Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Sky-Watcher 1309


seba1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Proszę o pomoc.
Co myślicie o tym teleskopie na początek aby nauczyć się nieba a zarazem coś już pooglądać. (księżyc, pare planet oraz jaśniejsze DS-y)
http://allegro.pl/teleskop-newtona-sky- ... 79359.html
Nie mam niestety za dużej kwoty by inwestować w coś droższego.


 

Newton 250mm dobson 
Nikon D5100 
Fastron - SB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;) Musisz zadać sobie podstawowe pytania :

- jaką kwotą dysponujesz?

- co zamierzasz oglądać? (obiekty Układu Słonecznego czy Deep Space?)

- jakie masz niebo? ( miejskie, podmiejskie, itp?)

Najlepiej odpowiedz na te pytania tutaj, ze swojej strony mogę Ci powiedzieć, że od takiego teleskopu w marcu zaczynałem, a miesiąc później polowałem na coś większego, więc trochę żałuję pieniędzy wydanych na powyższy teleskop, zamiast od razu zbierać na coś większego ;)

SkyMaster 15x70, EQ5 synscan; 90/900 AZ-3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam.

Proszę o pomoc.

Co myślicie o tym teleskopie na początek aby nauczyć się nieba a zarazem coś już pooglądać. (księżyc, pare planet oraz jaśniejsze DS-y)

 

 

 

Dobrze przeczytaj te wątki:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

I pooglądaj poradniki"

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3491-video-poradnik-astro-obserwacji/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w kwestii formalnej: ten teleskop z Allegro ma tylko zdjęcie boczne. Zażądaj fotki Lustra głównego oraz wtórnego zrobionego przez wyciąg. I wklej na forum.

Widziałem już idealnie czyste lustra ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w kwestii formalnej: ten teleskop z Allegro ma tylko zdjęcie boczne. Zażądaj fotki Lustra głównego oraz wtórnego zrobionego przez wyciąg. I wklej na forum.

Widziałem już idealnie czyste lustra ;)

Może czyste, bo myte Domestosem - pamiętasz tą akcję? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłem zapytanie o więcej zdjęć.

kapral jeżeli byś sprzedawał to w granicy jakiej kwoty?

 

Co do kwoty jaką dysponuje to niestety na dzień dzisiejszy tylko 400zł:(

Niebo mam na szczęście pozamiejskie z jednej strony parę domów z drugie staw i las, parę latarni stoi w okolicy.

 

Newton 250mm dobson 
Nikon D5100 
Fastron - SB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Fotki. Zapewne nie tylko moją uwagę przykuło to czarne coś na drugim zdjęciu? To jest na lustrze???

 

2. Co do twojego zakupu. Piszesz, że będziesz uczył się nieba. Nie zaczynaj nauki od teleskopu. To radykalny błąd. Oprócz czytania książek, studiowania tematów na forum zainwestuj w lornetkę. Jaką? Koledzy z FA na pewno pomogą. Tak, ale ty chcesz teleskop! Na teleskop przyjdzie czas. Lornetka ma duże pole widzenia i ułatwi Ci to orientację na niebie. Przez nią też zobaczysz wiele ciekawych obiektów a za jakiś czas kupisz porządny sprzęt i zaczniesz podziwiać wszystko to czego tym Newtonem, którego podlinkowałeś nie zobaczysz.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Fotki. Zapewne nie tylko moją uwagę przykuło to czarne coś na drugim zdjęciu? To jest na lustrze???

