Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jako że jestem tutaj nowy pierwej się przedstawię a potem dotrę do sedna sprawy. Więc na imię mam Marcin i jestem świeżakiem. Zarówno jeśli chodzi o astronomię jak i pod biologicznym względem (lat 17). Od jakichś 2 lat interesuję się nocnym niebem tak "bardziej". Mam na myśli sesje z Stellarium i obserwacje z okna zachodniej części nieba (mieszkam w Szczecinie) oraz poczytywanie od czasu do czasu artykułów tematycznych. Jednakże wiedza nie używana systematycznie i w odpowiednich warunkach nie ma tendencji wzrostowej. Dlatego postanowiłem na wakacje wziąć się za obserwacje bardziej niż "bardziej" :). Zainwestowałem w statyw + lornetkę Celestron'a 15x70. Nie miałem jeszcze okazji do przetestowania sprzętu w plenerze i planując teoretycznie przyszłe wypady w noc naszła mnie myśl by poszukać regionalnie jakiegoś zgrupowania miłośników astronomii. I oto jestem  :). Gotowy chłonąć wiedzę i doświadczenie niczym gąbka. I tu pojawiają się moje pierwsze pytania, czy dalej spotkania odbywają się w miejscu pod Glinną zaznaczonym na mapce ileś postów wcześniej i czy ten wątek na forum to jedyna forma przekazu za pomocą którego się umawiacie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum nijen,

Sprawy mają się tak: Glinna to nasze główne miejsce spotkań, chociaż zdarzają się wyjątki takie jak Wały Chrobrego czy Rosow po niemieckiej stronie. Umawiamy się w tym wątku a szczegóły dogadujemy telefonicznie.

Większość kolegów jest zmotoryzowana, tak że zawsze znajdzie się dobra dusza która podwiezie na obserwacje gościa który samochodu nie posiada. Spotkania organizujemy spontanicznie co ważne w bez Księżycowe noce.

Nie wiem czy uda się jeszcze jakieś przed wrześniowym zlotem w Zatomiu (sezon urlopów) po prostu śledź ten wątek.

Może przyjedziesz na zlot, to najlepsze miejsce do nauki nieba, tu masz link http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1987.0

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info :) Zlotem już się zainteresowałem  :D.  Sam 26-ego wyjeżdżam na tygodniową wycieczkę rowerową po zachodniopomorskim. Po powrocie mogę wymienić się z kimś numerem telefonu gdyby jednak byłoby coś organizowane w okolicach sierpniowego nowiu, oczywiście wystarczyłoby puścić mi strzałkę, sam oddzwonię  :). Jeśli spotkania zaczynałyby się przed północą myślę że dałbym rade dostarczyć się na miejsce we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Sagiego  bo też tam byłem :)

Piękna nocka.

Ja fotografowałem Orła i a Sagi strzelał z teleskopu do Strzelca.

Po rozstawieniu swojego sprzętu dołączyłem do Sagiego.

Na początku przemietliśmy wszystkkie (no prawie) obiekty w Strzelcu i okolicach (świetnie opisane w artykule w Astronomii Amatorskiej).

Po Strzelcu zapolowaliśmy z powodzeniem na Helixa albo Ślimaka NGC 7293.

Potem Łabędź i prawie wszystko co w nim jest do wypatrzenia (cały Veil, Crescend, Ameryka Północna i Pelikan).

Po drodze M13, M27.

Na najciekawszy obiekt zapolowaliśmy na końcu - Cave Sh2-155. W 12-tce Sagiego była do wypatrzenia bez żadnego problemu. Próbowaliśmy wypatrzeć jeszcze Bąbla NGC7635. Przemiatałem okolice M52 i chyba ją widziałem ale nie mam pewności.

Dzisiaj chyba znów jadę na polankę "dosmarzyć" Orła.

Gdyby ktoś chciał dołączyć to zapraszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście spotykacie się spontanicznie!

Nieświadomy kameralnego spotkania, spędziłem noc na ponurej łące (po której kręcą się jakieś strzygi), zamiast dołączyć do Was ;)

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie też się pisze. Mam tylko takie pytanie czy będę mógł pooglądać/skorzystać z waszych atlasów nieba, jeszcze żadnego nie kupiłem bo wole  w pełni organoleptycznie coś zbadać zanim zainwestuje pieniądze, recenzje  w internecie to nie to samo a jakoś nie rozejrzałem się jeszcze po księgarniach. Poza tym z chęcią posłucham opinii innych.

Ps. jest sens brać zasilacz do laptopa? na bateri z 2,5 h uciągnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Pomorzan, może Zielu mnie zabierze jak będzie jechał.

Jakim sprzętem dysponujemy, mamy jakiś duży teleskop? Czy jest jakaś szansa wytargania 12" z garażu Tadka?

Przydał by się duży teleskop.

Około 18tej będę wiedział czy jadę na 100%

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)