Skocz do zawartości

Najlepsza kątówka świata Amici ?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak może niektórzy wiedzą mam refraktor 102xs/460 i małego Mak 100/1400 - mniej więcej do 2 - 3 lat planuję zakup czegoś większego jak zmienię mieszkanie na dom.  Docelowo Mak 152 lub 180  albo jakiś refraktor poteżny. 

Ale już teraz kusi mnie w miarę wygodne oglądanie. mam na to jakiś budzet załozony i chcę wymienić te kitowe kątówki do kitu. Kupiłem jedną amici Sw ale nawet w niej lata szkło. Amici dlatego, że lubię patrzeć "jak człowiek" 🙂

Już wiem, że 90 jest wygodniejsza od 45 bo statyw zawsze mozna obnizyc. 

I teraz tak 

chciałbym kupić najlepszą jaka się da zarówno 2 cale ( chcę 102x/460 przejść na 2 cale )
i tu mam zagwozdkę.
a. Baader Amici BBHS jest w dwóch wersjach - jedna kosztuje 3.000 druga okolo 1300 ( wersja T2 )
Czym one się różnią ? Z tego co widzę do tej T2 trzeba dokupić nosek i podłąćzenie okularu ale to i tak wychodzi przecież taniej niż ta wersja za 3000 ? Nie rozumiem tego.
Czy znacie kątówki EMS / Matsumoto ? W nich ponoć nie ma tego spajka na środku ?
b. Jaka jest dobra kątówka amici 1.25 ? Bo nie mogę znaleść nic ciekawego poza tanimi SW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Amici będzie zawsze gorsza do jasnych obiektów niż prosty pryzmat, jeśli są wykonane na takim samym szkle i w takich samych standardach.
Dlatego bez problemu akceptuję odbicie prawo-lewo w refraktorze z prostym pryzmatem.

Ten 102xs/460 to f/4.5, więc według tego, co czytałem, to pryzmat w takiej światłosile da już aberację chromatyczną.
Jako granicę najczęściej widziałem f/7, a od f/4.5 do f/7 jest bardzo daleka droga.

Ja raczej nigdy nie będę miał refraktora szybszego niż f/7, bo po tym co zrobiła kątówka pryzmatyczna BBHS z EDka 80, do refraktora nie wsadzę niczego innego.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przypuszczam, ze moze byc gorsza ale akurat w tych tanich nie widze roznicy w ostrosci , jakosci miedzy kitową lustrzana a amici. Wygodniej mi sie patrzy po prostu mimo AZ GTI 

Jakaś tam abberacja jest ale raz - zalezy jak popatrzę, dwa - nie jest taka duza  i nie przeszkadza mi jakos specjalnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Ja raczej nigdy nie będę miał refraktora szybszego niż f/7, bo po tym co zrobiła kątówka BBHS z EDka 80, do refraktora nie wsadzę nic innego.
 

A co zrobiła z EDkiem, jeśli można wiedzieć? 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hamster napisał:

A co zrobiła z EDkiem, jeśli można wiedzieć? 

W porównaniu do kitowej kątówki lustrzanej kontrast jest dużo lepszy w pryzmacie BBHS na Księżycu i planetach a tło pola widzenia stało się ciemniejsze.
I to widać w każdym powiększeniu.
Na takim ciemniejszym tle da się wypatrzeć słabsze gwiazdki.
W dobrych warunkach, w większym powiększeniu i jak przyzwyczaję oko do ciemnicy w okularze teraz w 80 mm widać maczek w M13.
Jak seeing puszcza do podwójnych mogę teraz używać okularu 2.5 mm i nadal widzę kolor składników, np. Izara, a tło jest pięknie ciemne.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Hamster napisał:

Ale piszesz o Lusterku z BBHS czy pryzmacie?

O pryzmacie BBHS T2, zapomniałem, że jest też lusterko BBHS.
Zrobiłem też edycję mojego wpisu, żeby było jasne od razu.

Dzięki za uściślenie.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mareg napisał:

W porównaniu do kitowej kątówki lustrzanej kontrast jest dużo lepszy w pryzmacie BBHS na Księżycu i planetach a tło pola widzenia stało się ciemniejsze.

Czy widok z tego pryzmatu przez okular jest normalny, czy odwrócony, jak przez kątówkę lustrzaną? Czy może jeszcze inaczej?

Edytowane przez Bartek M.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie a jaka roznica jest w tych nasadkach ?

Baader 2" / 90° Astro Amici-Prism with BBHS ® coating (baader-planetarium.com)  bardzo droga

Baader T-2 / 90° Astro Amici-Prism with BBHS ® coating (baader-planetarium.com)  cena przystepna

chodzi mi o to, ze ta pierwsza 2`` jest bardzo droga a do t-2 jak rozumiem trzeba samemu kupic przejściówki

1. ale i tak wychodzi to duzo taniej przeciez niz ta pierwsza 2`` ?  

2. Czy majac wyciag 2`` zamontuje tez ta T2 ?

3. Czy do maka 1.25 zamontuje katowke T2 i cos bedzie nie tak czy ok ? 

4. Czy Erect prism to to samo co Amici ?  Czy to musi byc amici erecting ? np Wiliams Optic ma erect prism ale nie wiem czy to jest amici  William Optics 90 degree prism diagonal 1,25 (Erect Prism D-EP90-125II) (teleskopy.pl)

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przelotów optycznych nie jestem do końca pewienTa pierwsza ma chyba tylko przelot 34 mm a ta druga pełne 46 stąd ta różnica w cenie. W tej nasadce T2 w okularach 2 vcale może występować winieta

  • Thanks 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)