Skocz do zawartości

Lornetka 20x80 - 30x80


Mieciu12

Rekomendowane odpowiedzi

Mało jest modeli 30x80. Znam Vixeny ARK, Opticrony i Heliosy. To jest solidna średnia półka. Ale w okolicach 20-paru razy i 80-paru milimetrów (22x85) masz bardzo dobrą serię BA8 z możliwością wkręcania filtrów okularowych. Jest to sprzęt solidny i ciężki, wymagający porządnego statywu.

 

Natomiast 20x80 to bardzo popularne parametry. Jednak wiele z tych lornetek jest słabych jakościowo.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Niska półka jakościowa; duże ryzyko otrzymania egzemplarza rozkolimowanego.

2. Nie, z wyjątkiem aperturowych filtrów słonecznych, ale te można zrobić do każdej lornetki.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to:

1. Niska półka jakościowa; duże ryzyko otrzymania egzemplarza rozkolimowanego.

 

Nie licząc tego, że w przypadku tej konkretnej oferty przepłacasz przynajmniej 180 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuję stwierdzenie, że DO StarLight 15x70 będzie pewniejszym wyborem, choć nadal jest to wybór budżetowy. Zdecydowanie bezpieczniej celować w np. 15x70 serii BA8 - DO Extreme, Oberwerk lub Orion.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z ligi 20x80 która lornetka będzie lepsza od DO 15x75 Star light ? bo znalazłem też teraz takie cuś https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-skymaster-25x70,d1841.html powiększenie 25x70 niby piszą że dobra lornetka itp ale wolę was spytać o opinię na ten temat :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W półce budżetowej lepiej trzymać się skromniejszych parametrów. Wraz ze wzrostem rozmiaru czy powiększenia, pewne wady stają się bardziej dokuczliwe, zarówno optyczne, jak i mechaniczne (dlatego odradzam 25x70).

Widzę, że najwyraźniej uznałeś powiększenie 15-krotne za niewystarczające, więc dla odmiany zadam Tobie serię pytań:

1. jakim niebem dysponujesz? Czy często widujesz Drogę Mleczną i czy jest ona z twojej miejscówki wyraźna?

2. jaka jest twoja znajomość nieba? Chodzi zarówno o orientację wśród gwiazdozbiorów, jak i ilość zaobserwowanych obiektów, a pośród nich - ilość tych, do których znalezienia nie potrzebujesz żadnej mapy nieba.

 

Już mówię skąd te pytania - jeśli dysponujesz przyzwoitym niebem, lecz jego znajomość nie jest najlepsza, to warto wybrać lornetkę o mniejszym powiększeniu (i zarazem większym polu widzenia). Umożliwi to Tobie dobre zapoznanie się z niebem i możliwość wyłowienia naprawdę sporej ilości obiektów głębokiego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebujesz lornetki o polu widzenia przynajmniej 5° i powiększeniu najwyżej 12x.

Oczywiście jakiś słowniczek ortograficzny też by się przydał (wybacz).

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyć o to pytałem!

W takim razie, sugeruję zawężenie parametrów lornetki do przedziału 50-70mm obiektywów i powiększenia 10-15x.

Możliwości oferowane przez sprzęt z takiego przedziału są tak wielkie, że prędzej zechcesz wymienić swój sprzęt na lepszy (niewykluczone, że o bardzo podobnych parametrach) niż wykorzystasz limit obserwacyjny, jaki jest do osiągnięcia tym z pozoru bardzo skromnym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc kupić swoją pierwszą lornetkę stricte do astro zastanawiałem się nad podlinkowanym przez Ciebie Celestronem SkyMaster 25x70.

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-skymaster-25x70,d1841.html

 

Przed zakupem miałem okazję popatrzeć przez tę lornetkę i zdecydowanie odradzam. Dość ciężka jak na obiektywy 70mm i średnio wykonana. Do tego bardzo małe pole widzenia powodujące efekt patrzenia przez dziurkę od klucza, obraz ciemny, szaro-bury by nie powiedzieć mdły, chociaż patrzyłem przez nią tylko w dzień. Podejrzewam, że w nocy gwiazdy czy takie obiekty jak mgławice byłyby przez nią bardzo słabo widoczne. Dobrze o tej lornetce wypowiadają się chyba tylko spotterzy, ponieważ do dziennych obserwacji samolotów nie jest wymagane duże pole widzenia, przydatne jest natomiast duże powiększenie. Natomiast zdecydowanie nie jest to lornetka do astro. Wiem, że gdybym ją kupił leżałaby u mnie nieużywana. Dlatego po bezpośrednim porównaniu bez wahania zdecydowałem się na Celestrona SkyMastera 15x70. 
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niewielkim budżecie popieram "przedmówce". SkyMaster 15X 70 - stosunek jakości do ceny- moim skromnym zdanien- najlepszy.

