Skocz do zawartości

Początki


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zacząć powoli przygode z astrofoto.
Mam teleskop od świąt, zdążyłem sfotografować moją Xperią Z kilka obiektów ( załączone zdjęcia ) 

m.in. Jowisz z księżycami, malutki Mars, M42 ( niewidoczna ), oczywiście Ksieżyc, no i Plejady 

Wiadomo, poziom fotek słabiutki bo to jednak tylko Xperia przyłożona manualnie do okularu.

Jednak po wczorajszych udanych obserwacjach obiektów Deep Sky stwierdziłem, że chcę mieć to na zdjęciach.
Dysponuje aparatem jak na zdjęciu. Wątpię, że nadaje się on do takich rzeczy ale wole zapytać.
Nie mam też żadnego adaptera do aparatu. Co powinienem kupić aby wydać jak najmniej?

 

post-3809-0-82238600-1423570280_thumb.jppost-3809-0-79590300-1423570313_thumb.jppost-3809-0-71235500-1423570351_thumb.jppost-3809-0-66917700-1423570376_thumb.jppost-3809-0-91086000-1423570465_thumb.jppost-3809-0-20336700-1423570547_thumb.jppost-3809-0-00761600-1423571871_thumb.pn

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiem co Ci napisać. Nie napisałeś czego oczekujesz. Jakie zdjęcia chcesz robić. Tak naprawdę sensowna a-fotografia jest bardzo kosztownym hobby. A Ty już na wstępie piszesz, że chcesz wydać jak najmniej.

 

Nie chciał bym tu teraz rzucać kwotami ażeby cię nie zniechęcić. Poczytaj o a-foto. Jest tego na forum mnóstwo. Sprecyzuj jakie zdjęcia chcesz robić.

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Zgadzam się w 100% ze słowami Szymona, po drugie napisz jaki masz teleskop? po trzecie ten aparat nie nadaje się do astrofoto.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez jaj to sprawa wygląda tak :

 

Kwestia absolutnego minimum jest względna. Zależy od kilku stałych .

Dla mnie sprzęt budżetowy do astrofoto na początek to :

 

Montaż    -   EQ5 z silniczkiem w jednej osi

Teleskop -   Jakiś obiektyw M42 Np.  Jupiter 200-4

Detektor  -   CANON . Jakiś EOS niemodyfikowany bo miało być na początek.

 

Pogoda i Whyskacz :-)

 

P.S.

Może wypisuję bzdury , ale jestem po Whyskaczu :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki wam. Tego się w sumie spodziewałem.
Mam trochę życia przed sobą chyba, więc jeszcze zdążę nacieszyć się zdjęciami.
Póki jestem na portfelu rodziców, raczej nic z tego nie będzie. 
Sama obserwacja daje dużo frajdy :) 
Pozdrawiam

PS

Teleskop Celestron NexStar 130 SLT 130/650

Fotografia jakakolwiek, czy deep sky czy planety. Wszystko interesuje mnie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim aparatem możesz próbować foto US,ale wcześniej musisz zaopatrzyć się w coś takiego https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-baader-microstage-ii,d1614.html  niedawno na astromaniakowej giełdzie coś podobnego znalazło nabywcę za 50 złoty.W projekcji okularowej cudów nie popełnisz,ale stackując klatki uzyskane z filmików tym aparatem wynik może być zadowalający.Oczywiście bardzo wskazany byłby napęd w osi RA,szczególnie do foto planet.

Na pewno taka zabawa pozwoliłaby Ci postawić pierwsze kroki w obróbce,która dzisiaj jest kwintesencją tego hobby,zapoznałbyś się z programami od praktycznej strony.

Taniej i sensowniej tym co posiadasz uważam że się nie da.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter uniwersalny do digiscopingu WO 43-65mm

Adapter uniwersalny firmy Willaim Optics umożliwia w łatwy i szybki sposób połączenie aparatu cyfrowego z dowolną lunetą, teleskopem lub lornetką.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-uniwersalny-do-digiscopingu-wo-43-65mm,d1976.html

Bez tego ani rusz, bo zdjęcia wychodzą albo nie, albo ostre albo nie i to jest strata czasu oraz szkoda nocnego pogodnego nieba.

