Skocz do zawartości

Czy Dobson 6 jest dobrym wyborem?


Bartiurban

Rekomendowane odpowiedzi

@Bartiurban, witamy na Forum !

A duży ten balkon jest, żeby się taki Dobson 6 zmieścił ?
A na którą stronę jest balkon, bo najwięcej dzieje się na niebie od wschodu do zachodu ?
I czy teleskopem postawionym na balkonie da się wycelować w obiekty 15 - 20* nad horyzontem ?
Jak barierka balkonu ma 1 m, to teleskop musi być odsunięty na jakieś 1 m / tg( 15*) = 3.7 metra.

W ogóle, to Dobson 6 jest dobrym teleskopem na początek, tyle że niekoniecznie na balkon.
 

Edytowane przez Mareg
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareg mierzyłem balkon i powinien się zmieścić, niebo mam na wschód i południe i okna na zachód. barierka ma jakieś 80cm . nie wiem do końca ile stopni mam nad horyzontem ale Ewentualnie mogę patrzeć ze strychu czy położyć go na małym stoliku zeby był wyżej. Dziisja chyba widze z balkonu Jowisza i Saturna więc byłoby ok.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartiurban, zatem nic, tylko kupować !

I przy zakupie teleskopu nie daj sobie wcisnąć żadnych Barlowów, filtrów czy lipnych okularów.
Nowy teleskop powinien być z jakimiś okularami, którymi możesz zacząć obserwować.
Z zakupami najlepiej poczekaj, aż będziesz sam wiedział, czego najbardziej potrzebujesz.
 

  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manewrowałem dobsonem 8 i 12 na balkonie o szerokości czy też raczej głębokości około 1m. Z 12 było już ciężko, ale 8 bez problemu. Musisz tylko zadbać o jakąś podstawkę. Ja miałem podstawkę zrobiona z trzech płyt skręconych ze sobą, a wcześniej stawiałem na dwóch krzesłach.

Edytowane przez Setaarius
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SW 150/1200 od ponad roku.

Kupiłem z myślą o obserwacji planet.

Zastąpił u mnie SW 90/910.

Założyłem bafle wewnątrz tuby i wymieniłem pająka na trójramiennego. Właśnie wróciłem z obserwacji i widziałem WCP oraz cień księżyca na tarczy Jowisza. Ja jestem z niego bardzo zadowolony jeśli chodzi o obserwacje planetarne, na sprawdzenie pod kątem ds jeszcze nie było okazji.

Do tej pory najlepiej sprawdza się okular BCO 10mm, teraz szukam też krótszego ortho.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Bartiurban napisał:

@Maregz tego co widziałem to barlowow nie ma w zestawie, ale są okulary 10 mm i 25 mm , adapter 2 i szukacz

Na początek Ci wystarczy.

Kiedyś pomyślisz o lepszych okularach i o kolimatorze optycznym.
Barlowa może nigdy nie będziesz potrzebował, tak jak wielu innych astroamatorów.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Bartiurban napisał:

Cześć 

Mam pytanie czy dobson 6 jest dobrym wyborem na pierwszy teleskop. Mieszkam w mieście, mógłbym obserwowac z balkonu i z pola za miastem, myślicie ze to dobry wybór na obserwacje planet, może czasem mgławic. i czy było by dobrze widać komety?

hej tez uwazam ze Newton 150 F8 to dobra droga gdy chcemy jak ty obserwowac głownie planety i czasem pojechac pod ciemne niego na DS , rozsądna pod planety apertura i swiatłosiła i rowniez wystraczjąco duza by pod dobrym niebem zobaczyc wiele satysfakcjonująch DS , takze bardzo udane połączenie mozliwisci uwazam , szczególnie na poczatek własnie , daję Ci  spora uniwersalnosc  i mozliwosci przy dobrej mobilnosci i niskiej wadze zestawu , a powiedz proszę decydujesz sie na SW czy GSO (tez były 6 calowe ) ? nowy czy uzywany ? pewnie SW , nie przepłać tylko jesli uzywany , uzywka powinna kosztowac MAX 900- 1000 zł . Jesli to SW a zapewne SW to jedną z pierwszych modyfikacji jakie warto zrobic to ulozyskowanie w osi azymutu , okulary z zestawu na poczatek wystarczą by nacieszyc oko ,ale wymiana przede wszystim tego 10 mm na wspomniwny wyzej BCO 10 będzie wyraznym przeskokiem jakosciowym .

Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam bo zapomniałem , jesli chodzi o komety to zalezy która kometa 🙂 sa roznej jasnosci  na roznych wysokosciach itd , ale tak ogólnie  to pod ciemnym niebem mozesz starac sie odszukiwac te no powiedzmy do max 10-11 mag , uprzedzam jednak bys nie nastawiał sie na spektakulkarne widoki typy  NEOWISE 😉 tak jasne i w dogodnym polozeniu komety nie sa zvyt czesto , wiekszosc z nich rzadko jest jasniejszych od 10 mag i w teleskopie objawiaja sie w zaleznosci od warunków jako rozmyta gwiazda czasem z delikatnym warkoczem .

