Skocz do zawartości

M 16 Orzeł


Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie powinienem zwrócić się do ogółu, jednak od wielu tygodni czy miesięcy podziwiam znakomitą technikę Antoniego, więc chylę czoło i pytam jak w ciągu tych krótkich letnich nocy udaje Ci się wyciągnąć aż tyle szczegółów, jak udaje się skalibrować fotki pozyskane w okresie miesiąca czy dwóch. Sam wielokrotnie próbowałem takiej kalibracji materiału zebranego w różnych okresach tym samym setupem, ale zawsze były drobne różnice w kadrowaniu, jakości nieba i innych drobnych odstępstwach od klatek pierwotnych. Jestem pełen podziwu, gratuluję Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek mam o tyle trudną sytuację jeśli chodzi o astro foto, że  praktycznie wykonuję je tylko piątek ,sobota i niedziela bo wtedy jestem w domu i  nie zawsze trafię na pogodę więc materiał zbierany jest bardzo długo. Oczywiście co mam fotografować i w jaki sposób,  czyli ustawienie kadru, co ma być w centrum bo nie zawsze główny obiekt jest  itd. to wszystko wcześniej mam opracowane w zeszycie na kilka lat do przodu tak to sobie zrobiłem aby mieć łatwiej. Samo zbieranie materiału to różnie jest, staram się dostosować do nieba jeśli mamy mały księżyc to palę tylko H alfa, kolor po zachodzie księżyca jak jest możliwe albo przed wschodem wszystko zależy ile czasu będę miał na to bo nie warto mi zapuszczać 1 czy 2 klatek RGB. Materiału zbieram 25- 30 klatek H alfa czy L czasy uzależnione od obiektu, kolor to przeważnie 1 h na kanał też zależy od obiektu. Materiał składam tylko w Maximie ,natomiast obróbka to PS wiele godzin spędzam nad nią czasami podchodzę kilka razy nigdy nie udało mi się zrobić fotki za jednym podejściem, oczy muszą odpocząć a oprócz tego mam tez inne obowiązki a obrabiam to też w domu. Sama technika jednym się podoba innym nie( mowa tu o spajkach)  mnie osobiście się podoba i raczej jej nie zmienię,wiem ze w refraktorach ich nie ma ale one nic nie wnoszą do szczegółów np. mgławicy czy galaktyki, trzeba je wydobyć i tak samo z kolorystyką.Dla przykładu pokazałem M 16 jak można wydobyć kolor niebieski tam gdzie on jest. Podczas obróbki okazało się że ten kolor zaczął wychodzić tylko tam gdzie jest, to dlaczego nie mam go pokazać inne obszary były wolne od niego.Porównywałem zdjęcia znalezione w sieci robione paletą HST  czy HOIII i stwierdzam ze prawie idealnie pokrywają. Żeby być pewnym swego próbowałem  jeszcze inne zdjęcia np NGC 6888 mimo ze nie wiele tam tlenu też mi się pokazywał w tych najbardziej pokrytych miejscach czy biorąc nawet mgławice IC410 i IC417. Więc tutaj nic nie jest kombinowane tak jak niektórzy mi zarzucają. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się fotce i zobaczyć jak wygląda przejście ,wypełnienie itd, nie da się tego  od tak przykleić. 

  • Like 3

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że planowanie i systematyka + ogromna pasja = Wspaniałe Astrofotografie - weekendowe 8)

Szczerze podziwiam i Gratuluję efektów na najwyższym poziomie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)