Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Ale chyba pogoda ma co innego w planach na dzisiejszy wieczór :)

Dobre  :D

Mój zapał do obserwacji jest wprost proporcjonalny do temperatury odczuwalnej.

Nie liczcie na mnie w najbliższym czasie.  ;)

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee przesadzacie  :) Nie jest tak zimno (tylko 270K).  I się przejaśniło! Ja wystawiam moją "aparaturę na statywie"  na około godzinę (Cannon+stałka 85mm ).  W tym czasie zamierzam ustrzelić trochę fotek do fotometrii (Betelgeuze, Eta Gem, Del Cep, itp. ...).

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee przesadzacie  :) Nie jest tak zimno (tylko 270K).  I się przejaśniło! Ja wystawiam moją "aparaturę na statywie"  na około godzinę (Cannon+stałka 85mm ).  W tym czasie zamierzam ustrzelić trochę fotek do fotometrii (Betelgeuze, Eta Gem, Del Cep, itp. ...).

Na godzinkę to i przy -30 można się wystawić. Ale poważniejsze sesje foto to minimum te 4-5 h, a to już nie jest takie przyjemne przy -10 i wietrze :) A wiać ma i to mocno ze wschodu... i co z tego że będzie pogodnie :-\

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Idealne warunki do obserwacji czyli totalna ciemnia są w Drawieńskim Parku Narodowym w miejscu tzw.Pustelnia

Jeżeli znaleźliby się chętni do obserwacji( oczywiście jak temperatury się podniosą )mogę załatwić pozwolenie na wjazd w tamto miejsce i

jakieś spotkanie byłoby możliwe.

Sprzętem nie dysponuje ale możliwościami i zapałem jak najbardziej.

Pozdrawiam wszystkich astro-maniaków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Mój geniusz nakazał mi trzymać auto przez zimę zalane wodą zamiast petrygo... W związku z czym autko czeka na naprawę  :D.

Jeżeli ktoś miałby chęć zabrać Ludwika i jego 10" autkiem to będę szczęśliwy. Jeżeli nie znajdzie się chętny to tę noc spędzę samotnie na balkonie.

Troszkę Was zaniedbałem, przepraszam...

Troszkę zaangażowałem się politycznie oraz zacząłem robić sklep internetowy. To ogromne przedsięwzięcie wymagające poświęcenia ogromnej ilości wolnego czasu a póki co wyniki (w związku z tym, iż robię go w kilku wersjach językowych) - żadne :D:D:D.

Pozdrawiam Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po małym spotkaniu.

Lista obecności: Sagi Tutko i ja.

Zaliczyliśmy kilka ciekawych obiektów:

Na pierwszy ogień poszedł Hełm Thora NGC 2359.

Bez żadnego filtra mgławiczka nie dała się wypatrzeć w "dwunastce"Sagiego ale po założeniu filtra Ultra Block  była widoczna jak na dłoni.

Porównaliśmy jak widać tą mgławicę przez filtry UHC-S i IDAS LPS. Oba filtry pokazały mgławicę ale jednak najbardziej kontrastowy okazał się Ultra Block.

Potem: M42 (piekny widok przez Ultra Block), M1, M108, M81 M82, M51, Triplet, M95, M96, M105, NGC3389, NGC3384.

Wypatrzeliśmy też  Łańcuch Markariana i grupę Hickson 44.

Na końcu ustrzeliliśmy C/2009 P1 Garrad. Jest teraz na prawdę jasna. Jeden z warkoczy był wyrażnie widoczny, drugiego ja widziałem ale koledzy tego raczej nie potwierdzili.

Garrada uwieczniłem na matrycy CCD.

Przez większą część spotkania ozdobą nieba była koniunkcja Księżyca z  Jowiszem i Wenus.

Załączam pamiątkową fotkę uczestników i uwiecznionego Garrada :)

post-118-137699827763_thumb.jpg

post-118-137699827797_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Idealne warunki do obserwacji czyli totalna ciemnia są w Drawieńskim Parku Narodowym w miejscu tzw.Pustelnia

Jeżeli znaleźliby się chętni do obserwacji( oczywiście jak temperatury się podniosą )mogę załatwić pozwolenie na wjazd w tamto miejsce i

jakieś spotkanie byłoby możliwe.

Sprzętem nie dysponuje ale możliwościami i zapałem jak najbardziej.

Pozdrawiam wszystkich astro-maniaków ;)

Czasami na weekend jadę do Mirosławca, przy najbliższym wypadzie spróbuje się z Tobą skontaktować


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje:

- Glinna  nocy z 03.03.2012 na 04.03.2012

Warunki obserwacyjne: z powodu Księżyca 78% i pływających chmurek wysokich były mierne ale seeing był bardzo dobry

Obserwatorzy: Tadek i ja ;)

Obserwacje planetarne:

Z okularem 9mm i Barlowem 2x obserwowaliśmy przy powiększeniu około 333

Saturn- wyraźnie było widać jeden  pas w atmosferze oraz przerwę Cassiniego

Mars- na podstawie wątku CharnaX http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1768.0

widzieliśmy: Syrtis Major (3- na mapie Charona), Utopia Planitia (4), Tyrrena Terra (14) i Terra Cimeria (15)

Obserwacje DS:

Triplet Lwa: M65 M66 NGC 3628

M104-NGC 4594; M99- NGC4254; M98; M13; NGC6207; M51; M101; M97,

M63 - Słonecznik, M94 i M64 - Czarne Oko.

Kometa C/2009 P1 Garrad,

post-249-137699828684_thumb.jpg


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Marsem trafilismy w opozycję. Obraz planet przy tym dużym powiekszeniu "stał" w miejscu.

Nie widziałem wczesniej tylu szczegółów na powierzchni Marsa, no i nie widziałem wcześniej "w wizualu" pasów na powierzcni Saturna a tym razem jeden pas był wyraźnie widoczny.

Trochę zmarzlismy ale warto było :)

Dzieki Sagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Astromaniacy z okolic Szczecina.

Co powiecie mały wypad  na obserwacje zorzy polarnej ?

Silny podmuch wiatru ze Słońca biegnie w naszym kierunku  a wg prognoz dzisiaj po 22 ma "wyczyścić się niebo.

Do morza mamy niedaleko, możnaby się wybrac jednym autem na wspólny wypad z lornetkami i aparatami gdzieś nad nasz Bałtyk.

Jeżeli nie Bałtyk to może gdzies na pónoc od Szczecina po prawej stronie Zalewu ?

Mam 7 miejsc w samochodzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

W dniach 1-3 czerwca odbędą się DNI CHOJNY, z której pochodzę. Pozwolę sobie zaproponować organizatorom, że porozmawiam z Wami, aby urządzić na tamtejszym Lotnisku pokazy dla mieszkańców, Miasto zwróciłoby nam koszt transportu.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)