Skocz do zawartości

Najlepszy portal astronomiczny?


iwan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Który portal astronomiczny wg was jest najlepszy? Chodzi mi głównie o świeżość informacji, aktualności, poziom merytoryczny artykułów itp. Do tej pory zaglądałem głównie na astronomia.pl ale szczerze mówiąc niewiele się tam dzieje.. Jeśli chodzi o forum to tutaj jest dość ciekawie rozbudowane.

Synta 8, refraktor 90/900, Skymaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

To wszystko kwestia preferencji - czyli to co lubisz!

Wiele zależy od tego  jaki poziom intelektualny sobą reprezentujesz, jaki masz gust  z jakiego środowiska pochodzisz, czy pisanie na forach ma mieć dla Ciebie charakter rekreacyjno-konsumpcyjny a może  merytoryczno- poznawczy a może handlowy? (bo tacy tez odwiedzają fora)

Czy szukasz komet? DSO? Słońca? zmiennych zakryciowych?, astronomii ekstremalnej?, wiedzy ogólnej?, astro-foto?, szkiców? a może ufo  ;D lub może wystarczy Ci tylko  czuć się częścią społeczności bo lubisz bigos i zakrapianego wursta z barbecue ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli jeśli forum to FA  :D a jeśli chodzi o aktualności i artykuły to najlepiej z różnych, niekoniecznie tylko polskojęzycznych źródeł. Pozdro :)

Synta 8, refraktor 90/900, Skymaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli jeśli forum to FA  :D a jeśli chodzi o aktualności i artykuły to najlepiej z różnych, (...)

Nie...jesli forum to głównie astropolis..ponieważ tamto forum jako jedyne ŻYJE.  FA mozesz traktowac jako miły dodatek.

Zarejestruj się tam...popisz trochę z biegiem czasu ocenisz czy pasuje ci tam..... .... klimat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz też rozgraniczyć czy forum funkcjonuje jako przystawka do sklepu, czy pod pozorem popularyzacji astronomii ktoś chce sobie ugrać własny biznes, oraz czy dasz się (delikatnie w przenośni ujmując) d.....ć takiemu gościowi ;D

Każda odsłona, każdy ruch na takim forum to potencjalna możliwość zareklamowania produktu przez Bosa czy też wiernych wyznawców.

Budowanie atmosfery społecznościowej ma na celu wyłącznie kreowaniu specyficznego PR!

Ale to mało komu przeszkadza..może nie połknęli tabletki prawdy? Ja ją połknąłem i jest mi znacznie lepiej.  Dzięki temu istnieje FA utrzymywane z mojej nędznej pensyjki, forum wolne od biznesu sklepów, i pieczenia własnych pieczeni  :)

A może to była tabletka wywołująca obsesję  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, mam wrażenie, że "delikatnie" zaczynacie się nakręcać. Czy to potrzebne?

To, czy i w jakim stopniu jakieś forum ma nakręcać potencjalną klientelę widać od razu, ale czy na pewno akomercyjność jest absolutnie największą i najjedyńszą cnotą na forach branżowych? Czy na pewno wolelibyście przesiadywać na forum absolutnie niekomercyjnym o niskim poziomie merytorycznym jeśli mielibyście możliwość konkretniejszego pogadania na forum blisko związanym z jakimś sklepem czy innym interesem?* Przecież fora to nie tylko tematy "jaki teleskop i jaki okular na początek", to przecież cała masa innych wątków (obserwacyjnych, sprzętowych, mniej lub bardziej naukowych itp).