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koszy89 napisał:

hej tez uwazam ze Newton 150 F8 to dobra droga gdy chcemy jak ty obserwowac głownie planety i czasem pojechac pod ciemne niego na DS , rozsądna pod planety apertura i swiatłosiła i rowniez wystraczjąco duza by pod dobrym niebem zobaczyc wiele satysfakcjonująch DS , takze bardzo udane połączenie mozliwisci uwazam , szczególnie na poczatek własnie , daję Ci  spora uniwersalnosc  i mozliwosci przy dobrej mobilnosci i niskiej wadze zestawu , a powiedz proszę decydujesz sie na SW czy GSO (tez były 6 calowe ) ? nowy czy uzywany ? pewnie SW , nie przepłać tylko jesli uzywany , uzywka powinna kosztowac MAX 900- 1000 zł . Jesli to SW a zapewne SW to jedną z pierwszych modyfikacji jakie warto zrobic to ulozyskowanie w osi azymutu , okulary z zestawu na poczatek wystarczą by nacieszyc oko ,ale wymiana przede wszystim tego 10 mm na wspomniwny wyzej BCO 10 będzie wyraznym przeskokiem jakosciowym .

Powodzenia !

Sky watchera i raczej myślałem o nowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bartiurban napisał:

Dobra popatrzyłem na 8" na olx i niektóre są w cenie nowej 6" najblizszy mam godz jazdy , a w zestawie ma dodatkowe filtry. Myślicie ze to dobry pomysł? I jeśli się zdecyduję na ten to na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Stan luster.
    Kurz nie jest żadnym problemem, problemem są rysy, także te drobne od nieumiejętnego mycia.
    Także problemem są wszelkie plamy.
  • Wiek teleskopu, bo warstwy na lustrach się starzeją.
  • Czy był przechowywany w suchym miejscu, bo wilgoć przyspiesza starzenie warstw.
    Zwróć uwagę, czy płyty podstawy nie są napuchnięte od wilgoci. 

Możesz też zapytać, ile razy były myte lustra i jak.
W ogóle, to dobrze Ci zrobi zobaczenie takiej ósemki na żywo, żebyś mógł lepiej oszacować, czy Ci wejdzie na balkon.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 6 na dobsonie to dobry wybór na początek, nawet mimo balkonu. Potrzebna będzie jakaś podstawka. Co do obiektów głębokiego nieba i komet potrzebne ciemne niebo. A możesz napisać co to za miasto? Wtedy według mapy lightpollution.info można by określić jakie masz zaswietlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, Mareg proszę rozwiń temat, bo napisałeś: "Wiek teleskopu, bo warstwy na lustrach się starzeją".

Proszę o informacje, jaki jest średni czas życia lustra do momentu, kiedy warstwy odbijające są już w kiepskim stanie, ile zwykle lustro wytrzymuje i kiedy należy uznać,
że teleskop jest już za stary, aby brać go pod uwagę przy zakupie (sprzęt używany)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, andy_2000 napisał:

Cześć wszystkim, Mareg proszę rozwiń temat, bo napisałeś: "Wiek teleskopu, bo warstwy na lustrach się starzeją".

Proszę o informacje, jaki jest średni czas życia lustra do momentu, kiedy warstwy odbijające są już w kiepskim stanie, ile zwykle lustro wytrzymuje i kiedy należy uznać,
że teleskop jest już za stary, aby brać go pod uwagę przy zakupie (sprzęt używany)?

 

Starzenie się warstw na lustrach Newtonów zależy od wielu czynników.
Parę ważniejszych:

  • wilgoć, przede wszystkim ta długotrwała w miejscu przechowywania teleskopu
  • temperatura przechowywania, która też wpływa na wilgoć
  • częstość i sposób mycia
  • jakość samych warstw

Jak Newton jest przechowywany w wilgotnej piwnicy, to zgaduję, że 5 lat może być już dużo, a jak w normalnym pokoju mieszkalnym z dobrą wentylacją, to 10 lat może być jeszcze OK.
Ja wolałbym ten drugi.
Dużo też zależy, czy i jak Newton jest suszony po obserwacjach, zwłaszcza jak się zarosi.
Co do mycia luster, to nawet jednorazowe nieumiejętne mycie może całkowicie zrujnować warstwy.
Dlatego osobiście wolałbym zasyfione lustro nigdy nie myte niż myte niefachowo.
Niestety, nie wszyscy wiedzą, że lustra teleskopów i lustra łazienkowe się czymś różnią oprócz krzywizny.
A tym bardziej, że grubość aluminiowej warstwy odbijającej jest poniżej 0.0001 milimetra, natomiast dielektrycznej warstwy zabezpieczającej tylko trochę więcej.

Jeśli ktoś planuje zakup Newtona "na lata", to raczej odradzałbym używki, chyba że takie, które są nietrafionymi zakupami czy prezentami, i trafiają na giełdy parę, paręnaście miesięcy po zakupie, i nigdy nie były myte czy, jeszcze gorzej, przecierane.
Dzisiaj nałożenie nowych warstw jest pewnie opłacalne tylko dla większych i lepszych optycznie luster.
Te z masowej produkcji jak umrą, to pewnie lepiej kupić cały nowy teleskop, zwłaszcza, że płyta meblowa wystawiona na działanie wilgoci też nie żyje wiecznie.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2023 o 17:34, Bartiurban napisał:

@Koszy89 gso raczej bym nie brał ale jak mierzyłem balkon to 6 by się mieściła więc 8 chyab tez

Dlaczego nie gso ? Nie wiem jakie tam teraz roznice w cenie miedzy gso a sw ale roznice w wykonaniu i mechanice zdecydowanie przemawiają za gso a mowie to z perspektywy posiadania obu kostrukcji .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)