Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


OHKA12

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy post na forum witam wszystkich forumowiczów :)

Ostatnio postanowiłem spełnić dziecięce marzenia i zakupić swój pierwszy teleskop. W związku z tym potrzebuję porad wszelalich w kwestii wyboru:

 

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Wieś w okolicach Wadowic. Najblizsze źródła światla to latarnie uliczne w odległości ok 300-400m (oddzielone od domu wysokimi drzewami i wygaszane ok 23)

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Newton na Dobsonie

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Najczęściej w ogrodzie za domem. Tak więc mobilność nie jest wysoko na liście priorytetów

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Właściwie to wszystko z wymienionych, Z lekką przewagą DSO 

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Do 3500 na teleskop, Ewentualne dodatkowe akcesoria w miarę zdobywania doświadczenia. Dobre okulary w zestawie mile widziane

Dodam jeszcze że astrofotografia raczej mnie nie interesuje. Na tym polu wyżywam sie fotografujac pokazy lotnicze :)

Z góry dziękuję za wszeką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że po lekturze kilku poradników, forum i obejrzeniu kilku filmów na You Tube moj wybór padł na GSO 12 DeLuxe (w sumie dalej trochę się waham sie pomiedzy GSO 12 a Sky Watcherem 12). W tym wypadku zadziałały chyba przyzwyczajenia z fotografii czyli "kup najlepsze szkło (teleskop) na jaki w danym momencie Cię stać". Doceniam znaczenie dobrych okularów ale postanowiłem najpierw pobawić sie troche kitowymi okularami, dokształcić sie, uzbierać trochę więcej funduszy i kupić coś porządnego. Kupując wszystko od razu musiałbym obniżyć fundusze na teleskop i być może kupić gorsze jakościowo okulary. Kompromisy nie są moją mocną stroną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, OHKA12 napisał:

Nie ukrywam że po lekturze kilku poradników, forum i obejrzeniu kilku filmów na You Tube moj wybór padł na GSO 12 DeLuxe (w sumie dalej trochę się waham sie pomiedzy GSO 12 a Sky Watcherem 12). W tym wypadku zadziałały chyba przyzwyczajenia z fotografii czyli "kup najlepsze szkło (teleskop) na jaki w danym momencie Cię stać". Doceniam znaczenie dobrych okularów ale postanowiłem najpierw pobawić sie troche kitowymi okularami, dokształcić sie, uzbierać trochę więcej funduszy i kupić coś porządnego. Kupując wszystko od razu musiałbym obniżyć fundusze na teleskop i być może kupić gorsze jakościowo okulary. Kompromisy nie są moją mocną stroną :D

To może przemyśl jeszcze wersję z rozsuwaną tubą ( flex ).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji w kwestii wyboru pierwszego teleskopu :) Po lekturze niezliczonej ilosci postów na kilku forach, i uświadomioeniu sobie jak wiele muszę sie jeszcze nauczyć, uznałem że na początek najlepszy będzie Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500 :) Budżet pozwoli w tym wypadku na dokupienie kilku dobrej jakości dodatków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, OHKA12 napisał:

Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500

Montaz tego MAKa ma aluminiowe nogi , lepsze bylyby stalowe, brak wyciagu 2 cale , kitowe okulary Kellnery  25 i 10 mm.

W tej cenie nowe GSO 10 cali deluxe -przynajmniej w zestawie microfocuser 1: 10 i okular Erfla GSO SV 30 mm 2 cale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OHKA12 napisał:

I nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji w kwestii wyboru pierwszego teleskopu :) Po lekturze niezliczonej ilosci postów na kilku forach, i uświadomioeniu sobie jak wiele muszę sie jeszcze nauczyć, uznałem że na początek najlepszy będzie Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500 :) Budżet pozwoli w tym wypadku na dokupienie kilku dobrej jakości dodatków

A na co Ci taki mały maczek przy Twoich warunkach obserwacyjnych?... Zdjęć nie planujesz robić, to na co Ci Montaż EQ?... 