Stawiam na nabazgrany flamastrem środek lustra do kolimacji ;)

Spytaj się o te zaznaczone elementy mega-czystego lustra! Czy to zwykłe paprochy od brudu(kurzu) czy rysy a może wżery??

post-3-0-81303400-1387373149_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam 130/900 jest bardzo uniwersalnym i przyjemnym narzędziem dla początkującego. Lornetka niestety nie pokaże Koledze obrazów tarcz planet  na które pewnie najwięcej teraz liczy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to pisał na Astromaniaku o tym jak fatalny jest 130/900 SW w porównaniu do 130/650... nie czasem jakiś Ignisdei? :D

Dla mnie toto na EQ2 ma nie tylko optykę (w sensie obrazy) o klasę gorsze od tych ze 130/650, a ponadto tarcze planet rzeczywiście pokazuje - gdy się nie dotyka telepa, nie oddycha, nikt w promieniu 5 metrów nie przechodzi, o jakimkolwiek powiewie nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam 130/900 jest bardzo uniwersalnym i przyjemnym narzędziem dla początkującego. Lornetka niestety nie pokaże Koledze obrazów tarcz planet  na które pewnie najwięcej teraz liczy!

Zgadza się.... Ja patrzyłem przez lornetkę zanim kupiłem teleskop. I teraz wiem że gdybym nie miał lornetki (pożyczonej od szwagra) a kupił od razu teleskop byłbym zadowolony. Jak tylko zobaczyłem Księżyc przy 180X! , tarczę Jowisza!!! ...... eh długo opowiadać. Myślę, że to dobry pomysł żeby kupić niezbyt duży teleskop na start. Wiele więcej można zobaczyć i "rozbudzić apetyt" :P

 

Tak było ze mną po pierwszych obserwacjach....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....o tym jak fatalny jest 130/900 SW w porównaniu do 130/650...ma nie tylko optykę (w sensie obrazy) o klasę gorsze od tych ze 130/650....

To dłuższa ogniskowa nie jest lepsza?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o mnie chodzi, to na samym początku najbardziej atrakcyjne wydawały mi się planety, dlatego też nie chciałem lornetki. Wyszło zupełnie inaczej, ale to już inna historia ;-)

 

Zresztą do tej pory luknięcie na Jowka przez 60/700 dostarcza mi przeżyć quasi-religijnych ;)

 

Ave Jupiter!

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem coś od siebie. Posiadam teleskop dopiero od 6 miesięcy i jestem zadowolony, Ale za nim kupiłem teleskop, to przez dobre ponad 30 lat korzystałem z lornetek. Dwa lata temu postanowiłem zakupić sprzęt do obserwacji i przez ten czas odkładałem kasę na sprzęcicho.

Bez znajomości nieba bedziesz się gubił, a lornetka wspaniale pomoże w ogarnięciu nieboskłonu. Nie wyobrażam sobie, abym z telepem wyszedł na dwór, balkon lub na pole i szukał obiektów. Ja nie zrezygnuję z obserwacji nieba przez lornetkę (daje piękne widoki) mimo posiadania teleskopu.

Jak rozpoczynasz przygodę z Astronomią, to moim skromnym zdaniem, powinieneś postąpić tak jak napisał szdom1.  

A za rok możesz kupić sprzęt, przez ten okres czasu uzbierasz kasę i kupisz zdecydowanie lepszy teleskop, który bedzie Tobie służył przez długi czas.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dłuższa ogniskowa nie jest lepsza?

W wizualu ogniskowa ma marginalne znaczenie, a już na pewno żadnego przy takich jej długościach. Przyjedź sobie kiedyś, zobaczysz obrazki z moich 2 teleskopów o tej samej aperturze co twój chinol: Maka-Newtona i 20-letniego Newtona Celestrona, obu o ogniskowej 760. Wtedy dojdziesz od razu do tego, co jest potrzebne żeby teleskop dawał dobre obrazy. Zobaczysz jak powinien wyglądać Jowisz, jakie powery można ciągnąć na Księżycu, jakie galaktyki są w zasięgu. To, co się wyciąga ze 130/900 w ogóle do tego nie przystaje.

