Skocz do zawartości

Lornetka do amatora


Lilly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nową użytkowniczką forum i poszukuję informacji na temat lornetek dla osoby, która rozpoczyna swoje pierwsze obserwacje nieba. Nie szukam zbyt wyrafinowanego sprzętu, lecz czegoś co da mi możliwość dobrych obserwacji możliwie dużej liczby rzeczy :) Polecano mi lornetkę Nicona Action EX 10x50. Nie wiem na ile faktycznie sprawdzi się ona w moim przypadku. Interesuje mnie sprzęt za ok. 400-500 zł z tzw. drugiej ręki, jak na razie chcę po prostu oswoić się w temacie a potem przyjdzie czas na lepszy sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 10x50 pod ciemnym niebem da Ci możliwość zaobserwowania setek obiektów głębokiego nieba. Pytanie tylko, czy widoki Cię nie rozczarują, bo w większości przypadków żadnego detalu nie wyłuskasz.  Gromady kuliste będą wyglądały jak "spuchnięte" gwiazdy, a zdecydowana większość mgławic i galaktyk ukaże się w formie niewielkich, mglistych plamek. Obronią się tylko gromady otwarte... Dwururka jest świetna do nauki nieba, bo dzięki dużemu polu widzenia masz ułatwioną nawigację; ponownie zaczniesz ją doceniać, gdy już dobrze poznasz niebo i nasycisz się widokami z teleskopu. Spodoba Ci się wówczas możliwość wyłowienia kilku ( czasem nawet - nastu) obiektów w polu widzenia czy podziwiania rozległych struktur Drogi Mlecznej i ciemnych mgławic.  PS A najlepiej będzie, gdy umówisz się z kimś z Twojej okolicy na wspólne obserwacje i zobaczysz, jak to wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie na początek mogę ją kupić aby nauczyć się nieba, detale na tym etapie nie są jeszcze dla mnie tak istotne. Ekipy do obserwacji nieba poza miastem nie mam jeszcze zorganizowanej więc jak na razie mogę liczyć na siebie bo nie ma mnie komu wtajemniczyć w tajniki obserwacji poszczególnych obiektów. A znasz kogoś kto chciałby sprzedać taką lornetkę po dość atrakcyjnej cenie? :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w takim razie ogarnąć sobie dojazd na miejsce. Bez samochodu to może nie być zbyt łatwa do zrealizowania opcja, ale popatrzę czym mogłabym tam dotrzeć.

A są tam jakieś prelekcje dla mniej wtajemniczonych tak aby wprowadzić odpowiednio w tematykę obserwacji nieba i o astronomii ogólnie pojętej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prelekcje są przewidziane na zlotach w Zatomiu. Zlot bieszczadzki jest pomyślany jako luźne, wakacyjne spotkanie astromiłośników. Na bank znajdzie się jednak ktoś, kto wprowadzi Cię w podstawy - forumowicze to z reguły fajni i życzliwi ludzie. :) Nie wykluczam, że też się pojawię, więc w razie czego dam się wykorzystać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, w takim razie ja także muszę pomyśleć o tym wyjeździe :diablatko:

:))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zachwyci Cię ciemne bieszczadzkie niebo z wstęgą Drogi Mlecznej, tak po prostu gołym okiem bez żadnych przyrządów optycznych, to późniejsze obserwacje lornetką też nie będą dla Ciebie zachwycające. Tym bardziej że dla dziewczyny lornetka 10x50 to straszna męczarnia przy obserwacjach na stojąco bez statywu, z resztą nie tylko dla dziewczyny, dla mnie np. też Crazy "Na stojaka" to zdecydowanie wole mniejsze powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Janko napisał:

Ojej, w takim razie ja także muszę pomyśleć o tym wyjeździe :diablatko:

:))

Janko, trzymam Cię za słowo. Mam cholerną ochotę wypić z Tobą "Smadnego Mnicha" - są w sklepie w Cisnej. :))  

8 minut temu, robert_sz napisał:

"Na stojaka" to zdecydowanie wole mniejsze powiększenia.

