Skocz do zawartości

Czy mój teleskop jest dobry i co nim mogę zobaczyć ?


PiotrGTX

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero zaczynam przygodę z astronomią. Mam teleskop Bresser Sirius.

Posiada powiększenie od 20x do 140x.

Średnica 70 mm

Ogniskowa 900 mm

Światłosiła f/13

Posiadam 3 okulary -> H20, H12.5, SR4  oraz Barlow X2

Co mogę ciekawego zobaczyć przez taki teleskop ?

Księżyc wygląda na prawdę ładnie.

Saturn trochę cienko ... kropka wielkości 2mm i kreska xD

Jakie okulary do jakich obserwacji najlepiej używać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wyciąg 1,25" więc pocieszające jest to, że nie musisz wymieniać całego teleskopu. :D

Masz ten komfort, że światlosiła jest f12 czyli okulary mogą być z dolnej półki. Celuj w okulary niezbyt duże i lekkie. Ten plossl  10mm będzie dobry. Ale dobrze  byś wyrwał do planet Ploosla lub Erfla 5-6mm mm było by idealnie. Możesz pomyśleć też o czymś do DSO. Dość ekonomiczna jest a przy tym znośna (przy Twojej światłosile) seria WA SW 15mm i 20mm 

http://www.teleskopy.pl/Okular-Sky-Watcher-WA-66-6mm-1,25-teleskopy-588.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu niech Kolega popatrzy przez ten teleskop i kitowe okulary.

Myślę że jest sporo obiektów które będą fajnie wyglądały w takim teleskopie.

Do dzisiaj pamietam Chichoty z podobnego teleskopu.

Myślę że gromady gwiazd, Księżyc, największe planety będą się w nim prezentowały całkiem dobrze.

Może zaproponujmy dla Kolegi listę obiektów od których warto zacząć obserwacje takim sprzętem.

Moje propozycje:

NGC 884 / 869 (Chichoty)

M13

M92

M45

M31

Jowisz

Saturn

Księżyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu niech Kolega popatrzy przez ten teleskop i kitowe okulary.

Tadek, no niech choć kupi kitowe plossle , kellnery na rynku wtórnym po 20, 30zł /szt a nie te  H20, H12.5, SR4 . To tak jakby tracił 50% mocy teleskopu.  Te okulary sa do wyrzucenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też polecam Super Plossle serii SW SWA58 -sprawują się znośnie nawet w jasnym f4,9.

Mają niestety drobną winietację. Czyli realne pole  jest kilka stopni mniejsze. Używam taką 9tkę w Syncie 12" jako okular planetarny.  To podobno kolny TMB Planetary

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam programu Stelarium.

Mam trochę problem z odszukiwaniem niektórych rzeczy na niebie czy kompas by mi pomógł ?

Kompas byłby się przydał gdyby niebo było całkiem zachmurzone :).

Znajdź Gwiazdę Polarną :) i kompas nie będzie potrzebny :)

Jeżeli nie znasz nieba to na początku bardzo pomocna będzie obrotowa mapa nieba.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać na giełdzie statywu z montażem paralitycznym lub azymutalnym ale nieco lepszej jakości. Ja za 90zł kupiłem EQ2. Okulary przy takiej cenie teleskopu nie mogą być nie wiadomo jakie. Normalnie marny okular tyle kosztuje co ten cały teleskop, ale nie należy się martwić. Jeśli kupisz teraz jakieś okulary np. SP10,25 czy 30 to one mogą zostać już na przyszłość.

M31 nie zobaczyłeś bo najczęściej czego innego się spodziewają obserwatorzy, a co innego spotykają na niebie. Saturn wymaga powera bo to bardzo daleka planeta i nawet jej rozmiary nie pomogą.

Najważniejsze teraz to poznać niebo. W zasadzie powinno być odwrotnie. Być może wtedy lepiej określiłbyś swoje preferencje, ale i tak jest co robić. Należy poznać gwiazdozbiory, obiekty w nich się znajdujące wraz z ich lokalizacją - przy jakich gwiazdach. Poza tym nauka posługiwania się mapą i atlasem nieba.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024