Skocz do zawartości

Czy Synta 6 nadaje się do obserwacji mgławic i gromad?


Manieksky

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie za wysokie powiększenie jak na obecne warunki. Spróbuj maks. do 100x. Powinno być widać pasy choć tarcza może być mało ostra i zabarwiona aberracją.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najlepiej obserwuje się obiekty jak najwyżej położone, najlepszą pozycją jest zenit jeśli to możliwe a chodzi o to aby obserwować przez jak najmniejszy przekrój atmosfery.

Aktualnie możesz śmiało jeszcze M27 i M57 złapać, mgławice planetarne których kontrast na tle kiepskiego nieba możesz podnieść stosując filtry OIII lub UHC (dla M42 też). Niemniej jednak tak jak lukost powiedział najlepsze jest ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o DS-y to kolimacja musi być chyba całkowicie rozjechana by było widać jej wpływ na detal. Ja miałem źle ustawione LW i to całkiem źle a DS-y były ładne. M57 w 6" to właśnie pierścień. Okrągły obiekt z dziurką ;) M27 widać bardzo wyraźną klepsydrę.

Postawą jest adaptacja oka (oczu) do ciemności !

Po drugie chłodzenie (teraz około 1 godz.) !

Po trzecie metoda zerkania !

 

Może wpisz w google grafikę np. "M27 sketch" lub "M57 sketch"i podaj tu zdjęcie-szkic które przypomina co widziałeś ? Może widzisz tyle co ja ale po prostu chcesz widzieć za wiele.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej Syncie 6" zakładając, że patrzyłeś przez zestawowy okular 10 mm

Powinieneś widzieć coś takiego:

M27

6cali.thumb.jpg.86df3a8b2d5d015300604737

M 57

6_cali1.thumb.jpg.ff4e7cdca05398d6ce7ff5

Pod tym linkiem masz pokazane jak skolimować swój teleskop: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o DS-y to kolimacja musi być chyba całkowicie rozjechana by było widać jej wpływ na detal. Ja miałem źle ustawione LW i to całkiem źle a DS-y były ładne. M57 w 6" to właśnie pierścień. Okrągły obiekt z dziurką ;) M27 widać bardzo wyraźną klepsydrę.

Postawą jest adaptacja oka (oczu) do ciemności !

Po drugie chłodzenie (teraz około 1 godz.) !

Po trzecie metoda zerkania !

 

Może wpisz w google grafikę np. "M27 sketch" lub "M57 sketch"i podaj tu zdjęcie-szkic które przypomina co widziałeś ? Może widzisz tyle co ja ale po prostu chcesz widzieć za wiele.

 

 

https://www.google.pl/search?q=M27+sketch&biw=1920&bih=985&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB4QsARqFQoTCN_NnNP0qsgCFSjhcgodeuALYw#imgrc=UNb7lhzz_4ZJNM%3A

Cos takiego.

 

Bardziej rozmazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisał, że rozbił M13 więc to nie kolimacja. Z resztą w Syncie 6" raczej ciężko o rozjechanie kolimacji na tyle, żeby to się dało we znaki. Według mnie masz po prostu za słabe niebo. Może wydaje Ci się, że jest ciemne, ale to pewnie dlatego że jeszcze nie widziałeś prawdziwie ciemnego :) 

Druga opcja jest taka jak wcześniej pisałem, czyli za duże oczekiwania.

Trzecia opcja. Hehe, kiedyś pokazuję komuś M42 w 10", a on mówi że nic nie widzi :D Patrzę w okular - no jest, piękne struktury mgławicy, on patrzy: "hmm coś jakby świeci, ale słabo" - bez komentarza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej Syncie 6" zakładając, że patrzyłeś przez zestawowy okular 10 mm

Powinieneś widzieć coś takiego:

M27

6cali.thumb.jpg.86df3a8b2d5d015300604737

M 57

6_cali1.thumb.jpg.ff4e7cdca05398d6ce7ff5

Pod tym linkiem masz pokazane jak skolimować swój teleskop: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Fajne te szkice chcial bym widziec cos takiego 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te szkice chcial bym widziec cos takiego 

