Skocz do zawartości

Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 179
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Eeeeee nie rozumiem. No przecież RGB daje kolor gwiazdek? Dodawanie L do RGB ma sens, bo gwiazdki w Ha są zawsze MNIEJSZE niż w RGB i kolor " wystaje" poza luminancję, co daje kolorową obwódkę i brak

Chciałbym wszystkim stawiającym pierwsze kroki w astro-foto troszeczkę ułatwić życie. Zebrałem w sieci artykuły poświęcone tej dziedzinie i ,,przerobiłem" na PDF-y Mam nadzieję, że docenicie

Że nie każdego stać na Pixa to tutek z podstaw w Siril.  

Dodane obrazy

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/09/pixinsight-batchpreprocessing-sript.html

Wszystko jest.

Punkt 8

08. Przy klatkach lights ustawiamy w panelu DeBayer przy opcji Bayer/mosaic pattern RGGB a przy DeBayer method ustawiamy parametr VNG. Opcje te odpowiadają w końcowym etapie stakowania plików RAW/Fits z kamer/aparatów (OSC) za przekonwertowanie plików ze skali szarości na wynikowy plik kolorowy.  Jeśli okienko nie jest podświetlone w panelu po lewej zaznaczamy ptaszka przy opcji CFA images

Odnośnik do odpowiedzi

To jak pokolorować gwiazdki przy materiale Halfa ??

Eeeeee nie rozumiem. No przecież RGB daje kolor gwiazdek? Dodawanie L do RGB ma sens, bo gwiazdki w Ha są zawsze MNIEJSZE niż w RGB i kolor " wystaje" poza luminancję, co daje kolorową obwódkę i brak koloru na " tarczy" gwiazdki.

Spróbuj tak:

1. Złoż RGB zwracając uwagę na gwiazdki, aby były ładnie nasycone i wypełnione kolorem, można je potraktować akcją Noela Carboni " select brighter stars" potem select>modify>expand>2 pix i potem Blur albo Blur more

2. W PS dodaj warstwę luminancji gwiazdek, ale nie łącz warstw. Mamy więc dwie warstwy - rgb stars i luma stars.

3. Z Ha jednym z opisywanych sposobów usuwamy gwiazdki.

4. W PS funcją EDIT>Apply image dodajemy Ha z usuniętymi gwiazdkami do kanału czerwonego warstwy rgb stars.

5. Do warstwy luma stars dodajemy Ha ( pełną, z gwiazdkami) z atrybutem lighten. Dlatego pełną, że zawiera ona więcej szczegółów i mniej śmieci po usuwaniu gwiazd, generalnie jest dużo lepszej jakości niż ta bez gwiazd.

6. Wykonujemy kosmetyczną regulacje nasycenia i wzajemnych proporcji warstw.

7. Publikujemy zdjęcie na FA w konkursie

8. Wybieramy nagrody za zdjęcie roku w sklepie teleskopy.pl

9. Publikujemy zdjęcie nagród.

Proste?

• Like 7
Odnośnik do odpowiedzi

.........

.........

Proste?

No tak - to nie teoria tylko przepis Laureata I Edycji Konkursu - Warto zapamiętać :)

Odnośnik do odpowiedzi

Oj Jacek, miałem dzisiaj smaczne śniadanko :) i jakoś taki generalny tutorial mi wyszedł :)

Tutorial podstawowy mieszania kanału Ha z LRGB juz piszę, myśle że jutro rano bedzie gotowy.

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi

Eeeeee nie rozumiem. No przecież RGB daje kolor gwiazdek? Dodawanie L do RGB ma sens, bo gwiazdki w Ha są zawsze MNIEJSZE niż w RGB i kolor " wystaje" poza luminancję, co daje kolorową obwódkę i brak koloru na " tarczy" gwiazdki.

Spróbuj tak:

1. Złoż RGB zwracając uwagę na gwiazdki, aby były ładnie nasycone i wypełnione kolorem, można je potraktować akcją Noela Carboni " select brighter stars" potem select>modify>expand>2 pix i potem Blur albo Blur more

2. W PS dodaj warstwę luminancji gwiazdek, ale nie łącz warstw. Mamy więc dwie warstwy - rgb stars i luma stars.

3. Z Ha jednym z opisywanych sposobów usuwamy gwiazdki.

4. W PS funcją EDIT>Apply image dodajemy Ha z usuniętymi gwiazdkami do kanału czerwonego warstwy rgb stars.

5. Do warstwy luma stars dodajemy Ha ( pełną, z gwiazdkami) z atrybutem lighten. Dlatego pełną, że zawiera ona więcej szczegółów i mniej śmieci po usuwaniu gwiazd, generalnie jest dużo lepszej jakości niż ta bez gwiazd.