Fora czasem są tworzone przy sklepach, ale to nie sprzedawcy tworzą społeczności. Sklepy mogą przez swoje fora próbować czasem wcisnąć to i owo, ale osoba myśląca i tak odróżni post komercyjny od zwykłego. A wiecie, co jest najzabawniejsze w tym wszystkim? To, że jest sobie pewien sklep (a w zasadzie sieć w trzech dużych miastach Polski i jednym malutkim), która nie ma swojego forum, więc linkowanie do tego sklepu wydaje się być najbardziej obiektywne. Dzięki temu ów sklep nie inwestując w społeczność zgarnia finansową śmietankę :D

Iwan, co do Twojego pytania - każde forum ma coś do zaoferowania. Tak naprawdę o tym, gdzie najchętniej będziesz spędzał czas decydują ludzie, z którymi się dogadujesz (bądź nie). Czasem zagra bliskość zainteresowań, czasem bliskość w znaczeniu geograficznym, czasem charaktery ludzi.

___________________________________________________________________________

* - żeby nie było niedomówień: w tym zdaniu nie mam na myśli ŻADNEGO ze znanych mi for. Sytuacja czysto teoretyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie masz rację. Może się troszkę nakręciłem. Jednak wzięło się to z autopsji. Tam wieje chłodem  :( (,,ja mam doświadczenie i tak się robi"  i koniec, młody nie może mieć racji, i czegoś nowego spróbować) i niestety komercją. Choć wgłębiając się w wątki poszczególnych tematów można zdobyć interesującą bardzo bogatą wiedzę.

Tutaj można ,,porozmawiać" w takiej - swojskiej - bezstresowej atmosferze. Zdarzają się zgrzyty ale niestety edenu nie było, niema i nie będzie. Wszelkie spory są szybko łagodzone.

Stąd ta moja opinia. Tu człowiek wchodzi jak do swojego domu i w takiej atmosferze przebiegają zloty. (byłem co prawda na jednym) Lecz opinia o innych jest taka sama - SUPER.  Amatorskie przyjacielskie spotkanie miłośników gapienia i fotografowania nieba. Bez względu na doświadczenie i zasługi. Natychmiastowa bezinteresowna pomoc w kłopotach, nawet kosztem swojej sesji fotograficznej. W każdym problemie - kolimacja, podanie brakujących sterowników, ustawienie sprzętu, pożyczenie nawet drogich okularów itp.  :) To wszystko robi niepowtarzalność w tych niestety komercyjnych czasach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się uczestniczyć w jednym ze zlotów aczkolwiek trochę się obawiam tego, że każdy przyjedzie z wypasionym teleskopem a mój jedyny sprzęt to lornetka Celestron Skymaster 15x70  :)

Jako nowy użytkownik muszę przyznać, że spore wrażenie zrobił na mnie wątek Astronomiczne wiadomości z internetu. Czytając go można być na bieżąco z astronowinkami. Przyznam się, że sporo czasu dzisiaj spędziłem na czytaniu starszych wiadomości. Co prawda M. Rudy wspomniał o Pawle ale nie wiedziałem za bardzo o co chodzi i trochę czasu minęło zanim się tam dogrzebałem  :)

Synta 8, refraktor 90/900, Skymaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Zlot - musisz tylko przyjechać z otwartą głową na wiedzę i dobrym humorem. Wyjedziesz z jeszcze lepszym i bardzo dużą wiedzą  ;) A Ty masz lornetkę - to znacznie więcej niż oczy, a niebo pooglądasz przez wszystko co koledzy przywiozą  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humor mam zawsze dobry  ;)

Jacek a propos Twojego miasta, za tydzień będę po raz pierwszy w Ustce. Czeka mnie 12 godz w jedną stronę w pociągu.. ale mam nadzieję, że pogoda dopisze :)

