Skocz do zawartości

co komu dech w piersiach zapiera


ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Śledząc relację z lądowania Philae na komecie 67P, pomyślałam sobie: gdyby tylko mogła to zobaczyć Caroline Herschel, która całe życie przeczesywała niebo w poszukiwaniu komet (odkryła 9). Jaką wiedzę astronomiczną/kosmologiczną zaoferowali byście zmarłym fizykom lub astronomom, żeby im dech w piersiach zaparło? Oto moje propozycje:

 

1. Caroline Herschel - lądowanie na 67P

2. William Herschel - obserwatoria ESO w Chile (całe życie konstruował teleskopy)

3. Christian Doppler - ciemna materia i rozszerzający się Wszechświat (oparte na jego odkryciu)

4. Galileusz - wysokie prawdopodobieństwo istnienia życia pod lodami (odkrytej przez niego) Europy; no i chyba wszystkie możliwe teleskopy naziemne i kosmiczne

5. Johannes Kepler - asysta grawitacyjna

6. Izaac Newton - promieniowanie elektromagnetyczne i fotony (korpuskularna teoria światła)

7. Albert Einstein (on to pewnie zasłużył na wszystko...) - soczewkowanie grawitacyjne? 

8. Edwin Hubble - oczywiście zdjęcia z teleskopu Hubbla :)

  • Like 6

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

- Eratostenes ? zdjęcia Ziemi z orbity

- Arystoteles ? jednoczesny swobodny spadek piórka i młotka na Księżycu

- Kopernik ? zdjęcia powierzchni Merkurego

- Giordano Bruno ? badania egzoplanet

- Newton ? dylatacja czasu; ugięcie promieni świetlnych przez masywne obiekty

- lord Kelvin ? samoloty nadlatujące o zmierzchu nad lotnisko Okęcie, widziane z mojego balkonu

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciarki jak pomyślę o wielkościach istniejących gwiazd a co dopiero take rzeczy jak wymieniliście. Nawet oglądając setny raz lądowanie Apollo 11 jestem "nakręcony".

W moim przypadku cała astronomia i pokrewne zapierają dech w piersiach ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopernik, Tycho de Brahe i Kepler - :) powinni zobaczyć niebo przez współczesny amatorski teleskop do obserwacji wizualnych. Przeżyli by szok widząc Słońce, planety, DS-y, itp. ponieważ całe życie patrzyli na niebo nieuzbrojonym okiem (jedyną ich soczewką była źrenica).

 

Hipparch - powinien zobaczyć współczesny atlas i katalog nieba. Przekonałby się, że jego skala wielkości gwiazdowych nadal "żyje", a niebo za bardzo się nie zmieniło w ciągu tych 2 tys. lat.

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopernik, Tycho de Brahe i Kepler - :) powinni zobaczyć niebo przez współczesny amatorski teleskop do obserwacji wizualnych. Przeżyli by szok widząc Słońce, planety, DS-y, itp. ponieważ całe życie patrzyli na niebo nieuzbrojonym okiem (jedyną ich soczewką była źrenica).

Kepler usłyszawszy w marcu 1610r. o teleskopie Galileusza zapisał: "Doświadczyłem wielkiego wzruszenia, gdy słuchałem tej osobliwej opowieści".

Napisał też pochwałę przyrządu: " O, teleskopie! Instrumencie wielkiej wiedzy, cenniejszy niż berło! Czyż ten, kto dzieży Cię w ręku, nie jest królem i władcą boskiego dzieła?"

 

Oczywiście Kepler wziął się za ulepszanie teleskopu Galileusza* więc na pewno miał okazję przez niego spojrzeć.

 

Żaden z nich, łącznie z Galileuszem nie pogardziłby zapewne Syntą 8" :D

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024