Proste?

Kurcze..niby proste a od punktu 5 nic mi nie wychodzi. Po prostu zero efektu na ekranie :-(

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...

Nie będzie PDFka ale myślę nie lada gratka dla anglojęzycznych Kolegów astrofotografów .
Co ,,gorsza" naprowadził mnie na jej (bo to książka) trop Polarisek - raczej nie lubiący astrofotografii linkując koledze atlas :)) Dzięki Marcin :)
Zapraszam do zakupów http://www.bookdepository.com/Inside-Pixinsight-2016-Warren--Keller/9783319256801?ref=pd_detail_1_sims_b_p2p_1

Inside Pixinsight 2016

• Like 4
Odnośnik do odpowiedzi
  • 9 miesięcy później...

O cholerka - prawie rok nowych tutków nie było.
Kolega Maciek zrecenzował ostatnio nowy produkt firmy ProDigital Software jako akcję do PSka.
No to ,,Jeśli mamy do wyrównania obrazek z czystej matrycy i z winietą to można to robić AstroFlatem Pro."

Pozwoliłem go sobie spedeefić aby było łatwiej korzystać w czasie nauki stosowania :)   AstroFlat Pro firmy ProDigital Software.pdf

Odnośnik do odpowiedzi

No bo tak naprawdę oprócz kilku nowych modułów do Pixa nic się nie pojawiło nowego. 

Postaram się w przyszłym tygodniu napisać tutka jak pięknie opisać obrazek , chyba trochę ciekawiej niź AFA Piotra Brycha.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 tygodnie później...

Wieje i leje jak cholera to tak sobie przeszukałem moje dyskowe zasoby i znalazłem swojego tutka dla leniwych i lubiących szybkie otwarcie w Maximie.
Trudno temat znaleźć w przepastnej wiedzy na temat Maxia zapoczątkowanej przez Łukasza no to może tu ktoś łatwiej znajdzie i skorzysta, zwłaszcza że można to sobie zrobić w chmurwny dzień. :)

Lenistwo w Maximie.pdf

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące później...

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę

P1030297.thumb.JPG.3d94d229383a3d81581fa9a42b707983.JPG

dlatego poczytałem trochę i korzystając z zimowej pory postanowiłem zmierzyć się z tym. Wybrałem RegiStax 6 bo można nim składać zarówno video jak i zdjęcia i po spędzeniu 10 razy tyle czasu co zamierzałem wyszło mi coś takiego :(

1jpg.thumb.jpg.5933fae386772a2062b1d668a353cb36.jpg

W tutorialach nie ma komentarzy więc pewnie czegoś nie zaznaczyłem i dlatego wyszło mi to co wyszło. Nie ja pierwszy nie ostatni dlatego proszę o poracdy. Bez opanowania tego kroku o zdjęciach Saturna nie mam co myśleć

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, krzkrz napisał:

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę

P1030297.thumb.JPG.3d94d229383a3d81581fa9a42b707983.JPG

dlatego poczytałem trochę i korzystając z zimowej pory postanowiłem zmierzyć się z tym. Wybrałem RegiStax 6 bo można nim składać zarówno video jak i zdjęcia i po spędzeniu 10 razy tyle czasu co zamierzałem wyszło mi coś takiego :(

1jpg.thumb.jpg.5933fae386772a2062b1d668a353cb36.jpg

W tutorialach nie ma komentarzy więc pewnie czegoś nie zaznaczyłem i dlatego wyszło mi to co wyszło. Nie ja pierwszy nie ostatni dlatego proszę o poracdy. Bez opanowania tego kroku o zdjęciach Saturna nie mam co myśleć

Registax jest dziwny i problematyczny - często wyrzuca buble zamiast dobrych stacków. Ja przynajmniej nie mam z nim dobrych doświadczeń a trochę zdjęć już złożyłem :) 

Spróbuj złożyć pojedyncze klatki do AVI lub SER w programie PIPP a potem zestackować w Autostakkercie. Ja tak robie w przypadku zdjęć z Canona - zawsze z dobrym skutkiem :)

Odnośnik do odpowiedzi