Skocz do zawartości

Pierwsze DS'y z w życiu :)


Rekomendowane odpowiedzi

Heja, no więc wczoraj postanowiem skorzystać z w miare czystego nieba jakie było na Warszawą i ok 23 zacząłem przeszukiwanie nieba. Zaraz pewnie zosrtane wyśmiany, ale poniewaz bylo dość zimno postanowilem popatrzec przez okno (zamkniete). Sprawdzilem, że mimo szyby nawet a miare dało się wyostrzyć obraz. Najpier namierzyłem Wegę...patrze sobie na programik w tablecie a pod wegą, na jednym z boków tego psuedo równoległoboku poniżej jej, mieści się M57... no to hop, hop hop i...DUPA...przeskoczylem po wszystkich czterech wierzchołkach (golym okime oczywiscie widac ledwo bylo tylko wegę, dopiero przez tele 90/900 AZ3 z okularem 25mm zobaczylem reszte) i nic...nawet kłaczka :(

Myślę sobie...nie dam sie tak łatwo i sru i na drugą widoczną gwiazde arcuturus...znowu hop , hop i najpierw szukam M3 potem M53 i nadal dupa :( Okno mam na Wschód i jedno na południe. Jak saturn był już widoczny ledwo bo ledwo ale był gołym okiem to zaczalem sie przenosci do kuchni na okno poludniowe i zanim sie rozlozylem to naszły sratusy i tyle tego było :) Czy naprawde nie ma szans na zobaczenie tych obiektów Messiera o których pisze z centrum miasta (duuuuże oswietlenie ) ? Jedyne co do tej pory sobie ogladalem z pełnym sukcesem to Jowisz i wygląda zajebiście...

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie Kolego robisz z nas kpiny  ???

Czytałeś cokolwiek o obserwacjach  ??? ??? - jak Ci zimno zacznij latem  8)

No i ostatnia uwaga gdy będziesz tak lekceważył obiekty na niebie ,,saturn" to zapewne gdy będziesz obserwował już normalnie - to i tak ich nie znajdziesz.  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno + tablet po oczach + pewnie inne oświetlenie w mieszkaniu + Warszawa = to nie mogło przynieść powodzenia  :P

Ja bardzo przepraszam...ale pewien (obecny wciąż w sprzedaży)  poradnik - utrwala w umysłach młodych astroamtorów, fakt że atlas nieba to już przeżytek a najlepsze są podczas obserwacji mapy nieba w wersji elektronicznej, jako bezpośrednia pomoc podczas obserwacji. Nie dziwi mnie więc, że nasz kolega wziął na serio słowa z owego poradnika!  :o

Edit: . A na poważnie M57 jest małym obiektem nawet poza miastem, łatwo świeżemu obserwatorowi pomylić go z gwiazdą np. w powerze 20-30x

Szukałem tego Messiera w 2005 roku, Syntą 13cm, pod ciemniejszym niebem bez rezultatu, do chwili gdy ktoś mnie uświadomił czego mogę się spodziewać w takim powiększeniu!  ;) Szukaj małej rozmytej tarczki... Wyłącz tablety, zgaś światła najlepiej wyjedź z miasta. :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie Kolego robisz z nas kpiny  ???

Czytałeś cokolwiek o obserwacjach  ??? ??? - jak Ci zimno zacznij latem  8)

No i ostatnia uwaga gdy będziesz tak lekceważył obiekty na niebie ,,saturn" to zapewne gdy będziesz obserwował już normalnie - to i tak ich nie znajdziesz.

PS. Nie używaj wulgaryzmów  >:(

No cóż, z nikogo nie kpię, ale...dzięki, bardzo krzepiący i zachęcający do dalszych prób post. Zdaje sobie sprawe ze prze zokno to nie zadne obserwacje ale jakos nie czuje sie winny ze entuzjastycznie podszedlem do pierwszych obserwacji choc wiem ze daleko im do działań zaplanowanych :) Nie wybieram sie w misje na marsa tylko stawiam pierwsze kroki, ale jak to jest kpina i lekceważenie to istotnie inaczej sobie wyobrażałem pomoc kolegów z forum :)

Tak czy inaczej dzięki za cenne rady a za wulgaryzmy przepraszam.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niema się co obrażać - to nie były pierwsze kroki tylko przekręcanie się z boku na bok niemowlaka, nie wspomnę o raczkowaniu - Zrozum tak postępując tylko się zniechęcisz  :(

Ubrać się ciepło, wystudzić sprzęt, zaadoptować wzrok do ciemności, mapka w ręku lub w głowie i kosmos Twój  8)