To nie szkice - to fotki z programu, dzięki któremu możesz sobie robić mniej więcej symulacje widoków przez konkretny teleskop jak i okulary oraz astrofotografie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie szkice - to fotki z programu, dzięki któremu możesz sobie robić mniej więcej symulacje widoków przez konkretny teleskop jak i okulary oraz astrofotografie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Dzieki wielkie teraz widze jaka jest róznica super program,szukam teraz jak okreslic zasieg gwiazdowy i bede wiedzial w czym problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście małym tomaszów ,2 razy widzialem m31 okiem z okna,da sie jak jest wysoko,jak upoluje taka pogode to jade w ciemnice musi byc widać,

Wracajac do m42 ja bylem zadowolony z widoku (astrotabak zasieg 2 i moja synta 6 keller 25 zobaczcie haha)co bedzie jak bedzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także w małym miasteczku dookoła latarnie i często gołym okiem widzę Andromedę a nawet i drogę mleczną:)a w lornetce nawet m33 która jest pod Andromeda.

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/search?q=newtonian+6+m42+szkice&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIscWY1IK6yAIVpodyCh3b0AtM&biw=1920&bih=955#imgrc=FWBJkK2QsftBmM%3A

Tak wyglada m42:) o godzine 4  czyli wysoko,dużo czytałem i w końcu muszę się zgodzić z ludźmi którzy twierdza ze 8 cali to minimów do DS-ów

Postanowilem zbierac na wieksze lustro synta 10 lub 12 jeżel iwejdzie do auta hehe,a 6 uczyc sie nieba :) pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manieksky,

Pisałeś wcześniej, że wg jakiegoś programu masz zasięg 2 mag. Zasięgu nie wyznacza się programami, tylko oczami ;). W Tomaszowie, nawet w centrum, jeśli tylko znajdziesz się w miejscu, w którym nie będziesz miał w zasięgu wzroku latarni (będą one zasłonięte), to w przejrzyste noce powinieneś bez większego trudu widzieć gwiazdy o jasności 5 mag.

Jeśli M 42 wyglądała w Twoim teleskopie tak ja na szkicu, który linkujesz, to musiałeś mieć albo słabe warunki (zamglenia, cirrusy itp.), albo brakowało Ci adaptacji wzroku do ciemności, albo nie bardzo jeszcze wiesz jak patrzeć na obiekty mgławicowe. W 15 cm teleskopie w M 42 widać znacznie, znacznie więcej niż na tym szkicu, nawet w niewielkim mieście.

Zwróć też uwagę, że 130x, to trochę dużo jak na DSy i teleskop o średnicy 15 cm. Mgławica M 42 będzie znacznie ładniej prezentować się w powiększeniu 50x, albo nawet 30x.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

 

Edytowane przez pguzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Jeżeli znasz angielski, ściągnij sobie poradnik (kliknij na obrazek, by ściągnąć PDF) "Observing the Herschel 400 Objects (Part I)" z tej strony: http://www.faintfuzzies.com/DownloadableObservingGuides2.html

Alvin Huey pisze "A 6" telescope is sufficient to see all objects on this list", a on we, co pisze. A Ty właśnie posiadasz teleskop 6"...Drzemie w nim naprawdę duży potencjał i od Ciebie tylko zależy, czy go wykorzystasz. Pomyśl tylko, 400 obiektów: galaktyki, gromady kuliste, gromady otwarte, mgławice. Jest w czym wybierać :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł mądrze pisze!

To prawda, że większy teleskop pokaże więcej, ale i przez taki widać naprawdę dużo. Jeśli teraz docenisz ten sprzęt, który masz, to w przyszłości będziesz mógł też naprawdę sporo wycisnąć z większego lustra. A wiem co piszę, bo przez kilka lat moim jedynym teleskopem był właśnie teleskop Newtona o średnicy 15 cm (przez długi czas zresztą z jednym tylko okularem, dającym powiększenie 48x). Widziałem przez niego dziesiątki (a może i ponad 100) galaktyk, wiele gromad otwartych i kulistych, kilkanaście a może i kilkadziesiąt mgławic i wiele komet, a na pewno nie widziałem wszystkiego, co można było przez ten sprzęt zobaczyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trafnie sformułowane pytanie. ;)  Niestety, prawda jest taka, że co do zasady obrazy obiektów DS wyrywają z kapci przy aperturach rzędu -dzieści centymetrów, a nie -naście i to pod ciemnym niebem (co oczywiście nie znaczy, że z obserwacji mniejszym sprzętem nie ma satysfakcji).

Apertura rzondzi! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale powiedz szczerze ,zrobilo na tobie coś na tobie wrażenie w takim teleskopie czy tylko takie zaliczanie ?

