Skocz do zawartości

Ustawienie kamery w Newtonie


Rekomendowane odpowiedzi

... Odpowiedż jest taka : na nasze potrzeby tzreba obrócić o 180 stopni w stosunku do położenia z wczoraj :)

A jak miał wczoraj ::)  Może innym pomoże bo temat dość istotny dla Userów ??? :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, domyślam się że pytanie po naszej wczorajszej rozmowie... Odpowiedż jest taka : na nasze potrzeby tzreba obrócić o 180 stopni w stosunku do położenia z wczoraj :)

Maciek dokładnie tak jak piszesz tyle że zastanawia mnie dlaczego to ma takie znaczenie-co to za różnica czy matryca tak czy obrócona o 180*

czy kamera ma jakoś określone położenie matrycy (czy poszczegulne piksele są w jakiś sposób oznakowane)?

Co powoduje że soft obsługujący kamerę "wie" jakie jest położenie matrycy?

 

Pozdro Włodek

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tak aby rotacja była zgodna z platesolve i rotacją w CDC lub innym programie wspomagającym ustawianie kadru.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Przemek bedzie ok ale tylko z jednej strony nieba po flipie juz nie bedzie zgodna-jęsli piszę głupoty to proszę  poprawić .

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak prawidłowo zorientować kamerę w wyciągu względem osi teleskopu (Newtona)?

W

Włodek, bez kontekstu Waszej rozmowy telefonicznej taki wątek nie ma zbyt wielkiej wartości :( Nie ma czegoś takiego jak prawidłowa orientacja - jak obrócisz kamerę taki będziesz miał kadr. Jeśli jest obrócona o 180 stopni to masz kadr do góry nogami, a dla programu do akwizycji i tak to nie ma żadnego znaczenia. Po pier flipie i tak kadr się obróci o 180 stopni znowu i jak masz montaż podpięty do Maxima to będzie o tym wiedział.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, bez kontekstu Waszej rozmowy telefonicznej taki wątek nie ma zbyt wielkiej wartości :( Nie ma czegoś takiego jak prawidłowa orientacja - jak obrócisz kamerę taki będziesz miał kadr. Jeśli jest obrócona o 180 stopni to masz kadr do góry nogami, a dla programu do akwizycji i tak to nie ma żadnego znaczenia. Po pier flipie i tak kadr się obróci o 180 stopni znowu i jak masz montaż podpięty do Maxima to będzie o tym wiedział.

Własnie  rozmawialiśmy o tym co piszesz-chodzi mi właśnie o to skąd max lub inny soft bedzie wiedzial że ma odwrócony kadr (czy matryca ma co takiego jak oś X, Y?)

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek bedzie ok ale tylko z jednej strony nieba po flipie juz nie bedzie zgodna-jęsli piszę głupoty to proszę  poprawić .

Zgadza się i trzeba mieć tego świadomość bo się można pogubić - nie ma to jednak znaczenia dla akwizycji, środek kadru nadal jest w tym samym miejscu - nie wiem jak to jest rozwiązane z rotatorami automatycznymi ale przekręcanie kamery po flipie nie ma sensu ponieważ trzeba by robić drugi zestaw flatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie  rozmawialiśmy o tym co piszesz-chodzi mi właśnie o to skąd max lub inny soft bedzie wiedzial że ma odwrócony kadr (czy matryca ma co takiego jak oś X, Y?)

Oczywiście elektronika musi wiedzieć że przykładowo piksel (0,0) w macierzy znajduje się w lewym górnym rogu i po przesłaniu do komputera tam właśnie go ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście elektronika musi wiedzieć że przykładowo piksel (0,0) w macierzy znajduje się w lewym górnym rogu i po przesłaniu do komputera tam właśnie go ustawia.

Czyli dobrze się domyślalem że piksele są jakoś oznakowane na macierzy-o to mi chodzilo.

Dzięki

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka wykazuje, że nie do końca.  Nasza rozmowa dotyczyła zależności pomiędzy położeniem kamery a prawidłowym działaniem procedur ustawienia na Polaris przez soft wspogający tą czynność w Autoslew. I okazuje się że nie jest to obojętne. Oczywiście biorę poprawkę na to, że czegoś nie umiem, ale jak na razie prawidłowo wszystko działa jeśli osie kamery mam równległe do osi montażu. Po skosie- nie działa. A Włodek wczoraj miał montaż po flipie ( czego nie byłem świadom) i dlatego wszystko działało dobrze tylko odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa ustawianie na biegun w Autoslew, ja ustawiam w lunetce w kółeczku np na 4:20 :)  Normalnie PinPoint wyznacza współrzędne środka kadru i synchronizuje go z położeniem montażu. Może Autoslew jest mądrzejszy i bierze współrzędne kilku miejsc w kadrze - wtedy orientacja kamery może mieć znaczenie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)