Skocz do zawartości

Podstawy stakowania - Light, Dark, Flat, Bias ? Czym są te klatki i jak je tworzyć?


Rekomendowane odpowiedzi

Na swoim zawodowym podwórku też mam sporo takich przykładów i nikt nie tłumaczy nazw, bo jak wessel już napisał, brzmią śmiesznie i nikt, nawet z branży, nie domyśli się o co chodzi. Zasada jest taka, że jak wchodzisz do branży to przyswajasz słownictwo branżowe. Myślę, że ta zasada powinna obowiązywać również w branży astrofoto.

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak narazie to tylko Jolo zrozumial, o co mi chodzi. Ja natomiast w pracy mowie po Polsku do Polaka , bo jak ci powiem, ze  w twoim audi ,golfie albo mietku kupplungsausfall, to wiesz o czym ja mowie? Jesli sa odpowiedniki slow, to naprawde warto ich uzywac. Te cztery slowa to nie problem, problem to jak instrukcja do pilota HEQ5 jest w pieciu jezykach a brak polskiego, jak ktos cytuje jakas wypowiec a nie tlumaczy chodzby ogolnikowo, no i to co juz Jolo napisal, majac polskie odpowiedniki, jedzie tym makaronem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że większość z nas rozumie Twój punkt widzenia po prostu mamy inne zdanie na ten temat, ale to w końcu nic złego;) Jeśli ktoś wymyśli coś sensownego i to wejdzie do powszechnego stosowania to super, żadna dyskusja tego nie zmieni. Moim skromnym zdaniem Darki, Flaty, Biasy będą jeszcze długo funkcjonować w naszym astro języku - nie piszę tego złośliwie, po prostu tak sądzę.

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Astrofotografia nie jest dziedziną hobby w której wszystko jest podane na tacy. Trzeba  wiele rzeczy wyszukać samemu lub samemu do nich dojść i tutaj podstawową umiejętnością jest umiejętność posługiwania się wyszukiwarką internetową.

Ale gdybyś miał z tym problem to podpowiem: wyszukaj cykl artykułów Jacka Bobowika - od laika do astrofotografika - tam masz prawie na tacy podane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Romio, widzę że jesteś jeszcze "świerzakiem" więc podpowie Ci stary dinozaur który podobnie jak Ty ( z tym że już ładnych kilka lat temu) czytał 95% treści, eksperymentował na pozostałej 5% części i nadal jest ślepy i głuchy na podpowiedzi kolegów że podają mi wszystko na tacy, a ja i tak za jakiś czas zapytam o to samo. I tutaj przyznam kolegom rację, - przejścia zdrowotne doprowadziły do zniszczenia części organizmu odpowiedzialnej za pamięć i przyswajanie wiedzy, ale czy to ma oznaczać że mój czas już się skończył? Nie, na to niech nikt nie liczy. Pozostała pamięć pierwotna, która wryta głęboko w mózgowie trzyma mnie jeszcze w częściowej świadomości,- na szczęście tych lepszych fragmentów mojego życia. Późno rozpocząłem interesować się astronomią, fotografię dzienną szlifuję całe praktycznie życie od młodzieńca do wieku starczego i mimo że nadal pracuję zawodowo, to fotografia i astrofoto jest moim uzupełnieniem zajęć poza zawodowych. Daje mi to dużą frajdę i wiele radości, zwłaszcza jeśli komuś pomogę w postrzeganiu tego co leży wokół nas. Ty jesteś jeszcze młodym człowiekiem i wiele jest przed Tobą spraw do "ogarnięcia", ale wiem że jak przetrwasz  kilka miesięcy, to wdepniesz w temat po uszy i niebawem będziesz doradzał Twoim młodszym kolegom. Miej do nich cierpliwość i szacunek czego Ci gorąco życzę. Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.11.2016 at 06:43, wessel napisał:

Astrofotografia nie jest dziedziną hobby w której wszystko jest podane na tacy. Trzeba  wiele rzeczy wyszukać samemu lub samemu do nich dojść i tutaj podstawową umiejętnością jest umiejętność posługiwania się wyszukiwarką internetową.

Ale gdybyś miał z tym problem to podpowiem: wyszukaj cykl artykułów Jacka Bobowika - od laika do astrofotografika - tam masz prawie na tacy podane.

Wooooow! Ale Pan jest mądry, Panie Macieju! 57 słów żeby komuś powiedzieć "Poszukaj sobie w internecie"... Chapeau bas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niedziela,wolny od pracy dzień, a że mglisty zrobiłem sobie super luz i ;- nura do czytania szkoły astrofotografii.....

Koledzy,- zapewniam że nie były to żadne zaczepki. My z Maćkiem już sobie za dużo głupot napisaliśmy i jeśli o mnie chodzi nie miałem nic do Macieja. Czysty przypadek sprawił że napisałem zaraz po Nim, a myśląc jak pomóc młodszemu koledze który dopiero zaczyna chciałem Go tylko nakierować na właściwe spoglądanie na swoje problemy z opanowaniem astro zabawy. Żeby nie zniechęcały Go takie teksty jak akurat Maciej napisał. Taca to jak widzę ulubiony sprzęt naszych doświadczonych kolegów i wielokrotnie przewija się przez forum, ale bardzo łatwo może zniechęcić nowego członka naszej społeczności. W swojej wypowiedzi przyznałem zresztą rację kolegom opisując własny kontakt z tacą, a że lubię pisać i przychodzi mi to łatwo, nieomal automatycznie, -często przytrafia mi się użyć jakiegoś niewygodnego słowa czy przytoczyć czyjąś myśl i wtedy zaczyna się horror. Żeby było do końca jasne,-Maćku, to nie była odpowiedź na Twój wpis i jeśli tak uznałeś, to oficjalnie Cię przepraszam. Nie psujmy niedzieli. Pozdrawiam Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)