Skocz do zawartości

Namibia 2016


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy? - latem 2016 r., najpewniej w okolicy nowiu na przełomie lipca i sierpnia,

gdzie? - tutaj: http://www.tivoli-astrofarm.de/tivoli_astrofarm.php,

jak długo? - na ok. 10 dni (+ czas na dojazd/przelot),

za ile? - z moich obliczeń wynika, że koszt całej imprezy wyniesie ok. 10 tys. PLN od osoby,

kto? - na razie pewne jest (o ile w życiu cokolwiek jest pewne), że Paweł Trybus i ja; negocjacje z dwoma innymi delikwentami (dość znanymi na forach) są zaawansowane :)

Generalnie, planujemy wybrać się na astrowakacje życia, ze Skorpionem i Strzelcem w zenicie, tudzież Obokami Magellana wyłażącymi zza pobliskiej palmy, akacji czy co tam jeszcze rośnie.

Jeśli ktoś miałby ochotę jechać z nami - proszę o zgłoszenia w tym wątku, względnie na PW. Stwierdziliśmy, że optymalnie byłoby, gdyby udało się zebrać grupkę pięcio- do max. dziewięcioosbowej.

Są chętni? Ostrzegam, że temat nie będzie wisiał specjalnie długo - trza zarezerwować domki i sprzęt, no i bilety lotnicze z Frankfurtu nad Menem do Windhuk.

PS Gdyby ktoś z osób, które tam były (a wiem, że nasi tam byli ;) ) chciał nam coś zasugerować/doradzić czy odradzić - byłoby fajnie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania :

1.Kiedy konkretnie  latem - czerwiec , lipiec , sierpień .?

2.Zabieracie jakiś sprzęt , czy wypożyczacie na miejscu ?

3. koszty wypożyczenia dzielicie na ekipę i dzielicie sie zdjęciami czy ..każdy we własnym zakresie  ?

4. oprócz astrofotografii przewidziane jakieś inne atrakcje , wypady ?

......

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamto miejsce to murowana pogoda w okresie naszego lata. To byłba anomalia pogodowa gdyby nie wyszło :) 10 dni to optymalna długość.

Kiedyś latał AIrBerlin ale zaprzestali z tego co wiem. Wiem że lataja ich rodzime linie. Najlepszy czas rezerwacji biletów to przełom 2015/2016 pożniej to już loteria czy linie dadzą promocję.

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania :

1.Kiedy konkretnie latem - czerwiec , lipiec , sierpień .?

2.Zabieracie jakiś sprzęt , czy wypożyczacie na miejscu ?

3. koszty wypożyczenia dzielicie na ekipę i dzielicie sie zdjęciami czy ..każdy we własnym zakresie ?

4. oprócz astrofotografii przewidziane jakieś inne atrakcje , wypady ?

......

ad 1) zerknij do pierwszego posta - przełom lipca i sierpnia (nów wypada 2 sierpnia 2016 r.),

ad 2, 3) zabieramy tylko okulary, filtry i lornetki, sprzęt jest do wypożyczenia na miejscu: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_d/guestfarm/e_preisliste_astronomie_2016.php

Paweł i ja astrofocić nie planujemy - pewnie będziemy okupować jakiegoś dobsona, niewykluczone, że wynajętego na spółkę,

ad 4) z atrakcji jest dostępny lot nad pustynią, wypad do Windhuk i objazd okolicy: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_d/guestfarm/preisliste_accomodation_2015.php (zakładka Freizeitangebote); generalnie raczej nie nastawiamy się na zwiedzanie kraju, tylko na obserwy do upadlego :)

Do Windhuk lata Air Namibia (bezpośrednio z Frankfurtu), lot trwa jakieś 10 godzin, można zamówić transport z lotniska na farmę (i z powrotem) - im więcej osób, tym taniej wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry - za ciepło ....

Średnie temperatury zimowe (a wtedy tam zima) wynoszą około + 21*C a w nocy potrafi być około zera przy gruncie. Zmarzłem kiedyś jak cholera, a na północy byłem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest mi bliski, gdyz sam rozmawialem o takiej opcji wyjazdu z Marvazem. Jako, ze obserwacje mnie nie interesuja, choc z checia bym cos zobaczyl w jakims wielkim dobsie, to mam pytanie, a w zasadzie dwa.

Do kiedy trzeba sie zdecydowac?

W jaki sposob wziasc ze soba teleskop, guider, kamere i reszte? Zakladam, ze montaz bylby wypozyczony. Chodzi mi o bezpieczny transport. Jak wy to pakujecie lecac gdzies samolotem, zeby wszystko dolecialo w calosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że czas na decyzje i deklaracje to jakieś 10 dni. Później zaczynamy załatwianie/robimy rezerwacje pod konkretną ilość osób.

Bierzemy tylko drobiazgi - okulary, filtry itp., więc z tym problemu nie ma. Co do transportu większego sprzętu astrofoto - tu trzeba by podpytać B. Jarzynę. Z tego co wiem, to ich sprzęt poleciał osobno i czekał na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest mi bliski, ...

