Skocz do zawartości

Jolo AstroHub 3.0 - założenia


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

To musisz pogadać z Putinem ;)

Nie odzywam się za jabłka. Italiance też maja widzę i słyszę co roku. Ja chcę od Łukasza.

A tak w ogóle to Wy sobie policzcie ile chmurwnych dni w całej Polsce będzie jak to pokupujecie ....... Zaprzestańcie tego procederu !!!

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie będzie potrzebny czujnik tylko do refokusowania podczas sesji.

Mnie też, nawet już sobie zrobiłem, czeka tylko na podłączenie

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek, nie lepiej iść krok naprzód i zainwestować w dedykowaną kamerkę

Pewno tak ale to dopiero wtedy gdy stwierdze że Canon mnie ogranicza

A do tego jeszcze daleka droga

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo czy jest zdecydowane jaki Hub chcesz wykorzystać?

Czy będzie to 7 portowy D-link?

Chcesz go umieścić w środku pudełka czy na zewnątrz (np. przykleić do obudowy)?

 

Tak się zastanawiam czy jest sens utrudniać Ci pracę z wkładaniem Huba do środka czy nie lepiej dla Ciebie było by wyprowadzenie na zewnątrz obudowy

2 krótkich przewodów  - zasilanie 5V Huba ,  USB do  podłączenia wewnętrznej elektroniki .

Jak dla mnie takie rozwiązanie jest prostsze do wykonania i pewno wielu z nas ma już jakiegoś Huba którego można by wykorzystać nie inwestując w kolejnego.

 

To takie moje nocne przemyślenia ;) , niech wypowiedzą się jeszcze inni bo lista chętnych coraz dłuższa :D

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motoolo dobrze prawi, ja mam dwa huby nie z siedmioma ale z pięcioma wejściami i kolejny jest zbędny.

Oczywiście jeżeli będzie trzeba, to będę miał trzeciego, nie chcę aby autor miał więcej pracy, bo user x chce tak, a y tak.

Mnie oczywiście interesuje AstroJoloHub, który będzie miał jak najwięcej możliwości, nawet takie które będą sterowały pełną automatyką obserwatorium, począwszy od pomiarów pogody, otworzeniu dachu, wpisaniu w maximie sesji i po wszystkim zamknięcia dachu i zaparkowania sprzętu. Coś na wzór tego co zrobił AWE i opisuje na astropolisie http://astropolis.pl/topic/47188-automatyczne-obserwatorium-?-pierwsze-testy/

nie musi to być taki robot, żeby sterował wszystkim, chodzi tu o najważniejsze kwestie uruchomienia obserwatorium.

Wiem, że to co ja obecnie piszę daleko odbiega od założeń, ale chciałem tylko dołożyć swoje 3 grosze.

Jolo mam taki moduł do sterowania przez internet, jeżeli by się go dało wykorzystać do dodatkowej obsługi, to mogę podesłać

http://sklep.inveo.com.pl/pl/lan/16-embedded-pe-8-0.html

Mnie interesuje sterowanie całkowicie zdalne :)

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie huba USB chciałem zrobić sondę, ale może jest rozwiązanie do zaakceptowania przez wszystkich: będą dwie opcje do wyboru:

  1. wersja ze zintegrowanym hubem 7 portowym wewnątrz obudowy z którego 5 albo 6 portów będzie dostępne na zewnątrz. Model huba jeszcze będzie wybierany, nie upieram się przy tym Dlinku, ale to sprawdzone rozwiązanie, choć akurat u mnie huby za 13 i 19 złotych pracują równie dobrze :D
  2. wersja bez huba i bez wyciętych pod niego otworów - firma wycinająca obudowy mam nadzieję że nie podniesie za bardzo ceny jeśli będzie kilka opcji. Ze środka wtedy będą szły dwa kabelki - USB oraz +5V
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda powinda dac odpowiedź jakiego huba chce większość zainteresowanych.

Ci którzy będą w posiadaniu wybranego huba zamowia sobie obudowę

z wycietymi otworami i sami zamontuja swojego huba w środku.

EQ6 , TS APO 115/800 , SW 80/400+DSI , Canon 500D , Canon 450D w trakcie MOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, dlatego też hub LogiLink jest lepszy o tyle, że po włożeniu do AstroHuba na zewnątrz nie będzie dodatkowych kabli. Przy DLinku trzeba będzie pociągnąć kabel na zewnątrz, żeby sam AstroHub podpiąć do huba USB. Dodatkowo przy DLinku trzeba będzie rozkręcać obudowę AstroHuba żeby wpiąć kabel USB z komputera. Z resztą podobnie jest w HITECu którego fotkę wklejał Alien:

post-1260-0-89041500-1417085435_thumb.jp

czyli w urządzeniu za grubą kasę. Dodatkowo w HITECu są zwykłe gniazda zasilające 5.5mm do druku i sam się do takich skłaniam, choćby po to żeby ograniczyć okablowanie. Wszelkie gniazdka z zabezpieczeniami są dostępne tylko jako na kabel albo panelowe i podłączenia do płytki trzeba robić przewodami :( Natomiast wyjścia PWM w HITECu to gniazdka audio cinch i zauważyłem że np komercyjne opaski grzewcze mają właśnie takie wtyczki. Może warto też takie gniazda PWM zrobić w AstroHubie, żeby posiadacze komercyjnych opasek nie musieli psuć swoich urządzeń albo dorabiać jakiś przejściówek?

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzałek mogą być i cinch w swoich mam wtyczki zasilające 5.5mm, ale z wymianą to nie problem.

