dodawane do zestawów. Cóż, najlepiej tak połączyć z sobą przynajmniej łosimnaście Barlowów i dać okular 10 mm też ten z zestawu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś na polance :D . Droga TRAGEDIA! 2,5 km leśną drogą z kałużami wielkości Morskiego Oka ...

To jedź na zlot do Zatomia. Ostatnie 10 km kamienną drogą. :))

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Watchera 130/900

Do avikowania można maksymalnie użyć barlowa x3 do tej średnicy zwierciadła, ja mam GSO 2.5 i jest dobry.

Do wizuala lepiej odpowiednio krótkie dobrane okulary. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nocną zmianę w tym tygodniu więc nie byłem w żadnym dobrym miejscu... ale przed pracą wystawiłem mojego "wacka" na 20min żeby sprawdzić mikrofocus na księżycu - Bomba! Przy powiększeniu 270X (10mm + barlow 3x) rewelacyjnie dokładne ustawianie ostrości, przy 540X (10mm + barlow 3x+2x) gorzej ale to ze względu na "jaskrę" która się wdziera w obiektyw. To chyba zależy od ustawienia okularów w osi bo jak dobrze ustawię oko do okularu to mogę bardzo dokładnie ustawić ostrość (fakt obraz przy łączonych barlowach jest ciemniejszy). Dopiszę jeszcze coś jak mi się uda sprawdzić na Jowiszu (to mój ulubieniec narazie :D ).

 

Narazie jestem zdania, że na pierwszy tesleskop do 600zł (mój kosztował 629zł), Sky-Watcher 1309Eq2 jest idealny. Przede wszystkim ze względu na montaż paralaktyczny - to na prawdę ułatwia śledzenie obiektu - tylko jedno pokrętło.

 

Jak się nadaje do DS'ów dam znać jak będę po pierwszych "polowych" obserwacjach"

 

Jedno pytanie jeszcze: Jaki trzeba mieć montaż  żeby wyeliminować te wkurzające drgania przy każym dotknięciu okulara lub innej części teleskopu?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wiem, że warto, po prostu, wcale nie wysuwać nóżek. Jak już mamy taki eq.

Zapewne warto też unikać miejsc otwartych na porywy wiatru?!

A lepsze montaże to inna klasa cenowa.

Choć względnie tanio wychodzi EQ3-2 gdy z lunetą 90/900 jest oferowany w zestawie.

Można poważnie rozważać chwyt z kupnem takiego zestawu i odprzedażą lunety (gdyby był nagrany chętny).

 

Kiedyś to zrealizowałem ale z pewnym poślizgiem.

Zabrakło mi kasy na opłaty i eq32 potem też sprzedałem - do dzisiaj żałuję :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Niestety takie są prawa rynku. Za jakość trzeba płacić.

 

kapral - tymi drganiami za bardzo się nie przejmuj. Nawet w dużych, ciężkich teleskopach one występują. Przy obserwach nie wciskaj oka w okular tylko przystawiaj delikatnie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóżek statywu nie wysuwam bo wtedy już nie ma sensu prowadzić obserwacji ;) . Dlatego też jak wspomniałem wcześniej, planuję zbudować swój montaż paralaktyczny o udźwigu ok 30kg - wręcz pancerny myślę. Nie będę mieć co prawda GOTO ale będzie napędzany elektrycznie (oczywiście w dwu prędkościach - szybkiej i śledzenia).

Zobaczymy jak pójdzie - nie wiem tylko czy opisywać ten montaż tu, czy w innym dziale? Na razie jestem wku... że pogoda nie dopisuje >:( . Patrzenie w okular na ogrom naszego wszechświata zachwyca.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowę montażu proponuję opisać w tym dziale.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/25-atm/

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)