 

W sumie długa ogniskowa (wizual) potrzebna jest do wyciągania powerów na maszynach stricte planetarnych. Newton tej klasy jak SW z planetarnym nawet "przez ścianę się nie macał". 130/900 na starcie dyskwalifikują: brak kontrastu spowodowany fatalnie grubym pająkiem i dużo za słaby montaż. Wad ma więcej względem takiego 130/650 (czy one w ogóle są jeszcze produkowane?), ale te dwie po prostu dyskwalifikują sprzęt jako cokolwiek użytecznego. Za to producent przy dłuższych ogniskowych ma lepiej: im dłuższa tym optyka może być gorszej jakości...

 

Ponieważ teraz przed gwiazdką jest mnóstwo pytań o tanie teleskopy, pozwolę sobie wkleić posta, jakiego popełniłem na innym forum:

 

130/900 na EQ2 to też jest zwykły szajs, pod wieloma względami. Newton 130/650 na EQ3 - to jest coś, co można polecić. Tak samo np. jako minimum (w nawiasie aktualne ceny z DO):

- refraktor 90/900 (899) na EQ3

- refraktor 80/400 na AZ3 (599), ale pamiętając o ograniczeniach (to nie teleskop do planet, ma wyraźną aberrację chromatyczną, AZ3 nie nadaje się do obserwacji w zenicie)

- Dobson 130/650 (699)

- absolutne minimum: Newton 114/900 na EQ2 (529), pamiętając o fatalnym wykonaniu tub i optyki 114tek.

Poniżej tych zestawów kupuje się złom, szajs - albo nader kiepską optykę, albo chwiejne pseudomontażyki, a najczęściej jedno i drugie. Czyli, gdy się nie ma wystarczająco kasy na któryś z w/w:

- kupuje się lornetkę i pilnie uczy nieba, czekając na przypływ gotówki lub odpływ chęci do astro

- spokojnie się zbiera pieniążki do skarbonki

- szuka się używki, pamiętając, że na forach astro można spokojnie kupić pełnowartościowy sprzęt, co ja robię sukcesywnie i bez trwogi czy kupię jakiś dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to pisał na Astromaniaku o tym jak fatalny jest 130/900 SW w porównaniu do 130/650... nie czasem jakiś Ignisdei? :D

Dla mnie toto na EQ2 ma nie tylko optykę (w sensie obrazy) o klasę gorsze od tych ze 130/650, a ponadto tarcze planet rzeczywiście pokazuje - gdy się nie dotyka telepa, nie oddycha, nikt w promieniu 5 metrów nie przechodzi, o jakimkolwiek powiewie nie wspominając.

Generalnie lepiej wykonany jest 130/650, ma chudszy, metalowy pająk identyczny jak 15tce (mniejsza obstrukcja centralna) . Krótsza rura na Eq2 jest też stabilniejsza. Co do dłużej ogniskowej: Mój standardowy wywód w całości:

Najpierw: pojęcie źrenicy wyjściowej:

http://www.forumastr...z-czym-to-jesc/

Potem kilka argumentów za tezą że nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką

Teleskopy o mniejszej światłosile oraz te bez większej obstrukcji centralnej nadają się wyśmienicie do planet. Dzięki swojemu sporemu kontrastowi.

Duże lustra Newtonów o wielkiej światłosile są dedykowane słabym obiektom DSO z uwagi że potrafią skupić wiele światła

Reasumując dobra planeta to planeta oglądana: O:-) O0

- w dłuższej ogniskowej i z mniejszą śwaitłosiłą, mamy wtedy lepszy kontrast -obrazy w jasnych lustrach bywały rozmyte i obarczone sporymi wadami,

- ale również - jasne, krótkie refraktory achromatyczne raziły fioletem aberracji chromatycznej!

- Nic po długiej ogniskowej jeśli nie pójdzie w parze ze zdolnością rozdzielczą - duże lustro i tak pokaże więcej -nawet jasne! Np. moja Capella f 4,4 daje przepiękne obrazy planet bo potrafi lepiej rozdzielić dwa punkty świetlne w przestrzeni niż lustro mniejsze!

