Skocz do zawartości

Teleskop do oglądania samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam pierwszego teleskopu, chciał bym dzięki niemu oglądać samoloty, myślałem nad używanym teleskopem do 500zł. Czy używany Sky-Watcher BK 1149 EQ1 to dobry wybór? I jaka jest różnica miedzySky-Watcher BK 1149 EQ1 Vs Sky-Watcher BK 1149 EQ2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samolotów taki teleskop się nią przyda. 

1. Montaż EQ się do tego nie nadaje, to typowy montaż astronomiczny. Do samolotów sprawdzi się azymutalny. 

Co do EQ1 to ten akurat nie nadaje się do niczego, bo trzęsie się straszliwie 😉

2. BK 1149 to teleskop systemu Newtona. Obraz daje odwrócony "do góry nogami".

Samoloty na wysokościach przelotowych - dobrze spisują się teleskopy o konstrukcji Maksutowa, nie muszą być wielkiej średnicy. 90-100mm powinno być ok. Są krótkie (kompaktowe) i mają długą ogniskową, a to cecha do obserwacji samolotów na dużych wysokościach przydatna. Niestety ciężko będzie w tym budżecie MAKa znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, piotrfie napisał:

Do samolotów taki teleskop się nią przyda. 

1. Montaż EQ się do tego nie nadaje, to typowy montaż astronomiczny. Do samolotów sprawdzi się azymutalny. 

Co do EQ1 to ten akurat nie nadaje się do niczego, bo trzęsie się straszliwie 😉

2. BK 1149 to teleskop systemu Newtona. Obraz daje odwrócony "do góry nogami".

Samoloty na wysokościach przelotowych - dobrze spisują się teleskopy o konstrukcji Maksutowa, nie muszą być wielkiej średnicy. 90-100mm powinno być ok. Są krótkie (kompaktowe) i mają długą ogniskową, a to cecha do obserwacji samolotów na dużych wysokościach przydatna. Niestety ciężko będzie w tym budżecie MAKa znaleźć.

A taki będzie dobry? Skywatcher 130/900 eq2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, piotrfie napisał:

Do samolotów taki teleskop się nią przyda. 

1. Montaż EQ się do tego nie nadaje, to typowy montaż astronomiczny. Do samolotów sprawdzi się azymutalny. 

Co do EQ1 to ten akurat nie nadaje się do niczego, bo trzęsie się straszliwie 😉

2. BK 1149 to teleskop systemu Newtona. Obraz daje odwrócony "do góry nogami".

Samoloty na wysokościach przelotowych - dobrze spisują się teleskopy o konstrukcji Maksutowa, nie muszą być wielkiej średnicy. 90-100mm powinno być ok. Są krótkie (kompaktowe) i mają długą ogniskową, a to cecha do obserwacji samolotów na dużych wysokościach przydatna. Niestety ciężko będzie w tym budżecie MAKa znaleźć.

To co polecasz najbliżej tego budżetu?mogę w razie czego trochę dołożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie to lornetka, i to taka ze średniej/niskiej półki. Optyka jest droga.

Jak chcesz tanio i w miarę teleskop, to jakiś travelerek, kup używany na forum/OLX, nie będziesz miał dużych zbliżeń, ale większe niż w lornetce.

Do samolotów potrzebujesz jednak szerokich szkieł, żeby sprawnie móc je śledzić. To już zrobi cenę i okularów tak czy siak nie ominiesz, te z zestawu do samolotów się nie nadają.

Jak chcesz to na poważnie robić to AZ4 + statyw NEQ5 + refraktor ED 100 (ewentualnie MAK, ale ja wolę do tych zastosowań refraktor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Wotus napisał:

Witam, szukam pierwszego teleskopu, chciał bym dzięki niemu oglądać samoloty, myślałem nad używanym teleskopem do 500zł. Czy używany Sky-Watcher BK 1149 EQ1 to dobry wybór? I jaka jest różnica miedzySky-Watcher BK 1149 EQ1 Vs Sky-Watcher BK 1149 EQ2?

Hej kolego tez lubie polukac na samoloty.

Masz na mysli obsewacje na wysokościach  przelotowych czy raczej cos blizej lotniska moze ? Zakladam ze pierwsze

W tym budzecie będzie ciężko, sam montaż AZ4 na jakis nogach pochlonie budzet.

Dosys blisko budzetu jest uzywana Synta 6 na dobsie ale do samolotow trzeba by ja ulozyskowac no i nie wiem gdzie będziesz obserwować? Czy masz jak to przewieźć. 

Taka synta świetnie sprawdzi sie tez w astro zastosowaniach i ksiezyc tez pewnie oblukasz 😉

Maly achromat by sie nadał ale wlasnie sam nie wystarczy potrzebny montaz Az4.

Zeby obnizyc koszta montażu mozna wyrwac gdzies mini dobsona albo nawet samemu go zbudowac.

Małe lunety obserwacyjne svbony z okularami zoom tez są jakaś opcją ale tez trzeba to na czymś postawić/powiesic.

Alternatywą jest lornetka na monopodzie , do samolotow wygodniej niz tripod. Ew lezak.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koszy89 napisał:

Hej kolego tez lubie polukac na samoloty.

Masz na mysli obsewacje na wysokościach  przelotowych czy raczej cos blizej lotniska moze ? Zakladam ze pierwsze

W tym budzecie będzie ciężko, sam montaż AZ4 na jakis nogach pochlonie budzet.

Dosys blisko budzetu jest uzywana Synta 6 na dobsie ale do samolotow trzeba by ja ulozyskowac no i nie wiem gdzie będziesz obserwować? Czy masz jak to przewieźć. 

Taka synta świetnie sprawdzi sie tez w astro zastosowaniach i ksiezyc tez pewnie oblukasz 😉

Maly achromat by sie nadał ale wlasnie sam nie wystarczy potrzebny montaz Az4.

Zeby obnizyc koszta montażu mozna wyrwac gdzies mini dobsona albo nawet samemu go zbudowac.

Małe lunety obserwacyjne svbony z okularami zoom tez są jakaś opcją ale tez trzeba to na czymś postawić/powiesic.

Alternatywą jest lornetka na monopodzie , do samolotow wygodniej niz tripod. Ew lezak.

 

 

Zazwyczaj oglądam samoloty z mojego domu, lecz samoloty nie latają bezpośrednio nad nim tylko jakby to powiedzieć w oddali, czyli praktycznie to wygląda tak jakby były na przeciwko mnie, ale nadal jest to wysokość przelotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wotus napisał:

Zazwyczaj oglądam samoloty z mojego domu, lecz samoloty nie latają bezpośrednio nad nim tylko jakby to powiedzieć w oddali, czyli praktycznie to wygląda tak jakby były na przeciwko mnie, ale nadal jest to wysokość przelotowa

No to stacjonarnie.

Ja wybierałbym miedzy newtonem na dobsonie ktorego mozna uzyc tez do Ksiezyca chociaz ,a lornetką plus jakis statyw Tripod lub Monopod

Do samolotów moze byc lornetka 16x50 , nie musi byc drozsza 15x70.

W przypadku newtona trzeba doliczyc pozniej jakis okular dluzszy szerszy niz 25 mm z zestawu.  Do samolotów wystarzy jakis erfl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także oglądam samoloty na wysokościach przelotowych Syntą 6 na dobsonie, potrzebny okular 25 mm do 40mm, w krótszych ciężko utrzymać samolot w polu widzenia. Polecam ,tamte BK 1149 eq1 czy eq2 to raczej zabawki a montaż będzie wybitnie przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)