Skocz do zawartości

Rumuni odkryli Księżyc Wenus!


Rekomendowane odpowiedzi

Rumuni odkryli Księżyc Wenus!

20110831-juno-ziemia-ksiezyc.jpg

Do niedawna panował pogląd, że Wenus nie ma naturalnego satelity, dziś jednak Rumuńska Agencja Kosmiczna

ROSA. poformowała światowe media o odkryciu w pobliżu Wenus małego ciała, bez wątpienia pochodzenia naturalnego, którego ochrzczono nazwą Neith, imieniem egipskiej bogini. Uczczono tym samym jego prawdopodobnego pierwszego XVII wiecznego  obserwatora,    astronoma Giovanniego Cassiniego. W latach następnych,  dziwnym trafem przez około 200 lat wielokrotnie zgłaszano podobne obserwacje, nikt nie brał ich jednak poważnie,  nauka charakteryzowała je później jako pomyłki z  pobliskimi gwiazdami. ROSA poformowała, że nie chodzi o 2002 VE68  czyli quasi-księżyc Wenus tzn. planetoidę pozostającą w rezonansie orbitalnym 1:1 z Wenus. Mamy tu prawdziwego chodź niewielkiego, skalistego satelitę Wenery  mówi w wywiadzie dla PAP profesor Astar K'arakov. Neith skutecznie ukrywała się przed nami w blasku planety. Nie wiem jak mogliśmy nie zauważyć go wcześniej.  Księżyc ten był zbyt mały i ciemny, by mogła go wykryć, któraś z sąd programu Wenera.

Prawdopodobnie ok 15 mln lat temu Wenus przechwyciła niewielka planetoidę.

średnicę Neith ocenia się na około 4 km. Średnia gęstość tego ciała to ok. 2,6 g/cm3, składa się ono głównie z krzemianów. Powierzchnia księżyca jest bardzo ciemna ? jego albedo wynosi zaledwie 0,04. Z Ziemi można go zaobserwować jako obiekt o jasności wizualnej co najwyżej 38,5 magnitudo.

Neith  krąży wokół Wenus kierunku przeciwnym do obrotu planety. To spektakularne odkrycie jest pełnym dziełem determinacji zespołu badawczego Profesora K'arakova!

http://www.rosa.ro/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łee, ja juz parę lat temu widziałem księżyc Wenus i to chyba w refraktorku 60/700 z jakimś kellnerem. I nawet mogłem nim sterować - jak kręciłem okularem w wyciągu to jednocześnie kręciłem tym ksieżycem wokół Wenus ;D.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jendnak ta pani z Zatomia miala racje meczac wszystkich aby pokazać jej w teleskopie ksiezyc Wenus ;-)

A myśmy ciemni ją wyśmiewali  :(

Proponuję na następnym Zlocie - honorowe uczestnictwo. Oczywiście GRATIS  :)

Udało mi się zdobyć w troszkę większej rozdzielczości.

post-587-137699836833_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROSA czyli Rumunska Agencja Kosmiczna ma swoje osiagniecia nie tylko datowane na 1 kwietnia. Nie wiem czy wiecie ale w latach 50tych owczesny rzad przeznaczyl ogromne fundusze na poczet przyszlej eksploracji kosmosu i juz w maju 1953r ROSA doknala pierwszej proby wystrzelenia na orbite swojego satelity Romi 1. Proba niestety sie nie powiodla, rakieta nosna eksplodowala w chwili odpalenia silnikow. Dopiero w dwa lata pozniej z kosmodromu Pidic wystrzelono drugiego satelite Stavescu1 i tym razem urzadzeníe dotarlo na orbite. Niestety satelita dokonal tylko 2/3 okrazenia planety i spadl do Oceanu Indyjskiego. W ten sposób to radziecki Sputnik1 z 1957r uznawany jest oficjalnie za pierwszego sztucznego satelite Ziemi. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Poniższe cytaty są autentyczne, a przytaczałem je na swoim odczycie o tranzycie Wenus w 2004 roku:

Cassini:  18 sierpnia 1686 roku o godz. 4:15 obserwowałem Wenus przez teleskop o ogniskowej 34 stopy (10 metrów); w odległości równej 3/5 średnicy planety na wschód dostrzegłem obiekt (...) o fazie identycznej z fazą Wenus, która była wówczas w fazie bliskiej pełni. Średnica obiektu była równa 1/4 średnicy Wenus.

James Short:  23 października 1740 roku skierowawszy reflektor o ogniskowej 16? cala (41 cm) (...) dostrzegłem dość blisko planety maleńką gwiazdkę. (odległość 10' ) (...)  Zastosowałem powiększenie 240x i stwierdziłem ku swemu zdumieniu, że gwiazdka ma tę samą fazę co Wenus Średnica obiektu była równa 1/3 średnicy Wenus.

Montaigne:  Obserwowałem po raz pierwszy satelitę 3 maja 1761 roku, jako małe ciało w fazie sierpa w odległości 22? od Wenus. Jego średnica równa  1/4  średnicy planety. Francuska Akademia Nauk ogłosiła to odkrycie dodając:  Satelita odległy od Wenus jak Księżyc od Ziemi; obiega Wenus w 9 dni i 7 godzin  (ewidentny błąd ? satelita w tej odległości miałby czas obiegu ponad. 30 dni!! - uwaga moja).

J. Lambert (Niemcy): Satelita odległy jest o 415000 km, obiega Wenus w 11 dni i 5 godzin, nachylenie orbity 64 stopnie.

Patrick Moore:  ?...Ja sam mam 3 calowy refraktor który ukazuje całą grupę sierpowatych ?satelitów? Wenus; ?satelity? Saturna są jego wiernymi kopiami aż do układu pierścieni włącznie..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był oczywiście żart Primaaprilisowy -choć mam cichą nadzieję że ktoś to łyknął!

Jak na razie Wenus nie posiada naturalnego satelity choć nie wykluczone że go kiedyś łyknie ;D

Nie istnieje też pracujący dla ROSA rumuński profesor Astar K'arakov ani jego zakręcony zespół badawczy -a szkoda! ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)