Skocz do zawartości

Lustro do lornetki


Dale

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was używał może lustra do lornetki? Przed obiektywami, żeby nie wyłamywać karku? Znalazłem stronę w USA gdzie robią takie lustra pokryte aluminium, myślę że i bliżej były by dostępne. Pytanie tylko jak jest z jakością obrazów? I wpływem na obrazy? Lornetka to 15x70...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy odpowiedniej wielkości lustro zakupić w sklepie. Podczas obserwacji kładziemy je na ziemi i odpowiednio nakierunkowujemy lornetę.

Zamiast zwierciadła można użyć leżaczka w duecie z żurawiem.

W ostateczności położyć się na karimacie i obserwować z ręki.

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pertynaks napisał:

Wystarczy odpowiedniej wielkości lustro zakupić w sklepie. Podczas obserwacji kładziemy je na ziemi i odpowiednio nakierunkowujemy lornetę.

(...)

Obserwowałeś tak z użyciem "lustra łazienkowego", z "tylną warstwą aluminium", w którym światło przechodzi dwa razy przez zwykłe, przemysłowe szkło ?
Nie było "duszków" od odbić spowodowanych dwukrotnym przejściem granicy powietrze-szkło ?
Lustro się nie rosiło ?
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mareg napisał:

Lustro się nie rosiło ?

Tego się nie da uniknąć, dlatego polecam leżak albo przynajmniej krzesełko turystyczne. Można na nim usiąść nawet pod statywem, jeżeli jest wysoki.

Duszków w lustrze nie zauważyłem, ale i nie zwracałem na to uwagi.

  • Thanks 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw z leżakiem - fajna sprawa, tylko najlepiej umieścić na obrotowej platformie, jak to niektórzy robią. Tylko gdzie tu mobilność?

Docelowo chciałbym bino z kątowymi okularami. A na razie, w ramach eksperymentów, pobawić się takim lustrem. Ciekawe czy gdzieś w Polsce można by dorwać takie napylane powierzchniowo?

Żeby wyszło taniej niż dwa duże lusterka wtórne 🙂

 

Pytanie kolejne, czy można wstawić kątówkę 2'' pomiędzy obiektyw a pryzmaty w okularem? Bo trochę już się gubię w tym, rozumiem że kątówka lustrzana wprowadzi mi odbicie prawo-lewo w takim układzie? Oczywiście oś optyczna skrócę o długość kątówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dale napisał:

Statyw z leżakiem - fajna sprawa, tylko najlepiej umieścić na obrotowej platformie, jak to niektórzy robią. Tylko gdzie tu mobilność?

Poczytaj i zobacz -lekkie,mobilne, nie trzeba dźwigać żurawia który zajmuje połowę podwórka.

 

5 godzin temu, Dale napisał:

Ciekawe czy gdzieś w Polsce można by dorwać takie napylane powierzchniowo?

Jest ktoś taki we Wrocku,tyle że lustro płaskie (powiedzmy 1/6-1/8 lambda) ,to najtrudniejsza rzecz w optyce ,jaką można wykonać. Biorąc jeszcze pod uwagę, że pod lornetkę musi być odpowiedni rozmiar ,inwestycja może być nieopłacalna....Myślę że taniej będzie poszukać już napylone, 2szt LW z warstwami 96%.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te rozwiązania, ale są średnio mobilne, a do lustra nie potrzeba żurawia, wystarczy statyw, a ten mam. Zaś co do dokładności lustra, na chwilę obecną, takie dokładności są dla mnie tzw. astronomią teoretyczną. To znaczy, nie przejmuję się nimi do tego stopnia żeby nie sprawdzić w praktyce projektu. Zauważ że nie masz tutaj do czynienia z obrazem skupionym w okręgu o średnicy maksymalnie 2-3 cm jak przeciętnie w kątówkach się spotyka, ale na dużej powierzchni, powiedzmy 70-80 mm. O lusterkach wtórnych myślałem, ale bardziej pod kątem modyfikacji konstrukcji lornetki, ale to się nie opłaca przy budżetowych lornetkach, no i dochodzi nam kolimacja kolejnego elementu. To już lepiej bino od podstaw, Lusterka wtórne o krótszej osi 80 mm to tez koszty spore.

Na razie spróbuję z lustrami od majfrendów, zobaczę jaki efekt będzie, jak nie wyjdzie, będę w plecy 100-200 pln i trochę filamentu do drukarki, a bogatszy o doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)