Skocz do zawartości
jolo

10 cali od miasta - astrofotki od jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Jarek! Skracam reduktorem Astro Physics CCDT67 - "zwykły" f/6.3 podobno nie nadaje się do tubek ACF. Plate solve wylicza mi ogniskową 1760mm w moim zestawie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 minut temu, jolo napisał:

Dzięki Jarek! Skracam reduktorem Astro Physics CCDT67 - "zwykły" f/6.3 podobno nie nadaje się do tubek ACF. Plate solve wylicza mi ogniskową 1760mm w moim zestawie.

Właśnie tak gdzieś czytałem, że zwykły F/6.3 próbuje korygować w ACF to co już skorygowane i w efekcie jest gorzej, ale już sobie poczytałem o tym CCDT67.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Blisko :) nie możesz dać trochę więcej od góry tych obłoczków? Obcięło?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No niestety źle wycelowałem kadry przy jednej i drugiej sesji i brakuje mi u góry wodoru a na dole tlenu :( Albo na odwrót :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
45 minut temu, jolo napisał:

No niestety źle wycelowałem kadry przy jednej i drugiej sesji i brakuje mi .....  na dole tlenu :(

A daj se Pan spokój - przeca tam O, O2, O3 a nawet O4 nie uświadczysz ;)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja tam Ci wierzę :) Ale było tyle ciekawszych celów w sumie, a czasu niewiele ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak widzę wielkość gwiazd w cmosach to tylko kwestia umiejętności - niewielu ją posiadło :) Twoje są perfekcyjne.

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękność! 
Gdybym mógł się nieco czepić, okolice jądra wyglądają na trochę zbyt przepalone - kolor idzie w zbytnie nasycenie, a dalej w biel. Ale to tylko moje (wizualne) odczucie.

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, Panasmaras napisał:

kolor idzie w zbytnie nasycenie, a dalej w biel.

Ale w Hubble też duże nasycenie i niemal w biel przechodzi....

Ngc2903hst.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratulacje Łukasz! Przy odległościach tych gromad dystans do M82 to taki "podmiejski spacerek" :) Magia odległości. Mam to samo ! Czasami sobie żartuję, że moje zainteresowania obiektami astronomicznymi jest wprost proporcjonalne do kwadratu odległości (odwrotnie niż w prawie powszechnego ciążenia :) ). Tyle, że jest gdzieś granica, szczególnie dla amatorów. Mam na myśli "zwykłych amatorów". a nie takich, którzy robią 22 mag z taką łatwością jak my chodzimy po bułki ;) A mówiąc serio jestem pod wrażeniem !

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To fakt, że takie odległości nie tylko trudno sobie wyobrazić, ale też ciężko porównywać. Gdyby założyć, że np do M82 można spacerkiem dojść w 10 minut, to już do tych gromad należałoby dryndać średnim tempem na rowerze przez 12 godzin. Albo samochodem w tempie autostradowym prawie dwie godzinki :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Skala, detal, kolor i wypieszczenie można śmiało napisać powalają :) Wpływ wrednego Munia niezauważalny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wybacz Łukasz, ale nie mogłem odmówić sobie odszukania AT2019abn (Intermediate Luminosity Red Transient), co w przypadku zdjęcia tak doskonałej jakości jest dziecinnie proste.

AT2019abn.thumb.jpg.e93cadb68fd51cf89f35f1692a25611c.jpg

• Like 4
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O to ciekawy obiekt, choć nie wyszedł u mnie czerwony - tak jak powinien. Pewnie za mało danych z kanałów RGB. Najbardziej mi się podoba określenie "supernova impostor" na tego typu gagatki :) 

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej Łukasz,

Zarejestrowałem się na forum więc dodam swoje pięć groszy do tego fajnego zdjęcia 🙂

Piękny i delikatny detal choć przydało by się więcej materiału aby zlikwidować szum w wyostrzanych niektórych partiach. To prawda Ha zrobi tutaj robotę a umiejętnie dodana wzbogaci bardzo i doda dynamiki w postaci charakterystycznych dla tego obiektu dżetów.

Gratulki!

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć Bogdan,

Dzięki za komentarz i witaj na FA :)

Właśnie czekam na pogodę i w zależności od Księżyca będę jeszcze zbierał albo luminancję albo Ha.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta