Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Za nami kolejne udane spotkanie, pomimo krótkiej i jasnej nocy, nie najlepszego nieba udało nam się skompletować całkiem sporą listę obiektów mgławicowych. Tadek robił notatki więc pewnie wrzuci listę chociaż części obserwowanych mgiełek.

Ze swojej strony dodam że padło bardzo dużo kulek w Skorpionie i przepiękne mgławice w Strzelcu z filtrem OIII.

Jak już Rybi wspominał mamy na 100% potwierdzoną wizualną obserwacje Kwazara, wyglądał jak zwykła gwiazdka jednak świadomość tego że widzimy światło które leciało do nas 2,5 miliarda lat powoduje przynajmniej u mnie ciarki na plecach  :)

Skład spotkania

Heniek

Statek

Rybi z córką

Sagi

Zielu

Jacek2

Dziękuję wszystkim za miłe towarzystwo Heniu dzięki za Kwazar.

Pozdrawiam i do następnego razu.

Przypomniałem sobie że wisienką na torcie był bolid mojego życia niestety zaobserwowany tylko przez trzy osoby pozostali pakowali sprzęt. Bolid miał z minus 12 mag przeleciał powoli przez pół nieba Heniek podobno słyszał dźwięk ja tego nie potwierdzam, czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

post-56-13769984326_thumb.jpg

post-56-137699843265_thumb.jpg

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko udało mi sie zanotować, zacząłem zapisywac notatki z opóźnieniem.

Zanotowałem:

M4 

M107

M80

M19

M9

M10

M12

M11

M26

przez astrofotograficzny filtr Astronomika 13nm widzieliśmy

M16

M17

M20

i M8

Wszystkie te mgławice prezentowały się świetnie przez ten filtr. Filtr bardzo podbijał kontrast i chociaz jest to bardzo wąski filtr to  w 16" Heńka wszystkie te obiekty świeciły jasno i wyraźnie.

Przez ten filtr widzielismy też M57 i M27.

Widzielismy też wyraźnie Amerykę Północną (filtr UltraBlock)

Heniu nie wierzył że da się ją wypatrzeć no i gdy zobaczył to uwierzył :)

W Jackowym teleskopie widzieliśmy całego Veila - dwie główne części, ja widziałem chociaż nikt tego nie potwierdził fragmenty środka.

Z M-ek widzialiśmy też M81 - M82.

Wcześniej Heniek znalazł tez i pokazał nam kilka galaktyczek z katalogu NGC ale nie zanotowałem ich numerków.

Tak jak na wszyskich uczestnikach spotkania tak i na  mnie największe wrażenie zrobiło słabiutkie punktowe światełko wysłane 2,5 mld lat temu przez kwazara 3C273.

Dzięki za spotkanie, no i do zobaczenia na Wałach Chrobrego 6 czerwca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już Rybi wspominał mamy na 100% potwierdzoną wizualną obserwacje Kwazara, wyglądał jak zwykła gwiazdka jednak świadomość tego że widzimy światło które leciało do nas 2,5 miliarda lat powoduje przynajmniej u mnie ciarki na plecach  :)

W angielskiej wikipedii jest info na temat tego kwazara 3C273.

Gdyby się znalazł w miejscu Polluksa (Beta Geminorum) - czyli w odległości około 30 lat świetlnych (10 parseków),

to świeciłby tak jasno jak Słońce, ponieważ jego jasność absolutna wynosi -26,7 magnitudo.

To ci dopiero "słoneczko" ....  :o :o :o

Nasze Słońce z odległości 10 parseków jest ledwo widoczną gwiazdką 5 wielkości.

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 lipca szykuje nam się ciekawe zjawisko astronomiczne, Zakrycie Jowisza przez Księżyc.

Zjawisko będzie widoczne między 2-4 nad ranem z soboty na niedzielę.

Myślę że warto będzie się spotkać silną grupą, choć na ostatnim spotkaniu padła propozycja wypadu do Glinnej również w czerwcu. Więc kalendarz mniej więcej mamy ustalony.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pewnie w Glinnej, bo szkoda zmarnować bezksiężycową noc.

Á propos, czy są chętni do poobserwowania mgławic poprzez filtry w ten weekend?

Tak tylko horyzont musi być nie przesłonięty od około 10*od wschodniej strony.

post-13-137699847661_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpadam na najbliższe weekendy z obserwacji...

Syn mi się urodził  8) :D

Gratulacje.

Ku pamięci załączam fotkę z rodzinnych obserwacji astronomicznych jeszcze w mniejszym gronie :)

post-765-137699847809_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Musimy mieć wolny wschodni horyzont  ? A nie bardzo się orientuje gdzie taki byśmy mieli może Tadek by podpowiedział jak tam jest na starej polance ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy mieć wolny wschodni horyzont  ? A nie bardzo się orientuje gdzie taki byśmy mieli może Tadek by podpowiedział jak tam jest na starej polance ?

Zdzisiu wschodni horyzont będzie dokładnie na przeciwko horyzontu zachodniego  :)

a tak na poważnie chociaż mogę się mylić, jeżeli stoimy plecami do tej a-la jezdni którą przyjechaliśmy to wschód mamy za plecami nieco po naszej prawej stronie. Tadek mnie poprawi jeżeli się mylę.

I faktycznie trzeba już wstępnie się umawiać bo zakrycie już za 10 dni.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiu wschodni horyzont będzie dokładnie na przeciwko horyzontu zachodniego  :)

a tak na poważnie chociaż mogę się mylić, jeżeli stoimy plecami do tej a-la jezdni którą przyjechaliśmy to wschód mamy za plecami nieco po naszej prawej stronie. Tadek mnie poprawi jeżeli się mylę.

I faktycznie trzeba już wstępnie się umawiać bo zakrycie już za 10 dni.

Tak ale czy nam las nie zasłoni początku zjawiska ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)