To było dla Twojego dobra - kiedyś mam nadzieje to docenisz  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno + tablet po oczach + pewnie inne oświetlenie w mieszkaniu + Warszawa = to nie mogło przynieść powodzenia  :P

Mam mapke papierową, którą dostałem wraz z książką, ale z lenistwa wzialem tablet i faktycznie, adaptacja do ciemności bierze w leb z kazdym spojrzeniem. Przy najbliższych obserwacja skorzystam z czerwonej latareczki i mapki papierowej ;)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niema się co obrażać - to nie były pierwsze kroki tylko przekręcanie się z boku na bok niemowlaka, nie wspomnę o raczkowaniu - Zrozum tak postępując tylko się zniechęcisz  :(

Ubrać się ciepło, wystudzić sprzęt, zaadoptować wzrok do ciemności, mapka w ręku lub w głowie i kosmos Twój  8)

To było dla Twojego dobra - kiedyś mam nadzieje to docenisz  :)

Nie ma mowy o zniechęceniu! Dziś jade po czerwoną latarke a mapke wlasnie analizuje bo dostalem do podredcznika "Atlas Nieba". Bardziej mi zalezy na odpowiedzi czy obiekty wielkości M57 jest szansa zobaczyć przy takim zaświetleniu nieba jakie jest w Warszawie iczy raczej tego typu obiekty są w wiekszosci osiagalne tylko w obszarach podmiejscich o slabym zaswietleniu.

A na poważnie M57 jest małym obiektem nawet poza miastem, łatwo świeżemu obserwatorowi pomylić go z gwiazdą np. w powerze 20-30x

Szukałem tego Messiera w 2005 roku, Syntą 13cm, pod ciemniejszym niebem bez rezultatu, do chwili gdy ktoś mnie uświadomił czego mogę się spodziewać w takim powiększeniu!  Szukaj małej rozmytej tarczki... Wyłącz tablety, zgaś światła najlepiej wyjedź z miasta.

Dzięki, teraz wiem, że będzie trudniej niż się spodziewałem, ale szczerze mówiąc działa to na mnie bardzo mobilizująco i wierze ze w końcu sie uda :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko ale do zrobienia. M57 nie jest słabym obiektem jest tylko jak pisałem wyżej  nieduża i dla niewprawnego oka może wydać  się gwiazdką. Zależy też czy mieszkasz na peryferiach czy w centrum. W 8" pierścień (m57) widziałem na pokazach nieba na rynku w Toruniu  oraz na pokazach nieba na molo w Gdyni (też blisko centrum).

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wybierz obiekty które jesteś w stanie dojrzeć. M57 to obiekt nieba letniego, a poza tym jest dość słaba i mała. O 23 wisi raptem 10° nad horyzontem, co w dużym mieście przekreśla możliwość jej dostrzeżenia - tonie w gigantycznym LP i smogu.

Spróbuj M3, M13, M92, M67, M35, M36/37/38. Wybrałeś bardzo niefortunnie.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wybierz obiekty które jesteś w stanie dojrzeć. M57 to obiekt nieba letniego, a poza tym jest dość słaba i mała. O 23 wisi raptem 10° nad horyzontem, co w dużym mieście przekreśla możliwość jej dostrzeżenia - tonie w gigantycznym LP i smogu.

Spróbuj M3, M13, M92, M67, M35, M36/37/38. Wybrałeś bardzo niefortunnie.

Tak będzie :) Poki co patrze na mapki i załamka bo nie wiem jak toto czytać  mapki wielkosci A5, chyba z 10 kartek, ponumerowane:) Oj długa droga przede mną :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\Wszystko, czego próbowałeś, jest jak najbardziej do zobaczenia z Warszawy. Oczywiście z dzielnic mieszkaniowych, jak Bemowo czy Ursynów, nie spod Pałacu Kultury. Jednak widzialność wczoraj była dość fatalna, Ty siedziałeś za szybą, bez właściwej adaptacji wzroku do ciemności. Trzeba wyczekać na lepsze niebo, wyjść na balkon, osłonić się od latarń i światła z mieszkania (zasłona na balustradę, głęboki kaptur na głowę), posiedzieć w ciemności i dopiero szukać słabszych obiektów.

