Skocz do zawartości

Szkice Słońca


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

I bardzo dobrze !.Wizualowi na FA ,można było zagrać,marsz pogrzebowy...,dobrze że to zmieniłeś.W naszym kraju trzeba , obserwować wszystko, co się na nieboskłonie pokazuje, a   w pochmurnej Małopolsce, to priorytet...

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

I bardzo dobrze !.Wizualowi na FA ,można było zagrać,marsz pogrzebowy...,dobrze że to zmieniłeś.W naszym kraju trzeba , obserwować wszystko, co się na nieboskłonie pokazuje, a   w pochmurnej Małopolsce, to priorytet...

Tym bardziej, że po ostatniej sp.... przez brak pogody opozycji Marsa wbiłem pierwszy gwóźdź do trumny wizuala w moim wydaniu, ale na szczęście astro to stan umysłu i po kilku udanych obserwacjach wszystko wraca do normy😁

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

25 czerwca 2023

Poniżej szkic słonecznej tarczy z licznymi grupami plam. Udało mi się wytrzymać w tym balkonowym ciepełku ponad 15 minut. Muszę przyznać, że swego czasu stosowałem folię Baadera ND0,5 w MAK-u 127 o średnicy 120 mm, czyli praktycznie pełna apertura układu była wykorzystywana. Teraz w ED 120 mam filtr o średnicy 10 cm i jakoś granulacja jest słabiej widoczna. Może to seeing, może średnica, a może powiększenie? Teraz przy BCO18 mam 50x, a przedtem to było prawie 100x. Niemniej jednak widok i tak wspaniały co starałem oddać się na poniższym szkicu.

sun.PNG.8a30064391abf067e083ca5734264ffe.PNG

s.PNG.7e222f294646eeef1a42867099cb3ee5.PNG

Muszę jeszcze napisać jedną rzecz na temat stosowanego filtra słonecznego /nie chcę tutaj hejtować oferty handlowej żadnego z dystrybutorów/. Po tej piętnastominutowej sesji odczuwam lekkie pieczenie oka. Nie wiem czy jest to spowodowane przepuszczaniem przez ten filtr zbyt dużej dawki promieni UV, czy podczerwieni. Czytałem o tym bodajże na AP. To daje do myślenia. Zastanawiam się czy filtry szklane np. Oriona ograniczają nieco niekorzystny wpływ tego promieniowania, nie wspomnę o poprawie walorów wizualnych.

Pozdrawiam Jarek

  • Like 4
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fotografuję Słońce to używam ND5+filtr UV/IR cut, miewałem już takie sesje, że nawet w ED80 ciężko było złapać ostrość przez kiepskie warunki a nieraz bywało tak, że chwilami widziałem na ekranie aparatu żyletę na plamach. Ale to zazwyczaj bardzo krótkie chwile pomiędzy gotowaniem się obrazu - parujących betonów i dachów u mnie dostatek 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, megrez23 napisał:

(...)

Muszę jeszcze napisać jedną rzecz na temat stosowanego filtra słonecznego /nie chcę tutaj hejtować oferty handlowej żadnego z dystrybutorów/. Po tej piętnastominutowej sesji odczuwam lekkie pieczenie oka. Nie wiem czy jest to spowodowane przepuszczaniem przez ten filtr zbyt dużej dawki promieni UV, czy podczerwieni. Czytałem o tym bodajże na AP. To daje do myślenia.

(...)

 

W tym artykule jest taki wykres transmisji foli ND Baadera:

Baader_ND_transmission.png.510add1f583c7db01ba73b30c1cc8703.png

 

Jak widać, poza dolnym zakresem pasma widzialnego, transmisja wzrasta ponad rząd wielkości.
Dlatego zwłaszcza przy dłuższych obserwacjach Słońca z folią ND5, i zwłaszcza w większych źrenicach wyjściowych, warto jest użyć filtra Baader Solar Continuum, który wycina to co przepuszcza ND5 w podczerwieni.
Filtr ten także (jak dla mnie) zawsze poprawia kontrast Słońca z ND5 i zmniejsza wrażliwość na seeing.

Dobrze jest wiedzieć, że podczerwień wycinają nowsze filtry SC, zaś starsze ją niestety przepuszczały, tak jak to jest opisane tutaj.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)