Skocz do zawartości

Ogniskowa a czas ekspozycji


Rekomendowane odpowiedzi

Sorki. Nie wiedziałem, że chcesz sobie trochę pogadać :) Chętnie bym z Tobą podyskutował, ale po prostu nie mam czasu. Tym bardziej, że to nie na temat. Podpowiem, Ci tylko, że zakup większego teleskopu i lepszej kamery zwykle nie jest rozwiązaniem problemu a proszeniem się o kolejne. Kupisz większy to pogadamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Papatki napisał:

Sorki. Nie wiedziałem, że chcesz sobie trochę pogadać :) Chętnie bym z Tobą podyskutował, ale po prostu nie mam czasu. (...)

Nie szkodzi, pomimo okresowych problemów naszego silnika wątek na forum zostanie i jak będziesz miał czas zawsze możesz tu wrócić i wytknąć błędy w tym co napisałem. A co do większych teleskopów - to wszystkie, które miałem wcześniej były większe od tego który mam teraz. Czasami nawet znacznie większe :5640dc79beb52_40Alien2:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać, że naprawdę mnie rozbawiłeś :) 

Myślę, że dla dobra tematu najwyższy czas zakończyć w nim dyskusję. Rafałowi gratuluję bardzo fajnego teleskopu, który w połączeniu z kamerą na sensorze 8300 przy ogniskowej 450mm da naprawdę fajne pole, o ile tylko jego ulubionym obiektem nie są małe galaktyczki :)  Rafał poszukaj dobrze testów tego reduktora, bo czasami nie warto oszczędzać na optyce. 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Papatki napisał:

muszę przyznać, że naprawdę mnie rozbawiłeś :)

A tak z ciekawości - możesz Michale napisać czym ??? Bo mam dzisiaj ciężki dzień i też bym się chętnie pośmiał - humor tym poprawiając ????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Papatki napisał:

6" ?

np. 200 mm to 6 " ???? Cholerka muszę odświeżyć wiedzę - znów coś zmienili... Człek się uczy całe życie :5640dc6ec0764_04Wink:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Papatki napisał:

muszę przyznać, że naprawdę mnie rozbawiłeś :) (...)

No wiem, było 6", potem 8", potem SCT 11" (z tego akurat na blogu mam tylko chyba obiekty US). No ale większe to od 130mm :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Michał - ja nie chcę tutaj bić piany, chciałem tylko zwrócić uwagę, że taki reduktor nie tylko rozjaśnia, ale też skraca sprzęt - tak jak Rafał zauważył w pierwszym poście. Może się trochę zagalopowałem. Peace. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, teraz znalazłem 8" w zdjęciach z 2015 (w galerii nie mają opisu jak te z wcześniejszych lat). Wytłumacz więc dlaczego zmieniłeś potencjalnie lepszy 8" jasny newton na ciemniejszy refraktor? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w końcu porzuciłem białe ramki i technikalii trzeba się doszukiwać. 

Było kilka powodów - planowane i nieplanowane. Najpierw zaczęła mi się marzyć pełna klatka, co było ciężkie do ugryzienia w moim ATMowym newtonie 200/800 - wymiana wyciągu, LW oraz korektora, w sumie kilka tysięcy. Potem kupiłem mój pierwszy refraktor, w założeniu wyjazdowy - ED102 razem z AZ4 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6653-ts-individual-ed-102714-kilka-zda%C5%84-po-kilku-nocach/. Bardzo mi się spodobała prostota obsługi i wygoda użytkowania, a także to, że po wkręceniu reduktora i dołożeniu lustrzanki tak po prostu wszystko było ok. Potem przyszedł nieplanowany powód - do EDka dokupiłem ZEQ25 do afoto wyjazdowego. Montaż źle prowadził, i po trzech miesiącach walki z pewnym krajowym sklepem wypowiedziałem im umowę sprzedaży i powoli zacząłem myśleć o dużym APO na główny zestaw. Ale trochę mnie martwiła sprawność takiego zestawu 8" f/4 vs 5" f/5.5, hm, hm, i zrobiłem małe testy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7641-fotoring-90mm-apo-vs-200mm-newton/ , a potem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9053-fotoring-nerpio-toa-150mm-vs-zatom-200mm-atm-newton i już mnie to przestało martwić. EDek i newton 200/800 powędrowały na giełdę, a przyjechał tryplet 130/910 z reduktorem. Czy ten 3" reduktor obsłuży pełną klatkę - tego jeszcze nie wiem i jest to na liście rzeczy do sprawdzenia. A zestaw wyjazdowy kompletuję na nowo - pisałem Ci o tym. 

Czyli w sumie - wygoda obsługi i użytkowania na paralaktyku, trochę ciekawości (bo wcześniej byłem twardym lusterkowcem) i marzenia o pełnej klatce - to chyba główne powody.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)