Skocz do zawartości

Hiady przez okno ponad mgłą


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Miała być wyżowa, pogodna noc pod wiejskim niebem. Miał być Orion z Jednorożcem. Jednak kolejny raz okazało się, że nie tylko nie jesteśmy panami natury, ale nawet nie potrafimy przewidzieć jej kaprysów. Wobec całkowitego braku perspektyw obserwacyjnych zarządzam wcześniejszy powrót do Warszawy ze wschodnio mazowieckiego Łochowa. Nie trzeba bez prawdziwej potrzeby nadużywać cierpliwości rodziny. Tymczasem w Warszawie przez mgłę przebija Jowisz. Bliższe spojrzenie przez otwarte i zaraz szybko zamknięte okno ukazuje także Aldebarana. Więc moszczę się z fotelikiem i lornetką przed wschodnim oknem i widzę Hiady w całej okazałości. Jaki ja byłem zapobiegliwy, że tuż przed ochłodzeniem umyłem okno. Teraz pomimo niskiej mgły i szyby oddzielającej mnie od świata mam koncert organowy. Nie wiem czemu, ale barwne, szeroko rozdzielone pary i trójki gwiazd w Hiadach ? te ?1 z ?2, ?1 z ?2 i ?3, wspomagane przez pojedyncze czerwone i białe gwiazdy kojarzą mi się z muzyką organową. Może to ze względu na rozległość kadru te wielobarwne dwójki i trójkąty odbieram jak potężne akordy brzmiące pod gotyckim sklepieniem. Zwróćcie uwagę na powtarzający się w Hiadach motyw pary i trójkąta w różnej skali. Sam rdzeń gromady ? czerwone ? i ?Tau z białą parą ? i oczywiście z pomarańczowym Aldebaranem (wiem, wiem, to nie Hiada) dają najpotężniejszy akord, ?1,2,3 słabszy, zaś grupa wokół ?1,2 i ? ? pośredni. Spróbujmy tak muzycznie popatrzeć na inne gwiazdy a usłyszymy zaraz krystaliczne dzwonki Plejad. Ja w sobotę miałem to szczęście i gimnastykując się przy oknie usłyszałem i zobaczyłem także tę, całkiem odmienną gromadę. Nie trwało to długo, bo mgła gęstniała, jednak 200 m powyżej koncert grudniowej nocy brzmiał pewnie do rana.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny koncert. Ja nie miałem nawet takiego szczęścia do pogodnego nieba. Zimą również popełniam czasem tę "zbrodnię" i lornetkuję przez szybę okienną. Lepsze to niż wychładzanie członków rodziny :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten opis dowodzi zarówno tego, że będąc spragnieni nocy pod gwiazdami chwytamy każdą okazję, żeby na gwiazdy popatrzeć, jak i tego, że pozornie banalne obiekty mogą zapewnić niesamowite doznania, jeśli tylko spojrzymy na nie niebanalnie.

A co do wietrzenia mieszkania - chętnie wychładzam domowników, jak tylko widzę gwiazdy przez okno. Nawdychanie się świeżego powietrza czy lekkie przemarznięcie są dla mnie równie ważne, co same obserwacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moszczę się z fotelikiem i lornetką przed wschodnim oknem i widzę Hiady w całej okazałości. Jaki ja byłem zapobiegliwy, że tuż przed ochłodzeniem umyłem okno. Teraz pomimo niskiej mgły i szyby oddzielającej mnie od świata mam koncert organowy. Nie wiem czemu, ale barwne, szeroko rozdzielone pary i trójki gwiazd w Hiadach ? te ?1 z ?2, ?1 z ?2 i ?3, wspomagane przez pojedyncze czerwone i białe gwiazdy kojarzą mi się z muzyką organową. Może to ze względu na rozległość kadru te wielobarwne dwójki i trójkąty odbieram jak potężne akordy brzmiące pod gotyckim sklepieniem. Zwróćcie uwagę na powtarzający się w Hiadach motyw pary i trójkąta w różnej skali. Sam rdzeń gromady ? czerwone ? i ?Tau z białą parą ? i oczywiście z pomarańczowym Aldebaranem (wiem, wiem, to nie Hiada) dają najpotężniejszy akord, ?1,2,3 słabszy, zaś grupa wokół ?1,2 i ? ? pośredni. Spróbujmy tak muzycznie popatrzeć na inne gwiazdy a usłyszymy zaraz krystaliczne dzwonki Plejad.

Witaj Janko na forum!  Naprawdę fajny opis czy może koncert - jak wolisz!  ;)

Hiady to woda.....a konkretnie krople. Nazwano je tak bo ich pojawienie się na niebie zwiastowało porę deszczów. 

Mi kojarzą się raczej z zamarzniętymi kropelkami - kryształami lodu błyszczącymi w czeluściach czerni. Kryształy emanują blaskiem tak subtelnym, że nie trudno jest doszukiwać się w nich znaczeń szerszych niż wizualne. Jest więc i  muzyka. Twoja muzyka..rozbrzmiewa  jak to określiłeś "pod gotyckim sklepieniem" ja dodam  "pradawnej świątyni nocy" Obserwację prowadziłeś  w 3D więc i charakter samej wizualizacji musi się wiązać z wielowymiarowością czytaj  z  wielopostaciowością doznań.  Godzi się  więc nawiązać tu do muzyki. W percepcji osoby wyczulonej na odbiór tych wielowymiarowych układów "bezdźwięczna muzyka gwiazd urasta do miana" niemal  doskonałej! Bo jej odbieranie nie ogranicza się tylko do wrażań dźwiękowych.  Jak głębokie jest odbieranie gwieździstej przestrzeni przez obserwatora  tak efektowne jest odkrywanie jej istoty w tej jednej ulotnej chwili!

Pozdrawiam  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Janko na forum!  Naprawdę fajny opis czy może koncert - jak wolisz!  ;)

...

Dzięki za miłe powitanie. Postaram się od czasu do czasu coś wrzucać, dopóki się Wam nie znudzi. ;)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko Muzykant ?  :o

Raczej Janko Ryzykant, Nocny Łowca, Przyjaciel Prosiaczka i Znalazca Ogona.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)