Lorneta na prawdę ma spory potencjał dla początkującego obserwatora i jest wszechstronna, chociaż trzeba pod nią już jakiś w miarę solidny statyw do astro-obserwacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie śmiało jako budżetowy sprzęt  o dużym zasięgu i dużych obiektywach mogę Ci polecić tę chińską lornetkę 20x80 serii Light Weight (LW) z fabryki United Optics, z której zresztą pochodzi dużo dostępnej u nas optyki, min. lornetki TS:

 

http://www.binocularschina.com/binoculars/80mmstandard.html

 

Ma dobre szkła Bak-4 i jest różnie brandowana, jako Oberwerk 20x80 LW, Garrett 20x80 LW, Leidory 20x80 LW.

 

http://www.bigbinoculars.com/2080lw.htm

 

Mam taką i jest naprawdę bardzo przyzwoita. Ma duże deklarowane przez producenta pole widzenia 3,5 stopnia, a bez dekli i paska waży na oko około 1,6 kg. Czyli niewiele więcej od Celestrona Sky-Master 15x70 (1,4 kg) i dużo mniej niż Celestron SkyMaster 20x80 (3,5 kg). Jest o tyle fajna, że optycznie ma możliwości SM 20x80 przy wadze zbliżonej do SM 15x70. Nie ważyłem jej jeszcze dokładnie, ale w rękach te lornetki są dla mnie porównywalne, odnosząc je do wagi SM 20x80, którą też trzymałem. SM 20x80 bezwzględnie wymaga porządnego statywu, natomiast tą moją lornetką 20x80, tak jak SM 15x70 Księżyc i np. M42 w Orionie oglądam sobie z ręki, chociaż wiadomo nie są to długie ani bardzo komfortowe obserwacje.

 

Zatem tak jak przy SM 15x70 dla szybkiego spojrzenia w niebo nie muszę wyciągać statywu (zwłaszcza jeśli mogę podeprzeć się na łokciach), natomiast do dłuższych obserwacji dużych obiektów, tak jak małych punktowych DS.-ów ze względu na wagę i bardzo duże powiększenia statyw jest już konieczny. Ale przy tej wadze może to być nawet tani budżetowy statyw, a nie drogi jak przy ciężkich lornetkach. W dzień do plenerów, ptaszków i samolotów także używam jej z ręki. Według mnie jakość dziennych obrazów mimo dużo większego powiększenia jest nawet trochę lepsza niż w SM 15x70, natomiast pod nocnym niebem bije ją na głowę. Widok M42, Plejad czy kraterów na Księżycu robi niesamowite wrażenie.

 

Jakość wykonania też przyzwoitym poziomie, według mnie lepszym od SM 15x70. Wiadomo, nie jest to Fujinon ani ? przynajmniej optycznie ? lornetki z serii BA8, ale wziąwszy pod uwagę bardzo duże powiększenie, stosunkowo szerokie pole i naprawdę dużą jasność tej lornetki, przy wadze niewiele większej od SM 15x70 (której także do sensownych obserwacji trzeba używać na statywie) jestem z niej bardzo zadowolony. Ta 20x80 zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, ponieważ jest naprawdę jasna i ma stosunkowo duże, wystarczające pole widzenia. Duży plus ze względu na wygodę to także centralna regulacja ostrości (co ma duże znaczenie zwłaszcza przy obserwacjach samolotów). Dołączam fotkę porównawczą moich lornetek: Bresser 10x50, SM 15x70 i opisywanej 20x80.

post-3346-0-37630800-1423744126_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no bo mam już lornetkę delta optical star light 15x70 i myślałem nad wymianą jej z dopłatą za jakiś model 20x80 

Takie informacje powinny być zawarte w pierwszym poście z pytaniem! Oszczędziłbyś nam paplaniny po próżnicy.

 

Jeśli nie znasz dobrze nieba to zapomnij na razie o kupnie lornetki większej, a pomyśl o zakupie czegoś w okolicy 10x50 z szerokim polem.

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie informacje powinny być zawarte w pierwszym poście z pytaniem! Oszczędziłbyś nam paplaniny po próżnicy.

 

Jeśli nie znasz dobrze nieba to zapomnij na razie o kupnie lornetki większej, a pomyśl o zakupie czegoś w okolicy 10x50 z szerokim polem.

Pełna zgoda z Kolegą Polaris - choć zdaję sobie sprawę, że bardzo korci do większych powiększeń, ale nie tędy droga. Nauka nieba i jeszcze raz nauka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)