Różnice w przejrzystości powietrza mogą być ogromne.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dobrze PW, które sobie wymieniliśmy - ,,pozasysaj" programy i zorientuj  z obserwatorium na komputerku mapki, które dostałeś - sam zobaczysz niedługo jakie to proste  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\Wszystko, czego próbowałeś, jest jak najbardziej do zobaczenia z Warszawy. Oczywiście z dzielnic mieszkaniowych, jak Bemowo czy Ursynów, nie spod Pałacu Kultury. Jednak widzialność wczoraj była dość fatalna, Ty siedziałeś za szybą, bez właściwej adaptacji wzroku do ciemności. Trzeba wyczekać na lepsze niebo, wyjść na balkon, osłonić się od latarń i światła z mieszkania (zasłona na balustradę, głęboki kaptur na głowę), posiedzieć w ciemności i dopiero szukać słabszych obiektów.

Różnice w przejrzystości powietrza mogą być ogromne.

No własnie...poczekam z tymi obiektami na lepszą przejrzystość powietrza bo niby niebo czyste było ale ta łuna pomarańczowa jednak w czymś się rozchodziła/odbijała. Nie sądzilem ze AŻ tyle zależy od adaptacji oka, napewno o to zadbam następnym razem ;) Dzięki

Przeczytaj dobrze PW, które sobie wymieniliśmy - ,,pozasysaj" programy i zorientuj  z obserwatorium na komputerku mapki, które dostałeś - sam zobaczysz niedługo jakie to proste

Stellarium już zassalem ale nie zdazylem zainstalować :) Najbliższe dni to okres pełnego pokrycia więc bedzie czas na "komisyjny raport błędów" i wnikliwą analize :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaopatrzylem sie w mapke obrotową nieba gwiaździstego w Polsce i już na spokojnie przysiadłem do teleskopu. wcześniej 20 minut siedzialem sobie i przyzwyczajałem oczy do ciemności, skonstruowałem sobie proste diodowe świecidło z przyciemniaczem na potencjometrze :) Na górną obręcz (mam śrubę do montażu 1/4' - nakręciłem sobie kompas, co by wiedzieć gdzie celuję :) Najpierw w najszerszym okularze jaki posiada czyli 25mm (x36) namierzyłem Lutnię. Opasałem ją dokładnie ale w miejscu gdzie ma być M57 nic...wierzchołki wyraźne, ale M57 brak :) Czy ktoś mógłby napisać czy to M57 jest bliżej któregoś z wierzchołków czy raczej po środku nich? Zaparłem się i znajdę w końcu to M57 :)

Potem nastała pólnoc, żona przyszła, popukała się w czoło...poszła :) No to żeby zamarkować hałas związany ze składaniem sprzętu przeniosłem go do kuchni na południe i dawaj na saturna :) I tu niespodzianka, wcześniej widziałem go wyraźnie, ale nie mogłem dostrzec przerwy cassiniego. Miałem wrażenie jakby obraz delikatnie się rozciągał symetrycznie po obydwu strona saturna. Wyciągnalem pryzmatowa koątówkę i włożyłem obiektyw (6mm UWA) prosto w wyciąg. Dłuuugaaaaśne ramie ale jest ostrość i...kurcze kątówka zestawowa nie jest za dobra bo bez niej widzę przerwę cassiniego i obraz dużo ostrzejszy. Dziś zatem jadę do sklepu i zapewne sprobuję wymienić na jakąś lepszą.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 jest namierzyć dość łatwo - Lutnia ,,mała" i bardzo charakterystyczna - Znajdź Wegę pod nią 2 gwiazdki, niżej następne 2 i prawie w środeczku Masz swój upragniony pierścionek - też go lubię  :)

A porządna kątówka w obserwacjach to podstawa, najlepiej 2"  8)

PS - tak mniej więcej w okularze 10 powinieneś go zobaczyć  ;)

post-587-137699893601_thumb.jpg

post-587-137699893613_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pmaverick, uparłeś się na M57 a teraz z miasta jej nie zobaczysz. Lutnia nurkuje wieczorem nisko na ciągle rozświetlony przez Słońce zachód. Pierścień nie jest właściwym obiektem na tę porę roku, w mieście i przy dość jasnym już Księżycu. Odpowiednie dla Ciebie obiekty to jasne gromady otwarte. Wieczorem zawalcz z M36, 37 i 38 w Woźnicy, potem M35 z sąsiadującą NGC 2158 w Bliźniętach, w międzyczasie pojawi się Żłóbek (M44) w Raku, możesz też poszukać w nim M67.