Zobacz tu też tak robię zdjęcia tym sposobem, chociaż stopniowo przechodzę już na nowy sposób robienia kamerą Atik.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/270-moje-perelki-wszechswiata/

Tylko pogody brak a jak jest to taki mróz, że szkoda wynosić laptop z aparaturą.

Będziesz robił Księżyc, planety, M42 też zrobisz Plejadki  te jasne astronomiczne obiekty da się zrobić, chociaż nie będą aż takie jak koledzy robią, bo to nie ta sama zasada i nie ta aparatura, ale do zaćmień Słońca i Księżyca nada się jak ulał, wiem coś o tym.

:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam że na astromaniaku funkcjonuje dział w którym ludzie wrzucają fotki robione telefonem. Obejrzyj sobie jakie cuda niektórzy potrafią zdziałać :)

  • Like 1

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten temat jest bardzo podobny ze wskazaniem co jest potrzebne aby astrofotografie mogły Cie zadowolić http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3359-jaki-aparat-jest-dobry-do-astrofotografi/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o tym Jowiszu na górze ? 
będę miał teraz okular 5mm ( zdjęcie zrobione z okularem 9mm)
tylko myślę że znowu będzie sie tak błyskał na fotce z telefonu. jakiś filtr, który by go przyciemnił by się przydał, jeśli tak to jaki
na tą chwile mam dwa filtry : jasnoczerwony i zielony 

co powiecie na coś takiego ?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1981&lunety=Filtr_ksi%EA%BFycowy_CrystalView_Moon_1,25_cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj mojej rady jak wyroczni - na forum są fachowcy od zdjęć planetarnych - ale sądzę, że lepszym pomysłem od tego podlinkowanego będzie filtr zmienny polaryzacyjny. Przyciemnisz sobie obraz w stopniu od 1 do nawet 50% w zależności od tego, jak Ci będzie pasowało. A i naturalnie z okularem 5 mm obraz będzie ciemniejszy w Twoim teleskopie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o tym aparacie? 
bo kupie albo adapter do aparatów ( i zastosuje któryś z tych co dałem tu fotki ) 

albo ten adapter do smartfonów : 

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=3233

 

i dalej będę cykał moją xperią ..  :D

 

 

post-3809-0-83623300-1423665549_thumb.jp

post-3809-0-80046600-1423665604_thumb.jp

post-3809-0-39704400-1423665674_thumb.jp

post-3809-0-01348100-1423665728_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem focić panasonic fz 28, podobny sprzęt gabarytowo.  Powiem szczerze że ustawienie go w osi z wyciągiem to masakra.  Ogólnie nie polecam tego typu aparatów do teleskopów używać.  O niebo lepiej sprawdzi się zwykły kompakt. 

  • Like 1

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz kombinować,pamiętaj że na adapterze potrzebujesz aparatu gabarytowo małego i lekkiego z niedużym obiektywem aby bez ceregieli łatwo wyostrzyć to co widać w okularze i zacząć sesje.Tym wielkim i ciężkim jak lustrzanka super zoomem porobisz łądne fotki w dzień na wycieczce.Rozmiar obiektywu będzie sprawiał same kłopoty,nawet jak go"przykleisz " do okularu to to co widzi okular będzie tylko okrągłym  środkiem kadru.

W dziale astrofotografia jest chyba wszystko napisane,są tutoriale,a wszystko zrobili to Ludzie którzy często sami byli skazani na eksperymenty,ty tego robić nie musisz,masz gotowe całkiem spore kompendium.Czytaj cierpliwie i wtedy gdy coś jest nie jasne zadawaj pytania,to najwłaściwsza droga i chyba  najkrótsza zarazem.

Pozdrawiam.

ps,te ładne foty z telefonu komórkowego na astromaniaku zrobił gość który co nieco wie o programach do obróbki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okok. Chyba zdecyduje się na początku na ten adapter do smartfona, ponieważ nie mam innego aparatu oprócz tych dwóch wyżej pokazanych, a myślę że xperia może poradzić sobie lepiej niż ten mały aparacik.

Jestem ciekawy jak jest.ogólnie z tą obróbką. Czy ciężko się tego nauczyć.

Mam tu kilka programów i trochę próbowałem ale na razie chyba po pprostu nie mam czego obrabiać.

Również pozdrawiam i życzę w końcu dobrej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)