Synta 8, refraktor 90/900, Skymaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to prawdziwy zlot się w Ustce robi, z maniaka dostałem 3 awizo pobytu w najbliższym czasie. Przyjeżdżajcie - piękne miasto, piękna Syrenka na molo, czyste morze i wyjątkowo ciepłe w tym roku, a pogoda będzie - bo urlop mi się kończy  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwan, zlotem sie nie przejmuj bo ja w tym roku pierwszy raz bylem w Zatomiu i jeszcze dalem sie wkrecic w jakas prelekcje :-). Tez mialem takie wlasnie obawy ze ze swym teleskopikiem bede smíesznie wygladal wsrod wypasionych okablowanych telepow. Panowie astronomowie beda patrzec z politowaniem na moj refraktorek i podsmiewac sie po katach z mojej niezbyt rozleglej wiedzy astronomicznej. Prawda okazala sie zupełnie inna! :-). Wspaniali ludzie w wieku od 15 do 70 lat zakreceni swoja pasja, tryskajacy dobrym humorem, zawsze chetni do pomocy. Nikt nie uwazal sie za madrzejszego od innych. Choc nikogo z nich wcześniej nie znalem, juz na drugi dzien czulem sie jak wsrod najlepszych przyjaciół! :-). Jesli masz mozliwosc pojawic sie na takim zlocie, nie wahaj sie ani chwili, bo to wspanialy relaks i zdobedziesz potrzebne w astro doswiadczeníe ze o ujzeniu wspanialych obrazow w roznego rodzaju sprzecie nie wspomne! 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dobrze zorbisz jak sie go zaczniesz uczyć.

Myślę że można by zacząć tą naukę od  odsłuchiwania kinowych dialogów Anthony'ego  Quinna  ;D :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma forum idealnego takiego by każdy mógł być doceniany lub lubiany, na każdym z for można znaleźć plusy a też i minusy, ale cóż byśmy, znaczyli jak by nie my Koleżanki i Koledzy żadne forum by nie istniało bez nas samych, zaś my nie istnielibyśmy bez forum, nie ważne, kto lubi, jakie forum ważne by czerpać jak najwięcej i zrozumieć nie tylko piękno Wszechświata, ale to, co nam mówią a wtedy będzie super.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma forum idealnego takiego by każdy mógł być doceniany lub lubiany, na każdym z for można znaleźć plusy a też i minusy, ale cóż byśmy, znaczyli jak by nie my Koleżanki i Koledzy żadne forum by nie istniało bez nas samych, zaś my nie istnielibyśmy bez forum, nie ważne, kto lubi, jakie forum ważne by czerpać jak najwięcej i zrozumieć nie tylko piękno Wszechświata, ale to, co nam mówią a wtedy będzie super.  ;)

Pozwoliłem sobie wytłuścić coś z  czym absolutnie się nie zgodzę, bo wychodzi na to że człowiek pełni  służalczą rolę dla jakiegoś forum. Zalatuje mi troszkę ideologią komunistyczną  :P

Moim zdaniem  to ludzie ubogacają forum, a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wytłuścić coś z  czym absolutnie się nie zgodzę, bo wychodzi na to że człowiek pełni  służalczą rolę dla jakiegoś forum. Zalatuje mi troszkę ideologią komunistyczną  :P

Moim zdaniem  to ludzie ubogacają forum, a nie odwrotnie.

Tak - dokładnie powinno być  :) - Członkowie forum są najważniejsi, tworzą klimat i forum jest dla nich  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Pozwoliłem sobie wytłuścić coś z  czym absolutnie się nie zgodzę

Sądzę iż  Paweł pisał to w kontekście tego, że forum pozwala na wymianę myśli na odległość dając możliwość zjednoczenia osobom zainteresowanym konkretnym tematem, jeśli tak to rozumieć to faktycznie astro-społeczność nie istniałaby bez for mam tu na myśli przede wszystkim zloty czy inne tego typu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wątek założony przez mnie wywołał całkiem sporą dyskusję. Szczerze mówiąc spodziewałem się kilku krótkich, zbywających odpowiedzi a spotkało mnie miłe zaskoczenie. Zaglądam tu kilka razy dziennie, wiedzę o aktualnościach czerpię z wiadomości zamieszczanych przez Pawła oraz podczas odwiedzania portali o których istnieniu dowiedziałem się właśnie tutaj. Reszta jak napisał Wanderer przyjdzie z czasem :)

Synta 8, refraktor 90/900, Skymaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024