Skocz do zawartości

Problem z flatami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam problem z flatami, liczę na pomoc, bo sam póki co wystrzelałem się z pomysłów.

Mój sprzęt to: synta 8, ZWO 2600 Mc Pro, montaż: HEQ5. Próbuję łapać M42 i oto rezultaty:

Pojedyncza klatka (M42 bez żadnych filtrów, kamera przykręcona bezpośrednio do 2'' wyciągu):

M42_00001

Złożenie 4 klatek w DSS (bez żadnych klatek kalibracyjnych) i autostretch w Sirilu:

Siril_4frames_noFlat

Jak widać jest winieta, więc próbuję walczyć z flatami. Metoda standardowa: teleskop skierowany do góry, biały t-shirt, na nim flat panel. Próbowałem z różnymi czasami ekspozycji i różnymi poziomami świecenia flat panelu. Oto master 3 master flaty złożone przez Sharpcapa:

Krótka ekspozycja:

MasterFlat_22_27_49_offset=-0.043%

Średnia (histogram wg. SharpCapa poprawny - między 1/3 a 1/2):

MasterFlat_21_18_48_offset=-0.160%

I długa:

MasterFlat_22_55_11_offset=-0.156%

Jak się wyciągnie poziomy, to widać, że kształt winiety się w miarę zgadza, ale po zestackowaniu w DSS z master flatami winieta uwidacznia się jeszcze bardziej. Poniżej 2 autostretche:

Siril_4frames_withFlatVeryLowBrightness

Powyższa z użyciem ciemnego Master Flata.

Siril_4frames_withFlatVeryHighBrightness

Powyższa z użyciem jasnego master flata.

Gdy próbowałem zamiast jednego master flata podawać w DSS listę pojedynczych flatów efekt takiego stacka był jeszcze dziwniejszy:

Siril_4frames_withFlat_MasterFlatInDSS

Poniżej pojedynczy flat (jeden z 11 które podawałem do DSS):

flats_00001

 

Ktoś ma jakiś pomysł co robię źle? Dzięki z góry za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ustawienia w dss? Może nie rób masterflata w shartcapie tylko wrzuć wszystkie klatki do dss. Sam zrobi masterflata i odejmie od lightow. A dark flaty robiłeś, żeby skalibrować flaty? 

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Artur333 napisał:

Ogólnie flata powinieneś zrobić na tych samych ustawieniach co zdjęcie za wyjątkiem ekspozycji którą dobierasz żeby histogram był max w połowie. Do DSS wrzuć pojedyńcze flaty , najlepiej koło 20 

Nie trzeba robić flatów na tych samych ustawieniach. Ważne jest żeby je zrobić w tym samym czasie co sesja. A dokładniej w ustawieniu tego samego toru optycznego. Nie można zrobić ich kiedy indziej jak np darki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Darków ani flatów nie trzeba robić zaraz przy sesji. Oczywiście flaty należy zrobić stosunkowo w okolicy sesji ale tylko dlatego żeby pyłki na matrycy / filtrach się zgadzały. 
Darki zmieniam raz na pół roku albo dłużej. Flaty starczają mi spokojnie na kilka sesji  

 

 

Edytowane przez wismat
  • Like 1

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, bo chyba powyżej nikt nie wspomniał. Jeśli w trakcie sesji używasz filtra np. IR-UV, czy L-extrme itp., to  flaty robisz z tym filtrem. 
Tor optyczny musi być identyczny jak podczas sesji, punktu ostrzenia również nie ruszasz.

  • Like 2

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600 MC / L-Extreme / L-Pro
SCT 8” AZ
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur333 napisał:

To Darka powinno się zrobić od razu po to , żeby temperatura matrycy była taka sama jak podczas fotek , flaty mogą być wykonywane w dzień pod warunkiem zachowania tego samego toru optycznego... 

Jak masz chłodzoną kamerę to nie trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur333 napisał:

Ogólnie flata powinieneś zrobić na tych samych ustawieniach co zdjęcie za wyjątkiem ekspozycji którą dobierasz żeby histogram był max w połowie. Do DSS wrzuć pojedyńcze flaty , najlepiej koło 20 

Flata nie trzeba robić na tych samych ustawieniach, darka nie trzeba robić zaraz po sesji bo kolega ma kamerę chłodzoną, nie wprowadzaj kolegi w błąd. 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem że ma kamerę chłodzoną . A dla osób czytających szukających też wiedzy, odp że nie musi robić Darka od razu , powinna być uzasadniona dla czego tak jest a nie inaczej... Ktoś inny używając np lustrzanki lub kamery bez chłodzenia też mógł by się do tego zastosować . Tak więc w tym przypadku mój błąd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)