Skocz do zawartości

Problem ze stackowaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zestakowaniem zdjęć Jowisza. Wybrałem 3 zdjęcia/klatki, chciałem je połaczyć, ale za każdym razem wychodzą 2-3 Jowisze obok siebie oczywiście niezestakowane. Coś źle wyszukuje punkty, choć za każdym razem zaznaczam środek tarczy.

Mam wersję 5.1.9, registax 6 mi nie działa (nie może znaleźć jakiegoś pliku dll.)

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian wywal poprzednie wersje, zassaj sobie nową i zainstaluj najlepiej w nowym miejscu :) http://www.astronomie.be/registax/download.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zaznaczać obszar nieco większy od Jowisza z planetą w środku. Jak zaznaczasz tylko środek to program może głupieć nie mając wyraźnego, kontrastowego szczegółu w polu alignacji (jak np. krater w przypadku Księżyca).

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W registaxie 5 zaznaczałem obszar z Jowiszem i nie wychodziło, w registaxie 6 są tylko kropki (nie wiem jak zmienić na obszar). W każdym razie nawet przy kilkunastu kropkach program głupieje. Może się nie da. Wrzuciłem te 3 fotki, może ktoś spróbuje to zestackować i napisze jak (jeżeli się uda).
 

post-7-0-14638500-1394719123_thumb.jpg

post-7-0-33398000-1394719211_thumb.jpg

post-7-0-80241500-1394719259_thumb.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian - z tego co pamiętam Ty strzelasz fotki bez prowadzenia i tu może być przysłowiowy pies pogrzebany, za duże odstępy czasowe w ,,pstryknieciach" + ręczne prowadzenie. Ale tak jak napisał Mcmaker spróbuj PIPPa wszystko odnośnie stackowania RS i PIPP znajdziesz tutaj -  pobierz pdfki i przejrzyj.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Regi 5.1 bez problemu, do alignmentu użyłem alignbox size o boku 256 pixeli.
Ale wynik średni, już minimalne (o 5 setnych (!) ) przesunięcie suwaczków w wavelets powoduje niemały wysyp "kropek".

Stack + suwaczki

jowisz3_charon.bmp

To co wyżej, ale crop

 

Kopia jowisz3_charon.bmp

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten PIPP ?

Przeczytaj ten tutorial PIPP.pdf  a tu jego strona https://sites.google.com/site/astropipp/home

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Regi 5.1 bez problemu, do alignmentu użyłem alignbox size o boku 256 pixeli.

Ale wynik średni, już minimalne (o 5 setnych (!) ) przesunięcie suwaczków w wavelets powoduje niemały wysyp "kropek".

Stack + suwaczki

attachicon.gifjowisz3_charon.bmp

To co wyżej, ale crop

 

attachicon.gifKopia jowisz3_charon.bmp

 

Wziąłem też 256, ale znowu wyszły 2 jowisze. Możesz wytłumaczyć dokładniej jak to zrobiłeś, bo widocznie program działa, tylko robie coś źle.

 

ZObacze ten PIPP, może będzie lepszy.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć co takiego zrobiłem. Wyjątkowo na każdej z 3 klatek zaznaczyłem ten alignmentbox z środkiem w centrum tarczy. Ale nie wiem czy było to konieczne, może wystarczyło zaznaczyć na pierwszej...  Później już normalnie, tj. Align, Limit, Stack (chyba tak to idzie).

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć co takiego zrobiłem. Wyjątkowo na każdej z 3 klatek zaznaczyłem ten alignmentbox z środkiem w centrum tarczy. Ale nie wiem czy było to konieczne, może wystarczyło zaznaczyć na pierwszej...  Później już normalnie, tj. Align, Limit, Stack (chyba tak to idzie).

Robię tak samo i nie wychodzi. Obojętnie czy zaznacze tylko na 1 czy na 3. I czy w ogóle coś daje ustawienie na pozostałych klatkach, bo jak biorę align to na nastepnych klatkach skacze gdzieś czarnym tle zamiast na jowisza.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do tematu.

