Skocz do zawartości

Zaparowywanie teleskopu


TomekFA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , nie wiem czy piszę to w odpowiednim temacie , jak tak to przepraszam;) Jak sami zapewne zauważyliście po nocnych obserwacjach, teleskop przyniesiony do ciepłego pokoju cały zaparowywuję. Czy w jakiś negatywny sposób może to na niego wpłynąć ?, jak sobie z tym radzic ?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to jest problem! Szczególnie z lustrami o dużej zawartości cukru.

 

 

:D

 

A poważnie: przed wniesieniem do chałupy można zapakować telep lub samą optykę ściśle w np. worek plastikowy. Wtedy roszenie nie powstanie.

Tyle, że ja nigdy tego nie robiłem, po prostu zostawiam otwarte dekle i czekam aż odparuje. Nigdy nie powstały mi jakieś szkodliwe zacieki, o których trochę się swego czasu pisało na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , nie wiem czy piszę to w odpowiednim temacie , jak tak to przepraszam;) Jak sami zapewne zauważyliście po nocnych obserwacjach, teleskop przyniesiony do ciepłego pokoju cały zaparowywuję. Czy w jakiś negatywny sposób może to na niego wpłynąć ?, jak sobie z tym radzic ?

Nic mu nie będzie gdy się temperatury sprzętu z otoczeniem czyli w mieszkaniu wyrównają wtedy zakładamy pokrywy by uchronić sprzęt przed kurzem i tyle . Nigdy nie zakrywamy zroszonego sprzętu bo mogą być kłopoty . Czyli zmatowienia grzyby korozja i takie tam. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, ażeby nie przyszło Ci do głowy przecieranie optyki jakąś szmatką czy czymkolwiek innym. Przeschnie samo.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, ażeby nie przyszło Ci do głowy przecieranie optyki jakąś szmatką czy czymkolwiek innym. Przeschnie samo.

Szczególnie zimnej optyki trąc oraz np. susząc  przy kominku .. na szmacie i na lustrze ciemne place będą i pan Jerzy zarobi  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie proszę jak Wy radzicie sobie z parującą optyką w czasie obserwacji. Wynoszę teleskop (SCT11) na dwór czekam aż temperatura zrówna się z otoczeniem i co widzę parę na płycie korekcyjnej - suszę suszarką, para powoli schodzi ale widok i tak jest nie ciekawy. Na samochodzie stojącym obok na dachu pojawia się szron. Zastanawiam się czy to samo dzieje się z lustrem wtórnym i głównym? Dziś kupiłem pierwsze okulary (orto Badera) aby w końcu popatrzeć na zapierający dech w piersiach Jowisz. Pogada wydaje się ładna, niebo przejrzyste w miarę ciemne -> zaglądam przez okular a tem ...wielka klapa... Wszystko rozmazane, nie mogę złapać ostrości krótko mówiąc dramat. Czy to wina rosy??? Czy Wy koledzy też się z tym tak borykacie. Teleskop mam nowy, doświadczenia nie wiele, ale żeby od razu takie kłody pod nogi... >:(

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pogodzie temperatura otoczenia spada w nocy dość szybko i przez co niemożliwe jest pełne wychłodzenie wnętrza teleskopu (tuba chłodzi się wolniej niż spada temperatura otoczenia). Pewnie dlatego nie możesz wyostrzyć obrazów. To niestety typowa wada naszego klimatu i zamkniętych tubusów.

 

Jak używasz krótkich orto to dochodzi jeszcze efekt seeingu który może psuć obraz.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to znaczy że przy takiej pogodzie mało kto obserwuje? Jak patrzę ja Jowisza gołym okiem to naprawdę aż mi się wierzyć nie chce że mam SCT11 i nie mogę go wykorzystać. Co raz to czytam czyjeś posty użytkowników którzy dziś widzieli to , inni tamto a u mnie jakoś pod górę. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy lustro wtórne zaparowało?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to znaczy że przy takiej pogodzie mało kto obserwuje? Jak patrzę ja Jowisza gołym okiem to naprawdę aż mi się wierzyć nie chce że mam SCT11 i nie mogę go wykorzystać. Co raz to czytam czyjeś posty użytkowników którzy dziś widzieli to , inni tamto a u mnie jakoś pod górę. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy lustro wtórne zaparowało?