To wcale nie jest tak, że amator powinien kupować mały sprzęt na początek. Newton na Dobsonie to proste, skuteczne rozwiązanie. Kolimacji nauczysz się. To jest upierdliwe, póki nie robisz tego regularnie, później jesteś specem. 

Kupując Newtona masz od razu przewagę nad innymi sprzętami o mniejszej aperturze. Duże lustro zbiera więcej światła. 

Ja mam obecnie SCT9.25, wcześniej miałem SCT8. Obserwując spod domu w dość mocno zaświetlonej okolicy w SCT8 nigdy nie widziałem mgławicy Krab, czyli M1. W SCT9.25 jest ona oczywista. To a'props apertury. 

Mak na początek to słaby pomysł, wąskie pole i duże powiększenia wcale nie ułatwiają obserwacji. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna decyzja to GSO 12. Tym bardziej że cena MAKa ze wszystkimi dodatkami okazuje się być nawet wyższa niż GSO. A możliwości, jak słusznie wspomniał kjacek, trudno nawet porównywać. Dziękuję za wszystkie rady ? Za jakiś czas pojawi się pewnie nowy wątek tym razem dotyczący okularów ?     

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2020 o 11:10, OHKA12 napisał:

W tym wypadku zadziałały chyba przyzwyczajenia z fotografii czyli "kup najlepsze szkło (teleskop) na jaki w danym momencie Cię stać". Doceniam znaczenie dobrych okularów ale postanowiłem najpierw pobawić sie troche kitowymi okularami, dokształcić sie, uzbierać trochę więcej funduszy i kupić coś porządnego.

Jako osoba, która siedzi od lat w fotografii nie mogę się zgodzić. Ważniejszy od body jest obiektyw, bo z tym pozostaniesz na lata. Kup najlepsze szkło odnosi się do "słoika" a nie "puszki".
Lepiej mieć Canona 5D + kitowe 18-55 mm, czy Canona 50D + 50 mm 1.2 L?
Podobnie jest z teleskopami, na nic ci duże lustro, jak będziesz miał gówniany okular. Lepiej mniejsze lustro i porządny okular. W końcu obserwacje mają dawać przyjemność z jakości widzianego obrazka.
Kup tak, aby starczyło ci na tubę i porządny okular :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Jako osoba, która siedzi od lat w fotografii nie mogę się zgodzić. Ważniejszy od body jest obiektyw, bo z tym pozostaniesz na lata. Kup najlepsze szkło odnosi się do "słoika" a nie "puszki".
Lepiej mieć Canona 5D + kitowe 18-55 mm, czy Canona 50D + 50 mm 1.2 L?
Podobnie jest z teleskopami, na nic ci duże lustro, jak będziesz miał gówniany okular. Lepiej mniejsze lustro, a porządny okular. W końcu obserwacje mają dawać przyjemność z jakości widzianego obrazka.
Kup tak, aby starczyło ci na tubę i porządny okular :) 

Pisząc "szkło" miałem na myśli obiektyw właśnie. Z tego co zdążyłem przeczytać to nawet kitowe okulary w GSO nie są złe i już rozglądam się za czymś ekstra (np wpadł mi w oko Baader Hyperion 5 mm) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze co to znaczy dobry okular, bo zdarza się że okular mimo że tani daje znakomite obrazy, tyle że ma pewne mankamenty związane z komfortem użytkowania. Na przykład tańsze okulary o szerokim kącie bywają bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie. Potrafią dawać znakomity obraz, ale trzeba się trochę przyłożyć do obserwacji, pilnować odległości źrenicy oka od okularu i osiowości patrzenia. Warto to wziąć pod uwagę planując wydatki, rozważając nie tylko wymagania wobec jakości obrazu, ale także gotowość do kompromisów związanych z wygodą.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)