Skocz do zawartości

Poszukiwacz15

Użytkownik
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

28 Excellent

O Poszukiwacz15

 • Tytuł
  Bellatrix
 • Urodziny 25 Czerwiec

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Okolice Parczewa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Okolice Parczewa

Ostatnie wizyty

321 wyświetleń profilu
 1. M36, M103 i Mizar

  Witam! Chciałbym wam przedstawić kilka moich szkiców. Nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia, liczę na uwagi i konstruktywną krytyke. Moim pierwszym naszkicowanym obiektem była gromada M103. Następnym obiektem był Mizar i Alkor. I szkic M36 w Woźnicy. Tak szczerze mówiąc, troche mnie ta gromada przerosła. Centrum nie wyszło tragicznie, ale gwiazdy w tle sprawiły mi dużo trudności. Obawiam się że mogą być zaznaczone lekko niedokładnie.
 2. Obiekt tygodnia 31.10.2017 Stephenson 1

  Właśnie udało mi się zaobserwować tę gromadę syntą 12", z okularem GSO 30mm. Warunki nie były zbyt korzystne, księżyc w pełni oraz lampy uliczne 30 metrów od miejsca obserwacji. Na pierwszy rzut oka widać jedną pomarańczową gwiazde, a obok niej drugą o lekko błękitnym kolorze. Są one otocznone ciemniejszymi gwiazdami, część z nich jest widoczna bez większego problemu, natomiast inne można dostrzec tylko metodą zerkania. Bardzo ciekawie kontrastują się one z tym pomarańczowym składnikiem, który mimo tego że wydaje się niepasujący do gromady, sprawia że wygląda ona niepowtarzalnie i efektownie. Jest to warty zobaczenia obiekt, tym bardziej dlatego że jest on łatwy do odnalezienia. W sumie naliczyłem 16 pewnych składników, i 18 licząc te na granicy widoczności. Było by tego więcej, gdyby nie księżyc i latarnie. A z takich ciekawostek, nad gromadą (w teleskopie newtona pod nią) znajduje się asteryzm przypominający gwiazdozbiór strzały.
 3. Zdjęcia chmur

  Kilka dzisiejszych chmur:
 4. Lukasz83 100 lat

  Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!
 5. Polując na nową tranzytującą planetę pozasłoneczną

  Gratulacje! Mam nadzieje że zostaniesz współodkrywcą tej i jeszcze wielu następnych planet!
 6. Teleskop SCT Meade 8' + akcesoria

  Witam, jestem zainteresowany kupnem okularu TMB planetary 6mm
 7. Fotki Księżyca

  Księżyc z 14.10.2017 godzina 5:50 Sky-watcher 130/900
 8. Wschody i zachody Słońca

  Zachód słońca, sfotografowany podczas wakacji
 9. Obiekt tygodnia 26.09.2017 - Wieniec Sadra

  Ja właśnie przed chwilą obserwowałem go lunetą 9x40. Bardzo dobrze było widać gwiazdy układające się we wzór serca, plus kilka okolicznych, słabszych gwiazd. Seeing całkiem dobry, brak sztucznego światła.
 10. Witam! Czy oferta jest nadal aktualna?
 11. Gdzie odpoczywa wasz teleskop.

  Ja mojego sky-watchera 130/900 trzymam w zazwyczaj w korytarzu, rzadziej w moim pokoju. Używam go na tyle często, że nie chce mi się go za każdym razem chować. Poza tym bardzo ładny z niego mebel
 12. SW 130/900 okulary lepsze od kitowych

  W tej cenie można kupić troche lepszy okular, naprzykład jakiegoś taniego Plössla. Np. http://astrokrak.pl/okulary-gso/1452-okular-plossl-gso-25mm-125.html Jednak cudów nie będzie, aby kupić coś naprawde dobrego trzeba by było uzbierać jeszcze troche pieniędzy. Po zmianie okularu będzie można zauważyć różnice w ostrości obrazu, albo kontrastu, jest to już indywidualne dla każdego modelu. Brak widoczności szegółów na obiektach DS raczej jest spowodowane zaświetlonym niebem i niezadużą średnicą teleskopu, ale lepszy okular z pewnością poprawiłby obraz.
 13. Nowy teleskop

  Lepiej kup dobrą lornetke o dużym polu widzenia, teleskopem widać tylko bardzo mały wycinek nieba.
 14. Zestaw filtrów

  Witam! Planuje zakupić kilka filtrów do teleskopu. Jeden polaryzacyjny do księżyca i trzy do planet. Posiadam sky watcher 130/900, chociaż planuję przenieść się na synte 12. Mam pytanie, czy te kolory które wybrałem były by odpowiednie do obserwacji wszystkich planet, czy lepiej wybrać inne kolory lub jeszcze kilka dokupić? Oraz czy w tej cenie można kupić coś lepszej jakości? http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/1397-filtr-ksiezycowy-nd96-09-13-125-gso.html http://www.astrokrak.pl/gso/861-filtr-planetarny-nr-80a-niebieski-125.html http://www.astrokrak.pl/gso/856-filtr-planetarny-nr-12-zolty-125.html http://www.astrokrak.pl/gso/872-filtr-planetarny-nr-56-zielony-125.html
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)