Nie wiem czy znasz pojęcie seeing? Dziś jest fatalny . Zły seeing to zdeformowany falujący obraz który jest spowodowany niestabilną atmosferą naszej planety. Właśnie tej nocy focę Jowisz bo chcę uzyskać całą mapę planety . Zabudowany teleskop nie powinien parować od środka .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to znaczy że przy takiej pogodzie mało kto obserwuje?

 

Ja właśnie próbuję. Plejady już mam. Teraz czekam tylko jak M42 raczy wejść w moje pole widzenia (obserwuję z balkonu) i idę spać. Nic lepszego (w lepszej jakości) przy takim seeingu się raczej nie zobaczy, więc mało komu chce się wystawiać telepa.

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie próbuję. Plejady już mam. Teraz czekam tylko jak M42 raczy wejść w moje pole widzenia (obserwuję z balkonu) i idę spać. Nic lepszego (w lepszej jakości) przy takim seeingu się raczej nie zobaczy, więc mało komu chce się wystawiać telepa.

Tajulek, a nie szronieje Ci optyka?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy znasz pojęcie seeing? Dziś jest fatalny . Zły seeing to zdeformowany falujący obraz który jest spowodowany niestabilną atmosferą naszej planety. Właśnie tej nocy focę Jowisz bo chcę uzyskać całą mapę planety . Zabudowany teleskop nie powinien parować od środka .

Tak, spotkałem się z tym pojęciem ale czysto teoretycznie. Teraz doświadczając pierwszych obserwacji być może przechodzę właśnie pierwszą lekcję co znaczy zły seeing w praktyce. Martwi mnie tylko jedno, że używając orto 10mm (x280) nie widzę prawie nic a przy Plossl'u 40mm (x70) widzę trochę nie ostro jak za mgłą i w tym miejscu słysząc że robisz w tym czasie zdjęcia Jowisza (nawet przy złym seeingu) to dochodzę do wniosku że mimo wszystko coś jest u mnie nie tak. No nic poczekam spokojnie do następnej sesji i spróbuję porównać warunki obserwacyjne.

 

Tak czy inaczej dzięki za Wasze opinie, są dla mnie cenne.

 

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rafalt73 tym szronieniem to się nie przejmuj. Szkoda, że nie miałem przy sobie dziś aparatu bo bym Ci pokazał jak wyglądał teleskop. A z optyką to walczysz suszarką. 10 min przerwy i jedziesz dalej...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich warunkach niższe powiększenie oznacza lepszy obraz. Spróbuj powiększenia rozdzielczego 122x, potem 183x. Wyżej nie ma sensu.

Witam, właśnie skończyłem dzisiejsze obserwacje i muszę się podzielić krótko spostrzeżeniami szczególnie w odniesieniu do obserwacji z 31 grudnia. Dziś wiem że poprzednim razem odebrałem pierwszą lekcję na temat seeingu. Przyznam się, że nie zdawałem sobie sprawy jak to zjawisko może negatywnie wpływać na obraz oglądany w okularze. Czytałem różne posty i treści w internecie jednak dopóki człowiek sam nie zobaczy to nie zrozumie. Zacząłem nawet podejrzewać że z moim sprzętem jest coś nie tak, że może ma nawet jakąś wadę. Po dzisiejszej nocy wiem że jest OK i to co pisał Polaris to jak najbardziej prawda. Dziś Jowisz widać było znakomicie w powiększeniu x70 i jako tako w x280. Innych okularów póki co nie mam więc piszę tylko o tych. Koniecznie muszę jeszcze pomyśleć o grzałkach bo bieganie z suszarką o 3 nad ranem to średnia przyjemnność.

Pozdrawiam wszystkich

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)