Skocz do zawartości

Parawan - czyli "filtr" w skali makro ;-)


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadłem na pomysł jak poradzić sobie z lampami i światłami sąsiadów bijącymi mi w oczy podczas obserwacji na moim ogrodzie, psujące zabawę. Dzielę się, bo myślę, że warto...

Kupiłem w sklepie budowlanym cztery 2,1 metrowe tyczki pcv i czarną agrowłókninę. Wbilam to w ziemię na głębokość ok 20 cm (spokojnie starcza, bo i tak nie obserwuję przy większym wietrze), naciągam płótno na tyczki spinając agrafkami i powstaje swoisty parawan zasłaniający wszystko do wysokości ok. 1,9m. 

Powiem Wam, że nawet się nie spodziewałem jak to pomaga! Prócz tego, że mam teraz ładnie zacienione miejsce i brak refleksów w szkle, to jeszcze przy chłodniejszych nocach jest zauważalnie cieplej (nie ciągnie chłodem od pól - mój ogród jest jakieś 1-2m wyżej od otoczenia, także dość mocno wystawiony jestem na chłodne powietrze).

Rozwiązanie sprawdza się na tyle, że już planuję kolejny, nieco niższy parawan, by zasłonić jeszcze jedno źródło światła od sąsiada z boku (lampy na ogrodzeniu). Myślę, że nawet dla osób obserwujących na wyjeździe, też mogłoby to pomóc (przypadkowe światła aut z ulicy, wiatr, chłód, ...)

Polecam każdemu!

435322970_962485598953131_6274685667975250359_n.jpg

437082644_1658204988265054_2285330238461560636_n.jpg

437100549_1104978547397758_8424253586110018152_n.jpg

440322799_1746478115877135_6617937319988512254_n.jpg

  • Like 5

SW 200/1000 EQ5 
Optyka:
 ES: 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  Vixen SLV 6mm  |  SW: x2, Bresser: x3  |  Bresser: 10x50
Filtry:    ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... dokladnie o tym samym myślalem. Chyba to kupie. Tyczki latwo wbijac w podloze?

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu rozciągałem linę pomiędzy drzewem i domem, i wieszałem na niej koce.
Także parkowałem vana w poprzek podjazdu, żeby zasłonił lampy.
Niestety, teraz postawili mi nowe lampy, które są na tyle wysokie i bliskie, że to wszystko już nie działa.
Dlatego będzie więcej wyjazdów a mniej obserwacji spod domu, co w sumie może pomóc w rozwoju hobby.
Ale kto może stawiać parawanik, niech stawia, bo to dużo pomaga.

Ja bronię się od moich nowych lamp zakładając ręcznik na głowę, tak aby przykryć się razem z okularem.
Więc jak już wyceluję w obiekt, schowam się pod ręcznik i poczekam chwilę, to nawet nie jest tak źle: jak widziałem pasma pyłowe w M32 bez nowych lamp, tak mniej więcej je widzę teraz "pod ręcznikiem".
Za to o wiele trudniej wycelować w słabsze obiekty, z lampami świecącymi od południa.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio kombinuję coś w rodzaju parawanu, ale nie tyle z powodu bliskich źródeł światła, co świecenia nieba. Niestety w moim przypadku zarzucanie czegoś na głowę, wiąże się chyba zbyt mocno z przyspieszonym parowaniem okularów. No, chyba że ostatnio trafiam na dużą wilgotność, bo okulary parowały w zasadzie co chwilę, zarówno pod nakryciem, jak i bez. Wczoraj spróbowałem zarzucać na łeb taką plandekę, którą nakrywa się paletę kostki brukowej; akurat ta była z jednej strony czarna i pod spodem było naprawdę fajnie, ale w końcu nie wytrzymałem i ją zrzuciłem. Okazało się jednak, że okulary parują nadal. Nie miało znaczenia, czy to Pentax z długim ER, czy ES, prawie cały czas miałem wrażenie, że jest coś nie tak, a jak na chwilę było spoko, to zaraz niefortunnie, przy i tak bardzo ostrożnym oddychaniu, wskakiwały wokół gwiazd wielkie placki.

A jak oddychać pod przykryciem? Maska? Rurka? Nie wiem, ale zarówno kurtki, plandeki, wszelkie opończe katów, czy kaptury mnichów, będę chyba próbował zamienić właśnie na jakiś parawan lub jakąś ultralekką osłonę przykręcaną do teleskopu. W przypadku parawanu, te rurki wydają się spoko. Ciekawe jakby przypiąć materiał do nich na stałe i rozwijać taką konstrukcję wokół siedziska, szczególnie pod konkretne gwiazdozbiory, gdy teleskop celuje głównie w jednym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza byłaby przenosna/składana ultralekka  kopuła astronomiczna, najlepiej obrotowa. Takie cos w rodzaju parasola ze szczelina na teleskop. Rozkladasz w minute i masz....

Ale z drugiej strony to ciezko byloby sie rozeznac na niebie, wiec chyba lepiej parawan.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
22 godziny temu, JSC napisał:

Tyczki latwo wbijac w podloze?

W moim przypadku nie mam problemu z wbijaniem, wchodzą same, dość łatwo. Jak trafię na bardziej twardy grunt pomagam sobie metalowym prętem, którym robię mniejszy otwór, a potem to już samo idzie. Wszystko ręcznie, bez żadnych młotków. Tu chyba istotna jest sama tyczka, jej twardość i budowa. Ja kupiłem PCV Verve w Castoramie (10zł za 2,1m, 1,8m za 8zł). Są dość solidne, karbowane i zaostrzone na jednym z końców. 

image.png.066d6bd60aed5907b95c8b707e000817.png 

 

Ostatnio widziałem też na Astrohop za ok. 100zł opatentowane, czerwone okulary firmy Noctutec, podobno chroniące adaptację wzroku. Zastanawiam się, czy warto w to zainwestować. Tu link. Z wykresu wynika, że wycina światło o długości do ok. 580nm.

Edytowane przez Shuwar
  • Like 1

SW 200/1000 EQ5 
Optyka:
 ES: 52o 30mm, 68o 20mm, 82o 8,5mm  |  Vixen SLV 6mm  |  SW: x2, Bresser: x3  |  Bresser: 10x50
Filtry:    ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł. Temat zaadoptuje u siebie na balkonie.

A same tyczki w plenerze mogłyby być stabilizowane dodatkowo przez linki połączone ze śledziami namiotowymi (na wzór siatki do siatkówki plażowej)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024