Skocz do zawartości

Nie wiem co wybrać


Tixn

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też się zastanawiam , z kąt takie ceny takich zabawek ?

Taż to nie powinno kosztować więcej jak tysiaka .

Ale cóż , jak taki wynalazek przechodzi przez nie wiadomo przez ilu pośredników , to cenę mamy taką jaką mamy .

Niestety ale z tą ceną którą podałeś to będziesz musiał pomnożyć przez dwa .

 

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tixn, witamy na Forum !

Czy ten teleskop ma być do astrofotografii, czy do obserwacji wizualnych ?

GoTo jest skomplikowanym systemem, trzeba przekładni, silników, elektroniki i oprogramowania, więc to musi kosztować.
Do obserwacji wizualnych taki system bardziej przydaje się w dużych aperturach, gdzie mnogość dostępnych obiektów utrudnia ich wyszukiwanie.
130 mm to nie jest na pewno ten przypadek, bo Księżyc, planety i najjaśniejsze DSy da się łatwo znaleźć samemu.
Więc jak teleskop ma być do wizuala, masz gdzie wystawić i przechowywać większy sprzęt, może rozważ rezygnację z GoTo na rzecz większej apertury i/lub mniejszej światłosiły, bardziej przyjaznej dla okularów.
 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że SLT to tuba na montażu azymutalnym. Długich czasów (powyżej kilku(nastu) sekund nim nie pociągniesz.

Do fotografii potrzeba też kamery, to dodatkowy koszt. Jeśli ma to być coś prostego i taniego na początek to może w tym budżecie i z goto warto spróbować ZWO Seestar S50. Ma goto, ma kamerkę, działa na azymutalnym montażu, ale to sprzęt do EAA i prostego astrofoto. Oczywiście to refraktor APO o średnicy tylko 50mm, czyli mniej niż średnica SLT, ale SLT to Newton, więc dochodzą zabawy z kolimacją i koszt korektora komy.

130 SLT jako sprzętu do fotografii bym nie rozważał. To typowy mały sprzęt wizualowy.

Nie znaczy, że się nie da, ale to nie jest sprzęt pomyślany do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz kolego za taką radę ale zacznij od podstaw, od mapek, od emek, od opisów obiektów, od ich charakterystyk a później sam mając już wiedzę poszukasz sprzętu. Mam 3,5 k na wydatki i rzucanie się na sprzęt to najgorszy początek na sensowne astro zwłaszcza foto, które wymaga zaangażowania emocjonalnego i ogromnego doświadczenia. Pozdrawiam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tixn napisał:

@felcia97 Cześć powiem ci ze ja wiedzę posiadam. Znalazłem inny Teleskop, Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 Go-To z wyciągiem Crayforda 200/1000

GoTo nie jest potrzebne do astrofotografii. GoTo to nie to sanmo co naped śledzący obiekt.

EQ5 nie nadaje sie do astrofotografii. Co najmniej HEQ5 jest potrzebny. Do astrofotografii nowicjusz ( ktos kto nie zna sie na teleskopach) powinien zaczynac od dobrze skorygowanego malego refraktora ed (np. 80ed) lub nawet obieiktywu fotograficznego.

Rozumiem ze chodzi Ci o astrofotografie DS? Bo jesli US to potrzebny jest skrajne inny teleskop. Np. STC 9.25"

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym przypadku mógłbyś spróbować SkyWatcher Evostar 72 ED plus wspomniany HEQ5, czyli mały, nieco lepiej skorygowany refraktor i dobry montaż, który w astrofoto jest najważniejszy. Ale powinieneś zapisać, gdzie sprzęt będzie używany , tzn miasto czy wieś, balkon , taras, ogród czy wyjazdy pod ciemne niebo i co będzie focone/ oglądane - obiekty US czy głębokie niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tixn napisał:

@piotrfie A co sądzisz o Teleskop N 150/750 Explorer 150P EQ3 Pro SynScan GoTo?

Da się tym robić zdjęcia, bo są ludzie którzy robią, ale zestaw jest trudny do opanowania. Montaż bardzo lekki, jak na astrofoto z tuba tej wagi, zaś sama tuba ma dość już długą ogniskową. Taka kombinacja łatwa w obsłudze nie jest. 

Do takiej tuby lepiej HEQ-5, lub coś cięższego albo, jeśli ma być mobilne, AM5 (i cena leci w kosmos).

Do ceny zestawu należy dorzucić koszt kamery oraz guidingu (lunetka lub OAG oraz kamerką prowadząca). Do tego potrzebny jeszcze jest komputer do sterowania zestawem i zbierana danych - bardzo dobrze w tej roli sprawdza się ASI-air Pro czy też Plus. 

Jeśli chcesz używać teleskopu systemu Newtona, to potrzebny będzie też korektor komy.

W 3,5 tys.  się z tym nie zmieścisz 🙂

Można zacząć od robienia zdjęć lustrzanką (jak się już taką ma, to jest na początek taniej), choć kamera jest wygodniejsza.

Jeśli chcesz zacząć robić zdjęcia to można też zacząć od lustrzanki z obiektywem rzędu 50 czy 100 mm ustawionej na montażu paralaktycznym. Do takiego zestawu montaż paralaktyczny z napedem taki, jak EQ3-2 czy SW StarAdventurer wystarczy.

Zakładam, że zamierzasz bawić się fotografią obiektów DS, bo astrofotografia planetarna to inna działka i inny sprzęt jest tam optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Jeśli mogę coś zasugerować, to zacząłbym od określenia, gdzie najczęściej będziesz robił zdjęcia (miasto, przedmieścia, wieś) a tym samym jakości nocnego nieba. Druga sprawa, to rodzaj obiektów, które Cię interesują (pisali już o tym Koledzy). Jakim sprzętem już dysponujesz?

A przede wszystkim spotkał się z kimś z Twojej okolicy, kto "siedzi" już w tym hobby by pokazał Ci swój workflow (sposób w jaki pracuje, kolejność czynności itp). Sam ocenisz, czy to dla Ciebie. Koncepcja samodzielnego wykonania astro zdjęcia jest bardzo kusząca, jednak zanim do tego dojdziesz minie trochę czasu. Tak było i jest u mnie. Samo w miarę opanowanie montażu pod astro foto zajęło mi ładnych parę tygodni, gdzie wcześniej wydawało mi się, że jest przyzwoicie wyregulowany do wizuala.

Powyższe odpowiedzi będą pomocne. Dla przykładu, jeśli interesowałyby Cię typowo tzw. DS'y i masz w domu lustrzankę z krótko ogniskowym w miarę jasnym obiektywem, to możesz ją wykorzystać na początek. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale na start moim zdaniem będzie w sam raz. Do tego prosty montaż z odpowiednim zapasem udźwigu, np wspomniany wyżej EQM 32 PRO (lub podobny używany z giełdy) i możesz zacząć przygodę, poznać zasady planowania sesji, przygotowania sprzętu, akwizycji i wywołania materiału. Nie chcę Cię zniechęcać, ale jest to ciut bardziej skomplikowane od tradycyjnego "pstrykania" zdjęć, ale efekty i satysfakcja gwarantowana.

W kolejnych krokach możesz pomyśleć o dodaniu wspomnianego komputera do astrofotografii asia air, zakupie małego refraktora, kamery itp (sama kamera np. ZWO ASI 533MC to już wydatek ok 3kPLN za używaną). Sporą część akcesoriów możesz kupić na giełdzie, często znacznie taniej, niż obecnie w sklepach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)