Skocz do zawartości

Co w ogóle mozna zobaczyć teleskopem?


derlee

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnio przymierzam się do popatrzenia na niebo, gdyż mam wreszcie mnóstwo wolnego czasu (studia skończone, kredytów brak, życie pełną parą). Nie chcę kupować teleskopu w ciemno, dlatego chciałbym się dowiedzieć co można teleskopem zobaczyć. Chodzi mi raczej o przykładowe zdjęcie, jeśli jest w ogóle taka możliwość, żeby teleskop robił zdjęcie. Np. jak oko zbliżone do teleskopu widzi np. Wenus - czy to jest mała kulka 1x1 cm czy np widać powierzchnię na tyle, że 1 mm dla oka jest np, odcinkiem 10 km na planecie.

Zbyt wiele nie wiem o niebie, dopiero się w to wkręcam (trochę późno jak na 27 lat życia), w zasadzie to nie wiem nic. Potrafię znaleźć na niebie Wielki Wóz, Mały Wóz i Gwiazdę Polarną i na tym kończy się moja wiedza. A chciałbym np. popatrzeć sobie na coś bliskiego, jak Wenus, Merkury czy Mars, może z czasem na Saturn i jego pierścienie, ale żeby to było widać nie jak kulkę jak łepek od szpilki, tylko żeby mieć dobre zbliżenie, zobaczyć np. kratery na Merkurym. Da się takie coś osiągnąć?

Wiem, że teleskop z allegro za 500 zł niewiele tutaj da, zajmuje się dźwiękiem i wiem, że rzeczy dzielą się na tanie i na dobre, i właśnie z tego względu - perspektywy, że do wydania na teleskop jest około 5-6 tyś PLN - nie chcę kupować go w ciemno :) Taki za 500 zł, którym nic nie zobaczę, to nie problem kupić. A jak się nie spodoba? :(

Stąd to śmieszne pytanie czy ktoś np. jest w stanie pokazać zdjęcie jak widać Wenus przez teleskop, albo dowolne inne. Bo jeśli fajnie będzie popatrzeć, to wdrożę się w mapę nieba i te wszystkie (lub chociaż część) deklinacji czy coś tam i zacznę sobie patrzeć. Pomożecie zachęcić? :)

Pozdrowienia,

derlee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj skąd jesteś. Pojawią się ludzie którzy zaproszą Cie na obserwacje i wtedy będziesz miał okazje skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością. Takie kilkugodzinne spotkanie zastąpi Ci  kilkutygodniowe siedzenie na forach, nie wspomnę o źle zainwestowanych pieniążkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Każdy, najmniejszy nawet teleskop, o ile reprezentuje jakąś przyzwoitą jakość optyki, pozwoli dostrzec szczegóły na powierzchni Księżyca. Do zaobserwowania tarcz planetarnych również nie jest potrzeby jakiś specjalnie drogi sprzęt. Mgławice, galaktyki i komety bardziej niż dobrego sprzętu wymagają ciemnego nieba. A więc jak widzisz możesz zobaczyć wiele ciekawych rzeczy :)

Kto pyta nie błądzi. przeprowadzki łódź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, kraterów na merkurym na pewno nie zobaczysz, natomiast dużo ciekawsze dla oka są obiekty DSO!

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Nie chcę kupować teleskopu w ciemno, dlatego chciałbym się dowiedzieć co można teleskopem zobaczyć. Chodzi mi raczej o przykładowe zdjęcie, jeśli jest w ogóle taka możliwość, żeby teleskop robił zdjęcie....

Stąd to śmieszne pytanie czy ktoś np. jest w stanie pokazać zdjęcie jak widać Wenus przez teleskop, albo dowolne inne. Bo jeśli fajnie będzie popatrzeć, to wdrożę się w mapę nieba i te wszystkie (lub chociaż część) deklinacji czy coś tam i zacznę sobie patrzeć. Pomożecie zachęcić? :)

...

Co widać przez sprzęt astronomiczy (teleskop czy lornetkę) najlepiej pokażą Ci szkice wykonywane podczas obserwacji. Znajdź dział "Astroszkice" na tym forum oraz odpowiednie działy na innych forach astronomicznych i pooglądaj sobie.

Fotografia teleskopowa ukazuje znacznie więcej i często początkujący napatrzywszy się zdjęć z Teleskopu Hubble'a czy naziemnych gigantów wyobrażają sobie, że mogą to zobaczyć przez sprzęt amatorski. Otóż nie mogą, co więcej nie można tego w ogóle zobaczyć poza zdjęciami.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, kraterów na merkurym na pewno nie zobaczysz, natomiast dużo ciekawsze dla oka są obiekty DSO!

Najbardziej ciekawe dla oka jest całkowite zaćmienie Słońca, a do tego nawet teleskopu nie trzeba  :)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ciekawe dla oka jest całkowite zaćmienie Słońca, a do tego nawet teleskopu nie trzeba  :)

Najbardziej ciekawe dla oka są najjaśniejsze komety - takie, które trafiają się kilka razy na stulecie, albo i rzadziej - do nich też nie trzeba teleskopu ;)

Oczywiście to, co najciekawiej wygląda dla oka, to kwestia gustu. Zaćmienie Słońca (całkowite) też jest niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to, co najciekawiej wygląda dla oka, to kwestia gustu.

No właśnie  :)

Dość ciekawymi Obiektami mogą być również niektóre sąsiadki, jeśli teleskop mamy postawiony na balkonie blokowiska  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, że nie  :), ale ktoś inny zaraz pewnie napisze " zależy dla kogo " ???

E tam. Jeszcze nie spotkałam osoby, która powiedziała po zaćmieniu "Ale M42 jest ładniejsza" czy coś  w tym stylu. A osób po moich 4 zaćmieniach spotkałam mnóstwo. I sama ostatnio byłam już po Magellanach i Eta Carinae(no, muszę powiedzieć, że Eta Carinae to uczta dla oka - wystarczy lornetka). Myślę, że pod względem widowiskowości zaraz po TSE plasuje się zorza polarna. Potem komety, potem gromady kuliste (choć gromada Motyl jest też niczego sobie), a potem szare kłaczki  8)

Czy ktoś chce spalić mnie na stosie?

Na wytłumaczenie swojego poglądu mogę powiedzieć tylko to, że z rzeczy powyższych nie widziałam jedynie zorzy polarnej  8) :)

Kłaczki o tyle, o ile, ale najważniejsze owszem.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, że nie  :), ale ktoś inny zaraz pewnie napisze " zależy dla kogo " ???

Oczywiście! Wszystko jest względne  8) Są gusta i guściki co pokazał również ten temat. Dlatego twierdzenie, że coś jest lepsze bez podparcia tego czymś w rodzaju "moim zdaniem" jest bez sensu.

Chyba, że coś przegapiłem i obowiązuje jeden światopogląd.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)