Skocz do zawartości

Czy ktoś też tak ma?

Rekomendowane odpowiedzi

Przez długi okres czasu nurtuje mnie pytanie. Czy jesteśmy sami w kosmosie. Wiele osób się wypowiada jedni bardziej drudzy mniej znani, z autorytetem tudzież bez. Tylko czy ja mam tak, że ...
Obserwujemy sygnały docierające do Ziemi od jakiegoś czasu tyle, że od jakiego? Czy naprawdę trafimy na warunki w których złapiemy sygnał cywilizacji która była zdolna wysyłać sygnały w czasie w którym my to możemy zrobić (pomijając odległości). Wydaje mi się (nie wiem czy to słowo kluczowe), że sami nie potrafimy określić ile nasza cywilizacja badawcza będzie istnieć, a co dopiero trafić na sygnał innej cywilizacji. Czy dobrze rozumuję, że w ciągu 100 lat zdołaliśmy osiągnąć to, że potrafimy odbierać sygnały które mogą potwierdzić to, że nie jesteśmy sami w kosmosie i jednocześnie przestać istnieć, wykańczając siebie. Można mówić o tym, że życie powstało w niepowtarzalny sposób, te parę miliardów lat temu i gdyby było powszedniejsze to powstawałaby w każdej kałuży. Tylko rozmawiamy o wieku 2-3 miliardów lat temu. Dlaczego nie uwzględniamy w teoriach popularnonaukowych podstawowej wartości jaką jest czas. Według mnie, jako starających się zrozumieć wszystko, jest barierą nie do przebicia. Też tak macie?

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Ale czas jest brany pod uwagę, chociażby uwzględnia go równanie Drake'a. Mowa tam o potencjalnym czasie istnienia hipotetycznej cywilizacji.

Ponadto - czy odbieramy sygnały? Raczej nasłuchujemy w poszukiwaniu sygnału.

Polecam książkę: 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/60093/czy-jest-tam-kto-nauka-w-poszukiwaniu-cywilizacji-pozaziemskich

A na deser:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/165185/milczenie-gwiazd-poszukiwania-pozaziemskiej-inteligencji

Edytowane przez dexter77
  • Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

Ciężkie tematy poruszasz 🙂 Zagadnienia, o które pytasz to raczej temat Astrobiologii niż niż klasycznej Astronomii. Na pocieszenie powiem, że nie Ty pierwszy się nad tym zastanawiasz. Temat fajnie podsumował Arthur C. Clarke wiele lat temu:

“Only two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”

i póki co wiele więcej nie wiemy....

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące później...