Skocz do zawartości

Guide przez 2 chipek w SBIG


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadaczy SBIGów ST2000 :)
Czy ktoś z Państwa guidował tą kamerką przy wkręconym w nosek obiektywie - mnie chodzi konkretnie o obiektyw Jupiter 21M 200/4, ale przy obiektywach o podobnych parametrach nie będzie chyba różnicy ???

Chciałem się pobyć ewentualnie sadzania na barana guiderka, którego używam - TS 60/228, podłączając do montaży ST4 SBIGowski.
Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem :)
P.S. A no i czy guidowaliście przy pomocy CCDOpsa czy Maxima - obu nie lubię, a przez PHD się nie da
k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,30_ZB_orig.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. A  w czym problem Jacku?

Nie - problemu jeszcze Maćku brak :) - chciałem zapytać czy jest sens i kombinować w czasie gdy nad morzem o pogodę będzie teraz raczej trudno. I szkoda czasu na długotrwałe eksperymenty gdy z guiderkiem na barana wszystko OK. Choć w ten sposób było by i lżej i chyba szybciej.
To Cię ,,Skypnę" ;) albo któregoś wieczorka telefonem ,,uszczęśliwię" bo z Opsikiem to za bardzo się połapać nie mogę, jeśli mnie nie będzie chciał słuchać k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,35_fN_orig.

P.S. A i kamerce się u mnie już rok kończy a 2 chipek jeszcze nieba nie widział ;)

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ja się w ogolę dziwię że używasz guidera zewnętrznego jak masz chip do guidu w kamerce. W tym przypadku uzasadnione było by użycie guidera zewnętrznego jak byś robił narroband.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz - przyzwyczaiłem się do drugiego to raz, a dwa Maxim gryzie i drogi a Opsik zagmatwany :( No nic trzeba będzie w końcu spróbować....

Tylko jest też druga strona medalu, drugim zawsze gwiazdkę do guide mam, przy Jupiterku też by była ale z Apusiem już może być problem ???

Cholerka nawet nie wiem jaki jest ten drugi chipek wielki :( ile pola on widzi z Apusiem aż wstyd :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już prawie jak OAG tylko nie Off Axis :) Ale pole widzenia nie jest ograniczone trzpieniem z OAGa i sam chip jest 16 bit i (chyba?) chłodzony, więc nie powinno być problemu z apkiem. Może będziesz musiał tylko czasami trochę dłuższy cykl dać, bo chyba zazwyczaj dajesz 1s?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Może będziesz musiał tylko czasami trochę dłuższy cykl dać, bo chyba zazwyczaj dajesz 1s?

Tak 1 lub 1,5. No nic popróbuję na sucho i jak będzie jakaś dziura to na ,,mokro" ;) może się sprawdzi.... A guiderek i kamerka może by nowy przytulny domek znaleźli.... k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,04_0p_orig.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidowanie zewnętrzne ma sens tylko wtedy, jak są filtry narrowbandowe. Ten chip to zwykły CCD TC-237 657x495 pikseli, ale czuły

tu masz dane

http://archive.sbig.com/sbwhtmls/st2000xm_new.htm

Ja używam jeszcze czegoś takiego co nazywa się Guide Remote Head, czyli dodatkowa kamerka podpięta od główną, jakby ten wewnętrzny guider tylko na zewnątrz. Ten sam chip tylko wyniesiony do innej obudowy. Wtedy w opcjach masz do wybory Internal albo External guide. I tą RGH zapinasz na guiderek lub OAGa. Plusy- chłodzony Peltierem chip, jeden kabel do kamery, pełna obsługa ( i zrozumienie wzajemne) z Maximem i CCD OPS.

Acha, pamiętaj Jacek że jakby co to w Maximie trzeba zaznaczyć DUAL CHIP MODE bo inaczej nie działa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo - ja mam w środeczku - pod chipkiem głównym jak w linku to też chłodzonko ma - Dzięki za wskazówki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ! Maćku a jest gdzieś w Opsiku dithering ??? Takie pozbierałem w Necie, skleiłem w jedno, ale nic na ten temat napisane nie jest ...
 Imaging with CCDOPS a step-by-step.pdf

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kudi, ale czasem jest problem ze znalezieniem gwiazdki :) sądzę że fundowanie sobie pasztetu w stylu " Fotografuję w Ha tam gdzie mogę znaleźć gwiazdkę " może być źr?dłem pewnej frustracji, nie uważasz?

A swoją drogą  pytanie jest istotne: dlaczego takie krótkie czasy?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz - przyzwyczaiłem się do drugiego to raz, a dwa Maxim gryzie i drogi a Opsik zagmatwany :( No nic trzeba będzie w końcu spróbować....

Tylko jest też druga strona medalu, drugim zawsze gwiazdkę do guide mam, przy Jupiterku też by była ale z Apusiem już może być problem ???

Cholerka nawet nie wiem jaki jest ten drugi chipek wielki :( ile pola on widzi z Apusiem aż wstyd :(

Jacek, odkąd mam ST2k jeszcze nigdy nie używałem zewnętrznego guidera nigdy też nie miałem problemu ze znalezieniem gwiazdki do guidowania, a przeważnie używam czasów 2 lub 3 sekundy, bardzo rzadko dłuższych praktycznie to prawie wcale.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie wczoraj też to znalazłem, poćwiczę dzisiaj to napiszę...