 

Wie ktoś może jak sobie poradzić z błędem "Unable to write to MRU.ini"?

 

Uniemożliwia on jakiekolwiek działania, jest zarówno w RS6 jak i RS5

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz ten program AS2 http://www.autostakkert.com/wp/download/

Wypakuj i uruchom zaznacz trzy swoje pliki i metoda przeciągnij i upuść przenieś nad środkowe okienko i puść pliki się załadują do programu.

Zaznacz po prawej Manual Draw i myszką zaznacz Jowisza w kwadracie potem po lewej aling i po prawej stack i opcje jak na zrzucie.

 

post-10-0-98615800-1394806163_thumb.jpg

 

post-10-0-29113000-1394806211_thumb.jpg

 

I stack.

post-10-0-15954600-1394806523_thumb.png

 

 

PS

Charon ale bez urazy na forum wszystko jest napisane i wytłumaczone, więc jaki jest sens siedzenia w domu poświęcana swojego prywatnego czasu jak jeden z drugim nawet nie raczy nic przejrzeć.

Coraz bardziej dochodzę do wniosku że niepotrzebnie się marnuje czas, jak większości nawet nie próbuje samemu rozwiązać problemu. Jak jeden program nie działa czytam i sprawdzam inny - proste nie!

 

 

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon, weź najpierw wykadruj te fotki tak, żeby kadry były takiej samej wielkości kwadratami, a Jowisz był w centrum. Może program zrozumie o co Ci chodzi.

Rzeczywiście zadziałało jak powycinalem małe kwadraty z Jowiszem. Wcześniej mogłem tak zrobić, ale nie wiem czemu założyłem, że nie wyjdzie.

No, ale wyszło, trochę jeszcze przyciemniłem i poprawiłem kontrast w programie 10wr81d.jpg

Jeszcze z innego materiału (kilka klatek z barlowem), ale nie wyszło jakieś super

hwmhvt.jpg

PS

Charon ale bez urazy na forum wszystko jest napisane i wytłumaczone, więc jaki jest sens siedzenia w domu poświęcana swojego prywatnego czasu jak jeden z drugim nawet nie raczy nic przejrzeć.

Coraz bardziej dochodzę do wniosku że niepotrzebnie się marnuje czas, jak większości nawet nie próbuje samemu rozwiązać problemu. Jak jeden program nie działa czytam i sprawdzam inny - proste nie!

Ja sprawdzałem wątek o registaxie, odpowiedzi na problem nie znalazłem, więc nie wiedziałem czy coś nie tak robie. W sumie się rozwiazał - przy dużych zdjęciach registax miał problem ze znalezieniem Jowisza. Po wykadrowaniu problem zniknął.

Nie chciałem sięgać po inne programy w razie kłopotów, zresztą już lepiej opanować najlpeirw 1 niż sięgać po wszystkie na raz - które mogą jesdzcze rodzić kolejne problemy. Ten AS2 (z tego linku jest starsza wersja niż na twoich fotkach) jest bardziej archaiczny - przez te przeciaganie fotek. Niby coś tam stackowało, ale gdzie ta zestakowana fotka to nie wiem - w każdym razie wróciłem do registaxa to juz te AS2 nie będzie chyba potrzebne.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archaiczny to jest RegiStax. fotka jest tam gdzie główne.

Twój wybór twoja wola.

Nie znalazłem jakoś tej fotki (chyba że to ten plik tif w kaltalogu debug_data, ale nie wygląda to na stack). Teraz próbowałem jeszcze raz tym stackować to się program wiesza po kliknięciu w "analise". To juz ten Registax o wiele lepszy, nie jest tak zabugowany, więc jak dla mnie mniej archaiczny.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo znalazłem 3 pliki w 2 różnych miejscach - wszystko wskazuje na to, że to zestackowane fotki Jowisza w tym programie. Program wyraźnie się wiesza przy stackowaniu cropów z wykadrowanym Jowiszem (na które działa Registax), ale inne stackuje - tylko trzeba znaleźć, gdzie on znowu je umieszcza.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)