W jaki sposob wziasc ze soba teleskop, guider, kamere i reszte?

Z niemieckiego jestem cieniutki jak bibułka do skręta ale możesz wziąć tylko swojego laptopka, jakieś astropudełko i kamerkę bo z tego co przesylabizowałem masz np do dyspozycji do foto  http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_d/astronomie/tel_tak_fsq106_refraktor.php

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po angielsku też jest, trzeba najechać na "Start" i wybrać odpowiedni language.

 

 

(Chociaż teraz widzę, że nie wszystko jest przetłumaczone na angielski).

Edytowane przez Newborn_Sailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 dni to troche za malo czasu. Ja musze uwzglednic jeszcze na przyszly rok wyjazd z rodzina na wakacje i przydalo by sie odwiedzic w ojczyznie rodzine. Takze ja musialbym wziasc pod uwage trzy urlopy. Nie wiem czy udala mi sie to wszystko zorganizowac w tak krotkim czasie. Jakby co, dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wyjazd w lipcu czy sierpniu jest uwarunkowany np. tamtejszą porą suchą czy jak?
Chodzi mi o to, czy na półkulę południową nie lepiej jest lecieć w okolicach kwietnia, kiedy oprócz i tak cholernie wysoko postawionych Skorpiona i Strzzelca, jest też do dyspozycji całe bogactwo Kila, a i Wielki Obłok Magellana jest, zdaje się, wyżej? 

 

Swoją drogą, szkoda że jednak już teraz się wybieracie, a nie za lat parę... :(

Może chociaż zabisujecie za trzy lata? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wyjazd w lipcu czy sierpniu jest uwarunkowany np. tamtejszą porą suchą czy jak?

Chodzi mi o to, czy na półkulę południową nie lepiej jest lecieć w okolicach kwietnia,

Cały kwiecień a nawet do początku maja jeszcze potrafi lać. Od końca listopada się mokro i chmurwnie zaczyna.

Tata tam na granicy pracował 5 lat.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) czy na półkulę południową nie lepiej jest lecieć w okolicach kwietnia, kiedy oprócz i tak cholernie wysoko postawionych Skorpiona i Strzzelca, jest też do dyspozycji całe bogactwo Kila, a i Wielki Obłok Magellana jest, zdaje się, wyżej?

Prócz tego, co napisał Jacek, załączam mapkę wygenerowaną z pomocą Stellarium. Wieczór to górujący rejon centrum Galaktyki, natomiast na Magellany przyjdzie czas w drugiej połowie nocy.

post-1213-0-72352900-1436454135_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat Namibii tymczasowo odkładamy, wobec braku możliwości skombinowania większej (niż dwuosobowa) ekipy...

Wygląda na to, że pojadę w przyszłym roku uczyć się południowego nieba gdzie indziej (choć wcale nie tak daleko od farmy Tivoli). ;)

Wątek odkopię za dwa lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Widzeli dzisiejszego APODa?
http://apod.nasa.gov/apod/ap151019.html

SouthernCrossSky_Fairbairn_960.jpg

Gdybym coś takiego miał zobaczyć, wycelowałbym po prostu lornetkę w ten rejon i z założonym pampersem oglądał, jak wskutek ruchu obrotowego Ziemi, w kadr wskakują kolejne obiekty...
...
Nie wiecie, kiedy Ryanair zacznie latać do Namibii lub RPA? ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym coś takiego miał zobaczyć, wycelowałbym po prostu lornetkę w ten rejon i z założonym pampersem oglądał,

A trzy krzyże na raz obstawiałbyś 3-ma pampersami :)

http://astromarcin.pl/images/aaa2015/milkyway_50mm/3SouthernCrosses_2015_half.jpg

 

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam za łuny sawannowe po lewej wystają ??? Kiedyś tak nie było ....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest niesamowite. Co prawda tak nie widać gołym okiem ale przy ciemnym niebie takie zaćmienie Księżyca powala - a gość jak widać ustał :)

A co tam za łuny sawannowe po lewej wystają ??? Kiedyś tak nie było ....

Dopiero w takim miejscu przy trudnej do opisania "ciemności" ogólnej widać jak pojedyncza żaróweczka świecąca na innej farmie 10 km dalej świeci po niebie

Edytowane przez MaPa
  • Like 2

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dopiero w takim miejscu przy trudnej do opisania "ciemności" ogólnej widać jak pojedyncza żaróweczka świecąca na innej farmie 10 km dalej świeci po niebie

No dokładnie tam nic nie było widać na parę kroków oprócz nieba... ech Europo :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać te green airglow tlenu w atmosferze, ale to nie łuna :)

Kuba - o tę żarówkę mi chodziło ;) LP.thumb.jpg.d472956da57f22eb8629c708796

Ktoś sobie wejście na farmę oświetlił :D

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)