Skocz do zawartości

Obserwacje w Jeziorach Wielkich i Zwoli


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Chodziło mi o to, że Księżyc dzisiaj zachodzi koło 1 dopiero a jutro jeszcze później, przy wiosennych galaretach to niestety przeszkadza.

Acidtea w maju wiadomo, można powalczyć, w czerwcu jest dopiero  słabo. Pamiętam jak rok temu z Julesem pojechaliśmy pod koniec czerwca do Zwoli licząc na większą ciemnice niż w JW , o 23 bez latarek składaliśmy sprzęt, ściemniło się w miarę nieźle grubo po północy dopiero a o 1:30 pojawiała się już łuna na wschodzie :) Czerwiec i lipiec zostaje praktycznie na łupanie klasyków, nad południowym horyzontem jak ma się dobre warunki można pokusić się o jakieś słabizny, np jakiś Palomar, Terzan czy PK 9-7.1 w M22 w Strzelcu  :P

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki, że noce co prawda zrobiły się przyjemnie ciepłe ale niestety księżyc już świeci coraz mocniej. Może i nawet bym się dzis przejechał do JW (bardziej w celach testowych) ale mam już zaplanowany wieczór 8). Długi weekend też raczej odpada bo wtedy wiadomo łysy będzie coraz wiekszy. Myśle jednak że nów majowy można z powodzeniem zaliczyć. Jeśli pogoda dopisze można już pomysleć o wypadzie w okolicach 12.05, księzyc będzie juz po pełni i wschodzi dopiero o 1.30. Tak więc życzmy sobie pogodnego nieba i do zobaczenia na placu :D

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że dziś ostatnia szansa na nockę pod ciemnym niebem nim nadejdzie sezon białych nocy. Dołączam zatem do wypadu :)

Zwola może być trochę ryzykowna ze względu na piach - jechałem ostatnio przez Puszczę Notecką gruntówkami i tak jak były zawsze przejezdne, tak teraz totalna pustynia. Naprawdę mało brakowało a bym ugrzązł. Ze Zwoli możemy więc wywieźć sporą warstwę pyłu na lustrach...

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo dzis przepiękne -ja rezyduję dziś w Nienawiszczu...nocka może być owocna, tym bardziej że mam tu realne 6mag,,,środek lasu i zero oświetlenia ulicznego!

Życzę Wam miłych obserwów!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam,

Jestem w miarę świeżym użytkownikiem GSO 8'' i mam do Jezior dosłownie żabi skok. Jeśli planowalibyście jakiś wypad chętnie bym dołączył. Jak na razie udało mi sie ustrzelić dwie Mki, nie liczac oczywiście planet (o Księżycu nie wspomnę..), ale nie ukrywam, że spędziłem na tym kilka nocnych sesji. Początki sa trudne.. Jeśli można podłaczyć sie ze swoim sprzętem to jestem chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ktoś byłby chętny na jakaś Zwolę w czwartek zakładając oczywiście że będzie pogoda? Długo siedzieć nie trzeba, i tak względnie ciemno jest godzinkę do 1-1:15 pi razy oko. Dla mnie niestety to będzie jedyna okazja przed 22 lipca na obserwację z powodu pracy.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)