Skocz do zawartości

Wielka Czerwona Plama


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Wielka Czerwona Plama ? ogromny stały antycyklon od co najmniej 300 lat wiejący na Jowiszu, 22° na południe od równika. Burza jest na tyle duża, że można ją obserwować z Ziemi za pomocą amatorskich teleskopów. Jako pierwszy zobaczył ją brytyjski fizyk i wynalazca Robert Hooke w 1664 roku.

Pierwszych szczegółowych zdjęć Plamy i jej okolic dostarczyła sonda Voyager 1, która 5 marca 1979 roku zbliżyła się do Jowisza na odległość 280 000 km od szczytów chmur. Kolorowe fotografie umożliwiające dostrzeżenie szczegółów wielkości rzędu 160 km ukazały w pełnej krasie burzliwą atmosferę Jowisza.

Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Czerwona_Plama

post-13-137699857993_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam co piłem ale ja widze dwie WCP;) Oj tez się dzisiaj musze na Jupka zasadzić:)

Bo są dwie druga mniejsza ;)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk12/j120925z.htm

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk12/j120911z.htm

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisław nie ma co się dziwić,bo przecież taka burza jest wielkości Ziemi  ;D

Tak tylko nie każdy to wie szczególnie młodzi adepci. a opis ma podane źródło.

JaLe staram się maksa do planet wyciągnąć z tego sprzętu. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci wyszło !!!

Czy to jest z materiału który kręciłeś na zlocie ?

Nie to nie ze zlotu ze zlotu materiał jest nie do końca doby sprzęt i seeing nie służył planetom.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jowisz to ciekawa planeta można wiele zobaczyć nie tylko na powierzchni wiejące wiatry  WCP, ale też można podziwiać taniec księżyców Jowiszowych a więc jest to moja ulubiona planeta a kochana jak coś uderzy w nią czekam tylko na taką okazję tylko muszę poczekać, bo do obserwacji takiego zjawiska potrzebna jest kamera, aby rejestrowała non stop nie aparat fotograficzny, kamerę mam, ? ale teleskop, co ogniskuje muszę przenieść na inny montaż, aby ręcznie prowadzić teleskop, pieniążki zaczynam składać na montaż do teleskopu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz to ciekawa planeta można wiele zobaczyć nie tylko na powierzchni wiejące wiatry  WCP, ale też można podziwiać taniec księżyców Jowiszowych a więc jest to moja ulubiona planeta a kochana jak coś uderzy w nią czekam tylko na taką okazję tylko muszę poczekać, bo do obserwacji takiego zjawiska potrzebna jest kamera, aby rejestrowała non stop nie aparat fotograficzny, kamerę mam, ? ale teleskop, co ogniskuje muszę przenieść na inny montaż, aby ręcznie prowadzić teleskop, pieniążki zaczynam składać na montaż do teleskopu. ;)

Komu uda napisać się dłuższe zdanie stawiam piwko na zlocie...  ;) ;) ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz to bardzo ciekawa planeta którą bardzo lubię obserwować niestety wczoraj gdy już się zabierałem z myślą o avikowaniu Króla siadła wilgotność i zaparowało mi lustro a była to pierwsza od 1.5 miesiąca nocka obserwacyjne więc chęci było dużo ale ja pogodę nic nie poradzę w końcu przez ostatnie 1.5 miesiąca trzymała mnie w domu, no ale wcześniej trochę udało mi się poobserwować Jowisza wizualnie, był bardzo ładny przy powiększeniu 90 razy ale przy 180 nie ostrzył już, no cóż trudno może innym razem mi się uda ale kilka pasów było bardzo ładnie widocznych ale szdom się rozpisałem uff! :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)