CCDops to podstawowy program pozwalający odpalić kamerkę SBIGa jak już nic nie działa.

CCDsoft to już nieco bardziej zaawansowany, taki " prawie" Maxim :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCDsoft to już nieco bardziej zaawansowany, taki " prawie" Maxim :)

Nieco bardziej zaawansowany... no dość delikatnie to napisałeś - chyba ze względu na wczesną porę ;)

Takiej kobyły to ja jeszcze nie widziałem - 400 stron pdfka, posiedziałem trochę i dobrze że trochę bo w nocy bym miał koszmary k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,35_fN_orig.
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa ;)  Czemu cholera jasna w PHD nie można uruchomić tego drugiego czipka, nie widzi go :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polityka firmy. Wystarczyło napisać dwa osobne sterowniki do obu sensorów - połączenie przez jeden kabel to nie problem. Ale bezpieczniej i mniej problematycznie dla producenta jest wypuścić sterownik o mniejszych możliwościach konfiguracji zestawu. Mniej stopni swobody - mniej potencjalnych problemów.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się bardzo dziwię temu... Soft na płytce z kamerką darmo - odpada więc konkurencja. Jest na kamerze wyjście ST4 no to PHD po włączeniu ON camera hulało by bez problemu, a tu lipa - w PHD można wybrać SBIG ale to jest chip główny...

Nie krzyczcie, że jest Maxim jest do tego, wielokrotnie o tym pisałem - powtórzę - dla zmieniającego miejscówki to naprawdę błyskawiczna akcja gdy korzystam ze swojego softu.

Po alingacji montażu - Odpalam akwizycję głównej, wybieram obiekt, odpalam PHD - kalibruję, ostrzę główną, kadruję i zapuszczam sesję. 
Programy, które pracują w moim wypadku to Nebulosity, PHD (skumane w ditheringu) i CdC. Przy 2 GB RAM na starym lapku jeszcze sobie klatki mogę przeglądać i z Internetu korzystać. To zajmuje uwierzcie minimalną ilość czasu, nikt szybciej w Maximie tego nie zrobi (chyba, że ma obserwatorium). No i jest wszystko free.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne prawdziwe z tego co napisałeś to FREE.

W Maximie po ustawieniu montażu na Polaris ( montaż Takahashi, wykorzystuję wyłącznie  lunetkę)  robię synchro do jednej gwiazdki . goto obiekt, ostrzenie. start guiding i start sesji. Nie muszę kalibrować guidera bo mam zablokowany obrót kamery guidera,

Bo szybkość to nie tylko soft, ale też inne kawałki tego złomu. Dla rozluźnienia sytuacji powiem,że ustawienie montażu ASA na Polaris z kamera STL to 20 minut, z kamera ATIK to 5 minut. To jakie znaczenie ma posiadanie takiego czy innego oprogramowania? Tylko wzgląd cenowy chyba, to co napisał Jacek.

Nie bójmy się dedykowanego softu ( jeśli go mamy, a Jacek ma CCD soft i to wcale nie free bo go kupił z kamerą :) bo on jest po to, żeby nam ułatwić  życie. Poza tym jest Z REGUŁY bardziej stabilny od takich zawiłych kombinacji...

 

Korzystałem z CCDsoft zanim nie przetarłem oczków i nie zauważyłem Maxima ( a żeby być do końca w zgodzie z prawdą - pokazał mi go Kuba Roszkiewicz) .

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Przy 2 GB RAM na starym lapku jeszcze sobie klatki mogę przeglądać i z Internetu korzystać. To zajmuje uwierzcie minimalną ilość czasu, nikt szybciej w Maximie tego nie zrobi (chyba, że ma obserwatorium). No i jest wszystko free.

Challenge accepted, na zlocie możemy zrobić zawody od ustawienia na biegun do zejścia np pierwszej klatki 300s z M33 :)
A na poważnie - Maxim nie jest zasobożerny, to inna bajka niż np Pix. W trakcie sesji praktycznie nie korzystam z żadnego innego programu, nawet CdC nie jest potrzebne.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - a teraz Kochane Robaczki - Eksperci SBIGusiowi i nie tylko, - proszę - napiszcie mi w paru zdaniach czy 2 chipek (guide) przez ST 4 czy via teleskope :????: 
Tylko nie wystarczy mi odpowiedź jeden kabelek mniej... mam krótki, dopasowany i idzie od kamerki po rurce do guide portu w montażu.

Czytanie klatek po jednym kabelku USB 1.0, komunikacja z montażem... nie za wolno, nie miesza się, nie kaszani palenia i guidowania jednocześnie ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nic nie kaszani. To wszystko jest tak wolna transmisja że nie ma znaczenia. Jak mój STL zrzuca obrazek to przez 40 sekund guider robi dither, kamera zmienia filtr itp.itd. Za wolno? Gwiazdy będą takie same za tysiąc lat....

Edytowane przez wessel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej 1,5 - tak standardowo ma ustawiony czas PHD - nigdy odkąd zacząłem nie zmieniałem żadnych jego ustawień i z guide nie miałem problemów (tfu, tfu), choć czasem mi mówiono, że seeing guiduję ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)