Skocz do zawartości

Pogoda zniechęca do astro


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej ponad 5 letniej historii obserwacyjnej nie spotkałem takiego roku. Pasmo deszczów i chmur.

Na giełdzie sprzęt idzie za pół ceny..ludzie pozbywają się sprzętu, mówią że ma lać do czerwca..potem białe noce...brrrrr

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba ta pogoda nie była nie przyczyniła się do powtórki sytuacji z 1997 roku kiedy mieliśmy powódź tysiąclecia. Nam pozostaje cierpliwe czekać i np. studiować NSOG.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Miałem dość ambitne plany obserwacyjne, kompletowałem w tym kierunku sprzęt, a teraz gdy od wielu miesięcy rozgwieżdżona noc trafia się raz na kilka tygodni wszystko co zaplanowałem powoli traci dla mnie sens. >:(

Trzeba chyba zmodyfikować plany,..... dobrze, że mam jeszcze swoje meteoryty  :-\

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ponad 5 letniej historii obserwacyjnej nie spotkałem takiego roku. Pasmo deszczów i chmur.

Na giełdzie sprzęt idzie za pół ceny..ludzie pozbywają się sprzętu, mówią że ma lać do czerwca..potem białe noce...brrrrr

I tak ma być, jeszcze kilka tygodni deszczu, chmur i skompletuje trzy różne zestawy obserwacyjne w cenie jednego. Po 35 latach obserwacji o różnych natężeniach średniorocznym, mam w sobie dużo pokory i wytrenowanej cierpliwości. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ponad 5 letniej historii obserwacyjnej nie spotkałem takiego roku. Pasmo deszczów i chmur.

Na giełdzie sprzęt idzie za pół ceny..ludzie pozbywają się sprzętu, mówią że ma lać do czerwca..potem białe noce...brrrrr

I tak ma być, jeszcze kilka tygodni deszczu, chmur i skompletuje trzy różne zestawy obserwacyjne w cenie jednego. Po 35 latach obserwacji o różnych natężeniach średniorocznym, mam w sobie dużo pokory i wytrenowanej cierpliwości. Pozdrawiam.

Felcia, to kup jeszcze moje SCT bedzesz miał 4 komplety  :D

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwiecień nie był zły jeżeli chodzi o pogodę. Zima tradycyjnie kiepska, jak już się trafiało bezchmurne niebo to był masakryczny mróz + mgła. Jedyne zaskoczenie to ten Maj.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pociesznie napiszę, że przyjdą ładne pogodne noce, które wynagrodzą nam wszystkim pięknymi zjawiskami astronomicznymi, teraz ma do powiedzenia Ziemia oczyszcza się z pyłów i zanieczyszczeń, których my sami pewnym stopniu jej wysyłamy, to samoloty, spalenizny kominów itd. To było pewne, że za parę lat, kiedy nasz Kraj zapomniał o tej powodzi z 1997 nawiedzą kolejne powodzie i będą jeszcze gorsze o tych, co są, tylko zadajmy sobie teraz pytanie, czy jest miejsce bezpieczne dla nas abyśmy żyli spokojnie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno mnie jeszcze bardziej mobilizują takie pochmurne noce, aby wyjść potem w każdą pogodną noc na plac koło domu, aby spokojnie obserwować, chociaż niektórych może ta pogoda dobijać, ale nie dajmy się i nie poddawajmy się wybrykom natury, bo jak zaczniemy sprzęt wyrzucać, dlatego że przez miesiąc lub więcej nie spojrzymy w nocne niebo, to nas bardziej zdołuje jak sam stan pogody. Powodzenia głowy do góry, chociaż pada deszcz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zmobilizowało do intesywnego przygotowywania się do budowy jakiegoś mikroobserwatorium w ogrodzie. Takiego co by nie tracić czasu na ustawiania montarzu do astrofotografii. Ot taka murowana mikro budka z odsuwanym daszkiem. I łatwa do zamkniecia na zamek bo w środku trzymałbym w środku montek , Canona eosa i komputer sterujacy spiety siecią z domem. Ot przbieg akcjii:

Czyste niebo biegiem do ogrodu , cyk kluczykiem zamkniecie, odsuwam daszek celuję szukaczem w interesujacey sektor  nieba wsprzeglam montaż i wracam do domku  ustawiam wszystkie parametry z laptopa w domu . Odpalam sekwencje fotek  i ewentualnie ustawiam budzik .Po zabawie zamykam teatrzyk . ewentualnie bez problemu wracam do tematu przy nastepnej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie złej pogody teleskopy mogą służyć do celów rekreacyjno użytkowych....np. jako suszarka do bielizny lub pełnić rolę smoka na trzech nogach, zjadającego małe księżniczki -kilka ich trzeba poświecić by się nażarł  :D :D :D

post-2-13769979116_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zmobilizowało do intesywnego przygotowywania się do budowy jakiegoś mikroobserwatorium w ogrodzie. Takiego co by nie tracić czasu na ustawiania montarzu do astrofotografii. Ot taka murowana mikro budka z odsuwanym daszkiem. I łatwa do zamkniecia na zamek bo w środku trzymałbym w środku montek , Canona eosa i komputer sterujacy spiety siecią z domem. Ot przbieg akcjii:

Czyste niebo biegiem do ogrodu , cyk kluczykiem zamkniecie, odsuwam daszek celuję szukaczem w interesujacey sektor  nieba wsprzeglam montaż i wracam do domku  ustawiam wszystkie parametry z laptopa w domu . Odpalam sekwencje fotek  i ewentualnie ustawiam budzik .Po zabawie zamykam teatrzyk . ewentualnie bez problemu wracam do tematu przy nastepnej okazji.

Moja propozycja ;nie muruj tylko zrób to coś drewniane w murowanym bedziesz walczyl z cieknaca po scianach wodą wytrącona z pary a w drewnianej szopce nie bedzie tego problemu

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za  wskazówkę ,bo o tym nie pomyslałem. Hm a fundament musi być izolowany jakoś specjalnie? Tak to jakie sa wymagania przechowywania montka  ? Taki GPD 2 chyba moze stać na zimnie pod zadaszeniem ?? W zimie potrzebny jakiś  "soft start" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za  wskazówkę ,bo o tym nie pomyslałem. Hm a fundament musi być izolowany jakoś specjalnie? Tak to jakie sa wymagania przechowywania montka  ? Taki GPD 2 chyba moze stać na zimnie pod zadaszeniem ?? W zimie potrzebny jakiś  "soft start" ??

I pamietaj o otworach wentylacyjnych !!!

w twojej przyszłej pakamerze ( czytaj obserwatorium )  musi być taka temperatura jak na zewnątrz tylko sucho

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zmobilizowało do intesywnego przygotowywania się do budowy jakiegoś mikroobserwatorium w ogrodzie. Takiego co by nie tracić czasu na ustawiania montarzu do astrofotografii. Ot taka murowana mikro budka z odsuwanym daszkiem. I łatwa do zamkniecia na zamek bo w środku trzymałbym w środku montek , Canona eosa i komputer sterujacy spiety siecią z domem. Ot przbieg akcjii:

Czyste niebo biegiem do ogrodu , cyk kluczykiem zamkniecie, odsuwam daszek celuję szukaczem w interesujacey sektor  nieba wsprzeglam montaż i wracam do domku  ustawiam wszystkie parametry z laptopa w domu . Odpalam sekwencje fotek  i ewentualnie ustawiam budzik .Po zabawie zamykam teatrzyk . ewentualnie bez problemu wracam do tematu przy nastepnej okazji.

Uwierz mi ,że dokładnie o tym samym myślę, w dzisiejszych czasach kiedy pogodne niebo jest kwestią chwili ,tracenie czasu na zastanawianie się czy iść ,czy też na samo wynoszenie i ustawianie sprzętu jest niedopuszczalne ,i w tym roku chyba się zabiorę za budowę w ogrodzie jakiegoś prowizorycznego obserwatorium, Widzę ,że jest pogoda wychodzę na dwór otwieram drzwi i dach i obserwuję (focę) teraz samo wyniesienie sprzętu, przygotowanie montażu i podłączanie kabelków zajmuje godzinę ,co nie raz kończy się tym ,że niebo zasnują chmury i doopa blada czyli nici z obserwacji

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)