Coś mi się wydaje ze bez kilku ankiet się nie obejdzie.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wycinania otworów pod hub. Proponuje wyciąć wstępnie otwór ale nie do końca i zostawić ta zaslepke trzymająca się np w 2 miejscach i umożliwiająca łatwe wylamanie i zamontowanie huba w razie konieczności.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Coś mi się wydaje ze bez kilku ankiet się nie obejdzie.

Możliwe :) Ale na razie trzeba na hub głosować, bo jest remis :D Ankieta trwa do końca niedzieli 30 listopada.

 

Co do wycinania otworów pod hub. Proponuje wyciąć wstępnie otwór ale nie do końca i zostawić ta zaslepke trzymająca się np w 2 miejscach i umożliwiająca łatwe wylamanie i zamontowanie huba w razie konieczności.

Fajny pomysł - wtedy nie trzeba zamawiać różnych wersji frezowanych obudów.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam, czytam.......a ja przyjmę każde  rozwiązanie co ułatwi mi astrożycie. :)

Możliwość umieszczenia w jednym pudełku jest WIELKIE. Jak pisze Jacek E jesteś WIELKI Jolo!

Bo to jest to co tygrysy lubią najbardziej......

  • Like 2

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Powoli już klaruje nam się obraz z ankiety. I część założeń też się nieco zmieniła - zaktualizowałem pierwszy post, a w skrócie mamy tak:

  • obsługa wszystkich funkcjonalności z komputera
  • obsługa dwóch silników krokowych, w tym jednego przez sterownik ASCOM jako focuser
  • 4 wyjścia PWM
  • 5 włączanych wyjść 12V
  • 1 włączane wyjście o regulowanym napięciu
  • 1 włączane wyjście z optotranzystora (sterowanie np migawką Canona)
  • 1 dodatkowe wyjście 5V
  • 1 wejście na czujnik DS1820 i 2 na czujniki DHT22
  • możliwość sterowania wyjść PWM w funkcji wilgotności powietrza
  • możliwość sterowania wyjść PWM w funkcji termostatu grzanie / chłodzenie z dodatkowym pomiarem wilgotności
  • wbudowany hub USB (dostępne na zewnatrz 5 portów)
  • pomiar napięcia wejściowego
  • pomiar napięcia na wyjściu regulowanym
  • pomiar pobieranego przez urządzenie całkowitego prądu, oraz pobranej od początku sesji energii w Ah i Wh
  • wyprowadzona na zewnątrz magistrala I2C
  • bez wyświetlacza LCD, bez pilota (będzie złącze EXT w środku dla majsterkowiczów)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię tego wykombinować w takim układzie jaki zaprojektowałem. Drugi ASCOM wymagałby drugiego sterownika w komputerze, drugiego konwertera USB->RS232 i najlepiej kolejnego kontrolera w układzie. Założyłem, że nawet jeśli ktoś ma drugi wyciąg, to nie potrzebuje do niego automatycznego ustawiania ostrości bo jest to np silniczek przy pokrętle Maka albo SCT (a główny wyciąg to dodatkowe urządzenie) albo wyciąg na szukaczu / guiderze do którego też wg mnie autofocus nie jest potrzebny.

W wersji 3.0 nie wcisnę tego - nie chcę za dużo nowości dokładać, żebym nie musiał tego potem testować miesiącami. Jak będzie zapotrzebowanie to może w przyszłości.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dwie możliwości:

  1. podpinasz urządzenie przez sterownik ASCOM np do Maxima albo FM. Wtedy pojawia się wyskakujące okienko z panelem do sterowania wszystkimi opcjami - pwm, zasilanie, czujniki i również oba focusery. Niezależnie od Maxima
  2. jeśli nie chcesz podpinać urządzenia do Maxima albo innego programu przez sterownik ASCOM, to będzie osobny program normalnie uruchamiany, który wyświetli ten sam panel sterujący do urządzenia. Coś takiego jak jest w Mount Hub Pro, ale mam nadzieję że ładniejsze :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i tak ilość funkcji imponująca, a minimalistą nie jestem i choć boleję nad brakiem obsługi koła filtrowego to mi to " pasi ".

Myślę, że w kolejnych wersjach pomyślisz i o kole Łukaszu.

Jak pomyślę, że zamiast huba DC i USB, sterownika grzałek i focusera będę używał tylko jednego pudełka to już jestem happy!!! :D

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Prolificu, oryginalnym oczywiście, coś jak taki http://electropark.pl/moduly-komunikacji/3207-konwerter-uart-ttl-rs232-pl2303hx-usb-2-0-5901003207005.html . Komunikacja będzie z szybkością 9600 albo 19200.

Co do motofocusa a la SW - właśnie wczoraj w biurku znalazłem taki motofocus i myślę o tym, bo jest sporo focuserów z silnikami DC na rynku. Muszę tylko rozkręcić pudełko od mojego i sprawdzić czy to jest sterowanie regulowanym napięciem czy PWM. Niedługo dam znać w wątku jak to wygląda.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest szansa na obsługę motofocusa takiego jak tu https://deltaoptical.pl/naped-do-wyciagu-sky-watcher,d811.html

Tam silnik jest sterowany po prostu napięciem, nie ma żadnego PWM. Dołożę do AstroHuba wyjście do sterowania silnikiem DC - moc i kierunek obrotów. Wzrost kosztów to kilka zł (gniazdko plus układ L293), a jednak to kolejny krok do zdalnego sterowania zestawem dla posiadaczy takiego focusera w teleskopie i siedzenia sobie w ciepłym pokoju albo samochodzie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)