Załatwi się jakiś leżaczek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lukost napisał:

Janko, trzymam Cię za słowo. Mam cholerną ochotę wypić z Tobą "Smadnego Mnicha" - są w sklepie w Cisnej. :))  ...

Po prawdzie to nie o Tobie myślałem, ale i tak mi miło :))

Lilly, wymyśliłem coś dla Ciebie - dobre, lekkie i wystarczająco mocne. Niestety, cena choć ciągle nie "astronomiczna" i tak jest 2x wyższa niż zakładałaś :O

Do tego jeszcze fotelik turystyczny z opuszczanym oparciem i można zanurzyć się w otchłań bieszczadzkiego nieba.

 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nam forma po piwie rośnie! Ja to nawet czasem widzę aż dwa razy więcej gwiazd!

A Ty nie zazdrość, że  Lukost nie zaprasza Ciebie, tylko mnie! :dance:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robert_sz napisał:

Jeśli nie zachwyci Cię ciemne bieszczadzkie niebo z wstęgą Drogi Mlecznej, tak po prostu gołym okiem bez żadnych przyrządów optycznych, to późniejsze obserwacje lornetką też nie będą dla Ciebie zachwycające. Tym bardziej że dla dziewczyny lornetka 10x50 to straszna męczarnia przy obserwacjach na stojąco bez statywu, z resztą nie tylko dla dziewczyny, dla mnie np. też Crazy "Na stojaka" to zdecydowanie wole mniejsze powiększenia.

Na stojaka czy z leżaka polecam 7x50, nawet na podmiejskie niebo. Szersze pole i stabilność obrazu pozwalają na bardziej naturalne kontemplacje nocnego nieba. W pewnym momencie niemal zapominam, że trzymam lornetkę.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2016 at 12:16, Janko napisał:

Lilly, wymyśliłem coś dla Ciebie - dobre, lekkie i wystarczająco mocne. Niestety, cena choć ciągle nie "astronomiczna" i tak jest 2x wyższa niż zakładałaś :O

może coś takiego z "drugiej ręki" znajdzie się na giełdzie forum :)

co do wyjazdu to jak na razie utknęło na ustaleniach z szefową i nie mam jeszcze konkretnej odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lilly, zajrzyj do sklepu Teleskopy na Solcu pod Poniatoszczakiem i przymierz się do kilku lornetek. Sprawdź jaka kombinacja wagi i powiększenia jest dla Ciebie do utrzymania stabilnie przez dłuższy czas. Sama ergonomia - wygoda trzymania, muszle oczne,  także mają duże znaczenie. Dobrze wybrana lornetka posłuży długo, złej nie będziesz chciała używać.

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2016 at 22:21, Lilly napisał:

Muszę w takim razie ogarnąć sobie dojazd na miejsce. Bez samochodu to może nie być zbyt łatwa do zrealizowania opcja, ale popatrzę czym mogłabym tam dotrzeć.

A są tam jakieś prelekcje dla mniej wtajemniczonych tak aby wprowadzić odpowiednio w tematykę obserwacji nieba i o astronomii ogólnie pojętej?

Dzisiaj rozmawiałem z Marcinem (nick na forum MarWo) i mówił, że nie da rady być na zlocie w Bieszczadach. Z tego co się orientuję to zapłacił 40 zł zaliczki, więc jeżeli ogarniesz sobie urlop na zlot to dogadaj się z nim i wskoczysz na jego miejsce. Co do dojazdu to będę jechał razem z kuzynką przez Katowice i Kraków, więc jeżeli dotrzesz do któregoś z tych miast to będziesz się mogła z nami zabrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2016 at 12:52, Janko napisał:

Kiedy nam forma po piwie rośnie! Ja to nawet czasem widzę aż dwa razy więcej gwiazd!

A Ty nie zazdrość, że  Lukost nie zaprasza Ciebie, tylko mnie! :dance:

Ja właśnie tą formę miałem na myśli. Więc to piwo to co najwyżej do popicia możecie wziąć Cool Lukost mnie nie zaprasza, bo mnie nie trzeba zapraszać Cool

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)