Skocz do zawartości

Odczytywanie skali magnitudo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was bardzo serdecznie ponownie :D

 

Wiem zakładam coraz więcej tematów ze względu na to iż coraz bardziej mi się rozkręcam :) i po prostu coraz bardziej mi się to podoba . Ale przechodząc do rzeczy czytałem trochę i się dowiedziałem , że jasność gwiazd odczytuję się za pomocą skali magnitudo . Ja od was w skrócie chciałbym się dowiedzieć co to konkretnie jest ta skala oraz jak ją zastosować do nocnych obserwacji albo ,, cuś ,, :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was bardzo serdecznie ponownie :D

 

Wiem zakładam coraz więcej tematów ze względu na to iż coraz bardziej mi się rozkręcam :) i po prostu coraz bardziej mi się to podoba . Ale przechodząc do rzeczy czytałem trochę i się dowiedziałem , że jasność gwiazd odczytuję się za pomocą skali magnitudo . Ja od was w skrócie chciałbym się dowiedzieć co to konkretnie jest ta skala oraz jak ją zastosować do nocnych obserwacji albo ,, cuś ,, :D

Poczytaj ten temat :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5977-jakie-mam-niebo/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was bardzo serdecznie ponownie :D

 

Wiem zakładam coraz więcej tematów ze względu na to iż coraz bardziej mi się rozkręcam :) ...

To może napisz co-nieco o sobie, choćby w profilu. Gdzie mieszkasz, ile masz lat itp. To bardzo ułatwia dyskusję a i wzajemne zrozumienie.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo jeśli masz 15 lat i Mietek na imię, to Ci inaczej odpowiemy, niż gdybyś np miał po pięćdziesiątce i na imię Romek.

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a czytając temat jacka to powiem tak że niebo mam klasy 8 :/ niestety

To jeszcze przyznaj się, gdzie mieszkasz.

Zgaduję - we Wrocławiu?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mielec podałem w profilu ...

Mielec ładne miasto, wielokrotnie bywałem. Podobno przemysł lotniczy rozwijano tam przed wojną m.in. ze względu na bardzo pogodne niebo. Czy to prawda? A jak tam obszar specjalnej strefy ekonomicznej, bardzo zaświetla niebo?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze powiedziawszy trochę na pewno tak bo strasznie tam kompcą tymi kominami i taka to prawda ...

A ja myślałem, że powietrze tam krystaliczne i m.in. dlatego niedawno pobudowano tam fabryki leków :P

 

Edycja:

Na temat, na temat. Czyste powietrze to i słabsze gwiazdy widać.

Zaś poniżej naszych postów motor forum wyświetla nam Similar topics, gdzie nasz (były) kolega już się produkował na ten temat.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a o andromedzie nie wspomnę 

No niemożliwe żebyś Andromedy w szkle nie zobaczył teraz niemal 2x większa jest od Lovejoyka, zjedź w prawo dół i zobaczysz.

 

post-476-0-52567600-1423839393_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mamy kolejny przypadek, gdy oczekiwania mijają się z rzeczywistością...

Kolego, niestety lornetką nie zobaczysz nic więcej prócz plamek, nawet na takim dużym obiekcie jak Galaktyka Andromedy. Jedynie możesz "wyzerkać" szczegół w postaci jej struktury i jasnego jądra, ale do tego przydałoby się dobrej jakości niebo.

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet pod najciemniejszym niebem nie będziesz miał takich obrazów w lornetce, jak na fotografiach...

Kolego, a Ty piszesz z telefonu czy z komputera tutaj na forum?

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieciu,

poczytaj.

Jest mnóstwo książek o astronomii, jest Wikipedia, która pomoże Tobie uporządkować wiedzę lub przynajmniej ogarnąć kilka podstawowych haseł.

Prawdę mówiąc, nie do końca rozumiem zakładania takiego tematu, w momencie, gdy mniej wysiłku kosztuje znalezienie tego:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielko%C5%9B%C4%87_gwiazdowa

 

Rozumiem, że są kwestie, o które warto pytać na forum i które warto przedyskutować, ale, na Zeusa, niektóre definicje są na wyciągnięcie ręki i nikt ich specjalnie dla Ciebie przepisywać nie będzie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mieciu12

 

Też jestem początkujący.

patrząc z perspektywy ostatniego miesiąca w piątek miałem genialny seeing, więc wyszedłem z lornetką 10x50 i byłem bardzo zadowolony. Pas Oriona - bez problemów, bardzo dobrze widoczny, ładnie prezentujące się najjaśniejsze obiekty Kasjopeji oraz - tu potwierdzenia nie mam, chyba zobaczyłem betę Com w Warkoczu Bereniki. Wszystko to pod kiepskim, warszawskim niebem więc myślę, że i tak sporo zobaczyłem.

 

Szału nie ma, nic nie urywa, ale i tak jak na starego, sowieckiego Berkuta to jestem mega zadowolony. 

Ponad to uważam, że w obrębie  ~20km od większego miasta nie ma się co spodziewać rewelacji i trzeba brać to co jest, bo do spektakularnych widoków potrzebne jest wiejskie niebo ze stabilną atmosferą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)