Skocz do zawartości

NGC2244 i Rozetka


Rekomendowane odpowiedzi

Tak patrzę na tą paradę cieni na dole i widzę tam na przykład naszego Kamila cieszącego się z podwójnego złota w Soczi :D

 

 

... chyba wiem, o którym "cieniu" mówisz :)

Z tym, że zdjęcie jest super to się zgodzę. Ale czytając zacytowane fragmenty zastanawiam się czy Wy czasem nie jesteście razem na jakiejś ostrej imprezie?! :D :ph34r:

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, Czyli wcale nie dużo. Chociaż osobiście lubię fotki w kolorze tu muszę przyznać, ze ta wersja jest ładna.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozwól że pokażę swoją może Jolo nie bedzie miał nic przeciwko temu.

Łukasz może nie - ale ja mam ..... A Gdzie Szanowny Antosiu dane fotki ???????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozwól że pokażę swoją może Jolo nie bedzie miał nic przeciwko temu.

Nie mam nic przeciwko, tym bardziej że Twoja obróbka i efekty jakie uzyskujesz z APO65 (bo z tego co pamiętam to nim robiłeś to zdjęcie) zawsze były dla mnie wzorem. Tylko prosiłbym moderatora o zmianę tytułu na 'NGC2244 i Rozetka' bo już daleko odeszliśmy jedynie od centrum :D

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał był zbierany od 30.12-04.o1.2014 refraktorem TSAPO 65Q. Ilość czasu to 5 h H alfa (a w planie miało być 10 bo tak zawsze robię ,tylko pogody brak więc odpuściłem) 60:60:60 RGB . Muszę powiedzieć ze w tych dniach trafiłem na bardzo fajne warunki , bo jak fociłem NGC 2264 to była masakra przez 3 noce gdzie połowę materiału wyrzuciłem. Nie stać mnie na lepszy sprzęt ale powiem tak z tego też można robić fantastyczne fotki tylko muszą być dobre warunki no i trzeba pośięcić dużo czasu na obróbkę, a gdybym miał sprzęt z wysokiej półki to nie wiem, szukałem sponsora ale nic z tego . ;)

  • Like 1

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozbierałem ciutkę koloru na ile mi starczyło warunków 20 lutego i dodałem, żeby mieć jakby dokończoną pracę nad Rozetką w tym sezonie. W przyszłym może narrow będzie :)

Na powiększeniu środka wyszły kolorowo różne grupki gwiazd - te jasne i błękitno białe to młode, gorące i super jasne olbrzymy z gromady NGC2244 w centrum mgławicy. Oddalone są od nas o 5200 lat świetlnych. Dla porównania żółta, jasna gwiazda poniżej i na lewo od środka to 12 Mon (HD46241) o jasności 5.88mag i temperaturze powierzchniowej około 4500K. Oddalona jest od nas o 560 lat świetlnych, a więc dziesięć razy bliżej niż gromada NGC2244 - to daje pojęcie o jasności gwiazd z centrum gromady. Wszystkie żółte gwiazdki mają temperaturę powierzchniową 4000-5000K, te wpadające w pomarańcz wg indeksu B-V mają 2500-4000K, a jest i kilka wyraźnie czerwonych, które są jeszcze chłodniejsze (Słońce dla porównania ma temperaturę powierzchniową około 5800K). Białe i te wpadające w błękit to już gorące kule ognia (zlokalizowałem na zdjęciu kilka o indeksie B-V poniżej -0.4, a więc o temperaturze 40000K i więcej), ale trochę brakuje palety kolorów żeby oddać ich temperaturę :)

post-1260-0-51612900-1393187600_thumb.jp

 

I cały kadr:

post-1260-0-80751000-1393197638_thumb.jp

 

Ktoś może spytać - skąd tam fiolet? Z wodoru - tam gdzie jest czerwień H? tam też bywają zazwyczaj kolejne pasma wodorowe (choć słabiej świecące) i H? odpowiada właśnie kolorowi niebieskiemu. Mając filtry RGB CCD o stromych zboczach można wyłapać H?, ponieważ filtr B przepuszcza zarówno H? jak i Oiii, natomiast G łapie już jedynie Oiii. Oczywiście posiadanie filtra H? jest jeszcze lepsze :) Dlatego w kanale B wypaliłem więcej materiału, żeby lepiej zlokalizować obszary H?.

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozwól że pokażę swoją może Jolo nie bedzie miał nic przeciwko temu.

Antoni, MEGA fota. Takie bajerki lubię. Może kiedyś uda mi się wbić na ten poziom ale to tak jak piszesz dużo zależy od sprzętu. A tu niestety. Mam co mam.

 

 

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mi cały czas jeszcze obróbka gwiazd sprawia sporo kłopotów. Czasami mi coś wyjdzie lepiej, a czasami gorzej - brakuje powtarzalności... A co do nauki to jak uruchomisz swojego newtona to będę Ci jedynie mógł podpowiedzieć, że w przeciwieństwie to refraktora, w newtonie kamerkę montujemy z przodu instrumentu :D

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW!

 

Szczęka opada, jak się ogląda udaną fotkę.

Kolor dodaje uroku rozetce - takie fotki najbardziej mi się podobają. :)

 

6-calowe lustro ładnie współpracuje z korektorem baadera trzeciej generacji.

Kurcze, coraz bardziej kusi mnie w kierunku takiego sprzętu... ;)

 

GZ

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)