No pewnie że zrobiło! Tyle, że to sprawa mocno subiektywna. Na mnie potężne wrażenie zrobiła galaktyka M 31 kiedy widziałem ją po raz pierwszy w lornetce 10x50.

Później naprawdę duże wrażenie zrobił na mnie w 15 cm teleskopie widok m.in. takich obiektów jak M 42, M 13, M 92, M 27 wspomniana wcześniej galaktyka M 31, a także para galaktyk M 81 i M 82. Żeby było jasne, nie obserwowałem wtedy z jakichś ekstremalnie ciemnych miejsc. Obserwacje prowadziłem spod domu na obrzeżach Krosna.

Oczywiście, im większe apertura, tym lepiej widać DSy (przynajmniej znakomitą większość z nich) i tym większe wrażenie sprawiają. I nie ma tu znaczenia, czy obserwujemy z miasta, czy z Bieszczadów - większa apertura zawsze oznacza wzrost możliwości i lepsze widoki. Trzeba jednak pamiętać, że przeskok z 6" na 8" czy nawet na 10" choć wyraźny i oczywisty nie jest dramatyczny jak to ma miejsce np. przy przejściu z lornetki 10x50 na 15 cm teleskop.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to sprawa mocno subiektywna.

Właśnie. Pod wcale nie najlepszym niebem M42 potrafi zachwycić w lornetce 10x50.

W 6" jest kilka obiektów które są naprawdę ładne. Jeśli jednak nastawiasz się na widoki to niestety to nie internet gdzie masz ładne kolorowe zdjęcia. Mimo, że galaktyki to tylko mgiełki ja widzę w tych mgiełkach piękno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Dnia 11.10.2015, 18:03:37, pguzik napisał:

No pewnie że zrobiło! Tyle, że to sprawa mocno subiektywna. Na mnie potężne wrażenie zrobiła galaktyka M 31 kiedy widziałem ją po raz pierwszy w lornetce 10x50.

Później naprawdę duże wrażenie zrobił na mnie w 15 cm teleskopie widok m.in. takich obiektów jak M 42, M 13, M 92, M 27 wspomniana wcześniej galaktyka M 31, a także para galaktyk M 81 i M 82. Żeby było jasne, nie obserwowałem wtedy z jakichś ekstremalnie ciemnych miejsc. Obserwacje prowadziłem spod domu na obrzeżach Krosna.

Oczywiście, im większe apertura, tym lepiej widać DSy (przynajmniej znakomitą większość z nich) i tym większe wrażenie sprawiają. I nie ma tu znaczenia, czy obserwujemy z miasta, czy z Bieszczadów - większa apertura zawsze oznacza wzrost możliwości i lepsze widoki. Trzeba jednak pamiętać, że przeskok z 6" na 8" czy nawet na 10" choć wyraźny i oczywisty nie jest dramatyczny jak to ma miejsce np. przy przejściu z lornetki 10x50 na 15 cm teleskop.

 

 

 

Zakupiłem uzywana synte 10 i musze przyznać ze różnica jest spora przynajmniej dla mnie.

Np. plejady w syncie 6 pokazuja tylko gwiazdy nic więcej w 10 widać ładną mgiełke na okolo  super :)

hantle kształt w 10 w syncie 6 tylko nie wyrazna ledwo dostrzegalna mgiełka, niestety przez ta cholerną pogodę nie można wiecej nic zobaczyć wiecznie te chmury wkurzające wrr

Ma ktoś może syncie 10 jaki filtr najlepszy do mgławic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Manieksky napisał:

Np. plejady w syncie 6 pokazuja tylko gwiazdy nic więcej w 10 widać ładną mgiełke na okolo  super :)

Jesteś pewien, że ta "mgiełka naokoło" to była mgławica, a nie zaparowany okular lub snujące się po niebie cienkie cirrusy?

Po pierwsze, mgławica w Plejadach nie znajduje się "dookoła"  gwiazd. Jeśli niebo jest umiarkowanie ciemne, to dość wyraźnie widać tylko jej najjaśniejszą część ciągnącą się na południe od Merope.

Po drugie, jeśli niebo jest wystarczająco dobre, aby zobaczyć tę mgławicę, to jest ona bez trudu widoczna zarówno w 6" jak i 10", a czasem da się ją zobaczyć nawet w lornetce 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)