-Nic po kontraście jeśli lusterko wtórne Newtona, katadioptryka przesłoni nam centrum lustra. Im większe lustro tym obstrukcja centralna mniej dokuczliwa

Najdokładniej wyszlifowane jest centrum lustra- a gdy przesłoni nam je spore LW to pozostanie obserwacja pozostałą częścią zwierciadła!

Krótkie tuby wymagają ponadto większego lusterka wtórnego - przy małej aperturze masakruje to kontrast!

Poza tym większa światłosiła niesie z sobą rozwarty kąt stożka światła co wymusza okulary o dobrej korekcji!

Wielkie lusterko wtórne i trzymający je pająk po środku tubusu, zabija kontrast. Dlatego refraktory będą miały tą wyższość nie będzie obstrukcji centralnej...(obcinającej światło z centralnego krążka dyfrakcyjnego) co stanowi kluczową rolę w utrzymaniu kontrastu ? a co za tym idzie lepszych obserwacji planetarnych i Księżycowych

edit: Duże powiększenie+ zdolność rozdzielcza+ fajny kontrast to prawie pełen sukces dochodzi jeszcze jeden istotny element.. nasze polskie warunki obserwacyjne ;)

Ufff.. to wszystko co mi przychodzi z głowy :) :P

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie na AZ 3 da się obserwować zenit , wystarczy niewielka modyfikacja, za kilkanaście złotych. Może nie jest to super wygodne, ale możliwe ;)

 

Ale i tak gdzie by co nie pisać i ile nie odpowiadać ludziom na pytanie "co kupić" to i tak cena jest najważniejsza i większość tym się kieruje. Wystarczy wejść na popularny portal aukcyjny, przesortować wg. popularności sprzedaży i od razu widać że hitem sezonu w sieci jest plastikowa maszyna o niebagatelnym powiększeniu 300x, oszałamiających parametrach 45/600 i plastikowym statywiku na którym strach byłoby ustawić malutką "małpkę".

No ale jest dumna nazwa,  kupa gratisów ( które każdy i tak za darmo może sobie z sieci ściągnąć), no i to co najważniejsze - cena. Cena którą widząc nikt nie powinien wierzyć że za tyle można kupić prawdziwą, choćby i chińską optykę, a nie zabawkę. A jednak kupują....

Dziwne to ale prawdziwe niestety.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wam wszystkim za opinie i pomoc.

Zdecydowałem się kupić ten teleskop no i ćwiczyć.

Jak mnie wciągnie bardzo astronomia to będe myślał nad czym z lepszej pułki. Jeżeli nie to po prostu sprzedam teleskop.

Zdam relację czy mnie usatysfakcjonował.

Newton 250mm dobson 
Nikon D5100 
Fastron - SB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wam wszystkim za opinie i pomoc.

Zdecydowałem się kupić ten teleskop no i ćwiczyć.

Jak mnie wciągnie bardzo astronomia to będe myślał nad czym z lepszej pułki. Jeżeli nie to po prostu sprzedam teleskop.

Zdam relację czy mnie usatysfakcjonował.

No to czekamy za relacją z pierwszych obserwacji. Tylko obszernie!!! ;)

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wam wszystkim za opinie i pomoc.

Zdecydowałem się kupić ten teleskop no i ćwiczyć.

Jak mnie wciągnie bardzo astronomia to będe myślał nad czym z lepszej pułki. Jeżeli nie to po prostu sprzedam teleskop.

Zdam relację czy mnie usatysfakcjonował.

 

Myślę, że pierwsze na co ruszysz szturmem to będą planety! Jowisz będzie przepiękny w świałosile f/7 w powiększeniu 90x (jakie da Ci okular 10mm). Wiele radości dostarczy Ci też malejący Księżyc i jego kratery w pobliżu terminatora. Spółkuj też odnaleźć najprostsze DSO,  znajdź np.  parkę galaktyk M81 oraz M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy

Powodzenia!

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No więc tak teleskop dotarł dopiero po świętach schludnie zapakowanej paczce.

2 godzinki spokojne składania no i czekanie na pogodę.

