Skocz do zawartości

Czy można usłyszeć przelatujący?


traper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

Mam pytanie czy można usłyszeć przelatujący bardzo szybko i  nisko , bardzo nisko *około 5m* nad głowa meteoryt ?

Dodam ,że było to na wysokości 1000 m n.p.m z dala od jakich kolwiek osad ludzkich.

Pozdrawiam

Zobacz co przytrafiło się nastolatkowi z Niemiec Gerritowi Blank :)

Gerrit%252520Blank.jpg=%27left%27

To leciało  ;D

- Wyrzuciło mnie w powietrze, a sam meteoryt leciał jeszcze z taką mocą, że wbił się w asfalt - kontynuuje nastolatek. - To było tak głośne, że dzwoniło mi w uszach jeszcze kilka godzin później.

http://deser.pl/deser/1,83453,6714017,Meteoryt_uderzyl_nastolatka__chlopiec_przezyl.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie  ;) Takie przypadki są nieodosobnione. Wszystko zależy od wielkości meteorytu. Sam przelot takiego ,,śmiecia" nikomu krzywdy nie uczyni. Chyba około 5-6 lat temu meteoryt zabił 2 osoby w Indiach, ale to było kawał cegły  :) Można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć, ale czy usłyszał spadający meteoryt kolega zakładający watek - chyba zostanie tajemnicą  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś słyszałem (?) coś jakby syknięcie towarzyszące meteorowi, ale zrzuciłem to na karb mojej bujnej wyobraźni, być może niesłusznie.

Ostanio miałem wrażenie, że zjawisko miało miejsce bardzo nisko, tuż nad czubkami drzew i już chciałem tam pędzić i szukać meteorytu, ale się opamiętałem :D

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś słyszałem (?) coś jakby syknięcie towarzyszące meteorowi, ale zrzuciłem to na karb mojej bujnej wyobraźni, być może niesłusznie.

Ostanio miałem wrażenie, że zjawisko miało miejsce bardzo nisko, tuż nad czubkami drzew i już chciałem tam pędzić i szukać meteorytu, ale się opamiętałem :D

I dobrze bo to pewnie żmija z drzewa spadła na jeża ;D :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Wszystko zależy od prędkości spadania... Taki meteoryt może spadac z prędkością spadku swobodnego. A jeśli jego masa końcowa nie jest zbyt wielka (i energia potencjalna) to spadając np. na dach zrobi tyle samo krzywdy co rzucony kamień "z ręki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zostanie to tajemnicą.

Nie słyszałem tego sam leżeliśmy już w śpiworach pod chmurką. Kolega tylko się zerwał rozejrzał w około i w tym samym męcie zadaliśmy to samo pytanie. To ty ?  , Słyszałeś to ? co to było !!!.... Nie po trafię tego odgłosu opisać. W ogóle nie podobny do wystrzelonej kuli (Kumpel poluje od 40 lat)  powiedział  ,ze to nawet było szybsze .W wpatrywaliśmy się w wodę ale nic .Jak pisałem wcześniej  było to na płaskowyżu na wysokości 1000m.

Żadnych drzew, żadnych ludzi ,żadnych ścieżek , same torfowiska bagienka i niewielkie jeziorko.

Na pisałem ,ze 5 m ponieważ odnieśliśmy wrażenie ,ze jak byśmy stali to pewnie któryś by wyłapał  :P

Jedno co mogę stwierdzić po tym odgłosie to to ,że nie było to większe od ziemniaka ;)

Dzięki za ODP. Dziwnie się czuje jak  o tym myślę , jest to jedna z niewielu rzeczy której nie potrafię wyjaśnić.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można usłyszeć meteor jak przelatuje, ale trzeba być we właściwym czasie i w miejscu. Tylko trzeba wziąć pod uwagę.

1) Wielkość lecącego obiektu

2) Jak daleko stoimy

3) Ile widziało osób

4) Oraz wielkie szczęście

Wtedy uda się zobaczyć a nawet usłyszeć meteor w sumie dobry temat przed Perseidami, wtedy można to sprawdzić, czy uda się usłyszeć odgłos przelatującego meteoru. Ja czekam na Rój Perseidów, ale wolę oglądać meteoryty w swojej kolekcji a więc powodzenia poszukajmy odgłosu meteorów.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)