W poprzednie piątek udało się wyciągnąć teleskop na podwórko i wystrzelić w pierwsze obiekty.

Na początek na ruszt poszedł Jowisz. Piekny widok jak dla mnie.

Następnie M42.

No i na koniec Andromeda gdzie dość trochę zajęło mi szukanie.

Po 2 godzinkach już zmarzłem:p

Ogólnie z teleskopu jestem zadowolony. Montaż rzeczywiście mógłby by być bardziej stabilny ale daje radę.

Co do lustra:

Brak na nim jakichkolwiek wżerów i rys. Jedynie trochę kurzu z czym idealnie poradziło sobie  sprzężone powietrze:)

Liczyłem że uda mi się dzisiaj coś poobserwować ale niestety gęsta mgła zasłania mi wszystko:(

  • Like 1
Newton 250mm dobson 
Nikon D5100 
Fastron - SB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż rzeczywiście mógłby by być bardziej stabilny ale daje radę.

Montaż eq2 jest niestety odrobinę za delikatny do metrowej tuby. Stąd zgaduję tyle plastiku w tym sprzęcie.

Za jakiś czas jeśli nie postanowisz wymienić tuby na większą np. 150/750 możesz wymienić eq2 na eq3-2. Da Ci to komfort obserwacji na większych powerach ?rzędu 120-150x, bez tych upierdliwych drgawek ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam,

 

Temat już może stary ale dla ludzi którzy zastanawiają się nad pierwszym teleskopem chciałbym dodać słówko na temat teleskopu Synta SW 130/900, którym operowałem przez ponad półtora roku.

 

Otóż tak jak większość nowicjuszy długo przeglądalem fora i szukałem info co warto kupić w standardowym budżecie początkującego (około 500zł). Zdecydowałem się właśnie na SW 130/900.

Warto dodać,że nowicjusz z reguły ma marne pojęcie na temat obserwacji i dość ubogą wiedzę co może chcieć zobaczyć nie mówiąc już o znajomości nieba... Taki właśnie byłem ja.

Gdzieś na forum wyczytałem, że lepiej kupić lornetkę itp. i  całe szczęscie, że nie posłuchałem :).

 

Pierwsze obserwacje głębokiego nieba teleskopem na statywie paralaktycznym przyprawiały mnie o zawrót głowy, a do tego jeszcze obrócony obraz w newtonie no i ta lunetka celownicza bez znajomości nieba też nie była zbyt przydatna... 2h zajęło znalezienie M13, a teraz wydaje mi to się śmiesznie łatwe bo ustawiam teleskop na czuja prawie i trafiam. Jednak to wszystko było potrzebne, żeby obudzić we mnie astronoma ;) i nabrać chęci do wgłębiania się w meandry obserwacji nieba.

 

Potem poszło lawinowo, messiery strzelalem co kolejne obserwacje co prawda są ciemne ale widoczne lącznie koło 60-70, gwiazdy podwójne (nawet dokupiłem sobie plossla 6mm do rozdzielania 900/6* barlow*2 = 300x  wiem że hardcore ale pomagało rozdzielać), wszystkie planety włącznie z uranem i neptunem oprócz merkurego (zawsze brak warunków pogodowych), 3 komety, westa, ceres, iss, oczywiście księżyc. Czy dla amatora początkującego to mało?

 

Wniosek dla mnie płynie taki, że warto na początku zacząć nawet od takiego sprzetu i sprawdzić czy człowiek lubi te tematy bo trzeba przyznać, że są dla koneserów i zapaleńców - wstawanie w nocy, dlugie pobyty na mrozie w nocy itd. Synta 130/900 będzie budziła zawsze u mnie sentyment i mogę go polecić do nauki tego fascynującego zajęcia.

 

pozdrawiam

  • Like 1

rura: GSO 10''

montaż: dobson + podnoszona platforma na kółkach 

okulary: 2" 30mm ; 1,25" 9mm ; 1,25" 6mm 

dodatki: barlow x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)