Z Pierścieniem zawalczysz w lecie poza miastem. Z innymi mgiełkami też, wtedy, gdy będą wysoko na niezaświetlonym niebie. Prawda jest taka, że miasto nie jest dobrym miejscem obserwacji słabych , rozmytych obiektów.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż miał to napisane  :) - ale jak ktoś bardzo chce  ??? ??? ??? Moim zdaniem też szkoda pięknej pogody, która ostatnio jest jak na lekarstwo. Masz podany zestawik obiektów na tę chwilę i na początek. ,,Obcykasz" się dzięki nim z niebem i Pierścionek będzie w nagrodę w porze i miejscu, o którym Janko napisał  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dziś jak sie przewali ten syf siadam do wspomnianego wyżej zestawu :) Dokupilem też taki montaź zakladany na wyciąg do ktorego przykreca sie małpkę, śeby jakieś planety może sprobować nakręcić w AVI ale obraz masakrycznie ciemny.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od Muńka z tą małpką - tylko musisz porządnie wyostrzyć, a co do szczegółów to Kolega M.Rudy z wielkim powodzeniem w projekcji okularowej Układ Słoneczny ,,zalicza" zapewne podpowie Ci z autopsji co i jak  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal obserwujesz przez okno?

Przecież to w dzisiejszych czasach to normalka, a nie jak w 19 wieku stało się na dworze, a potem marudzą na forum ze obrazy nie takie.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Czy Pmaverick widziałeś takiego Saturna http://img860.imageshack.us/img860/2729/saturn.jpg (oczywiście mniejszego) ?

Piszesz że widziałeś przerwę Cassiniego a ta przerwa wygląda tak  http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=24151&start=25 (pierwsze zdjęcie astrokomo) tu widać wyraźną przerwę w pasach i to jest Cassini. http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/solar_system_level2/cassini_division.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal obserwujesz przez okno?

:) Nie - nie obserwuje już przez okno ;) otwieram, czekam, aż pokój sie schłodzi chociaż troche i dopiero. oczywiście troche faluje ale przy 150x bez kątówki widze ten ciemniejszy pasek blizej zewnetrznej krawędzi pierścienia. Oczywiście nie jest tak wyraźny jak na załączonych zdjęciach. Jak tylko opanuje sztuke avikowania w projekcji okularowej (mam już adapter do mocowania kompakta, ale coś sam kompakt wydaje się nie chcieć rejestrować i ostrzyć jak trza wiec dzis bedzie proba z drugim kompaktem) to wrzucę fotki. Jutro wywoże sprzęt na niebo pod wawe, biore karimatke, jakis termos i bede działał :) Może ktoś chętny na wieczór piątkowy w okolicach wawy żeby sie pogapic w niebo ;)?

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jutro wywoże sprzęt na niebo pod wawe, biore karimatke, jakis termos i bede działał :) Może ktoś chętny na wieczór piątkowy w okolicach wawy żeby sie pogapic w niebo ;)?

Z tym może być pewien problem, bo ma być mżawka.

Nawet gdyb nie, to już I kwadra Księżyca i z DS-ów raczej nici.

Też żałuję.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Halo, moge wreszcie zmienić opis w profilu ;) Wczoraj znalazłem M57... nie sądziłem że to takie maleństwo jest i tak słabiutko odcinające sie. Przynajmniej na tym dziadowym Warszawskim niebie wygląda to to jakby ktoś 30 metrów od nas puścił kółeczko z dymu od papierosów :) W powiekszeniu 200x widać troszke 3 gwiazdki ale już jest za ciemno żeby odróżnić tą szara otoczkę. Pewnie przez to że łysy wczoraj tak świecił. Znalazłem z pomocą stellarium :)  8)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cusik powinieneś zobaczyć Syncią 6" z okularkiem 15mm przy sprzyjających warunkach - wczoraj miałeś tłuściutkiego Muńka  ;)

post-587-137699896441_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cusik powinieneś zobaczyć Syncią 6" z okularkiem 15mm przy sprzyjających warunkach - wczoraj miałeś tłuściutkiego Muńka  ;)

No właśnie, jak już wreszcie wykukałem to to niewiadomo co to, to mnie księżyc zdradził i sie wypełnił :) Kosmos mi nie sprzyja ale luzik, w końcu dorwe to M57 z ciemniejszego nieba :) a następne to nie wiem, dziś Syncia wyjdzie pierwszy raz na spacer i sprobujemy coś tam złowić. Pewnie będę za wszelką cenę polował na Oriona ale jak zwykle wyjdzie w praniu :)

Refraktor był fajny pod jednym względem - nie musiał się tak dłuuugo studzić.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak już wreszcie wykukałem to to niewiadomo co to, ...

Nie obrażaj mojego ulubionego Pierścioneczka - bo Ci już nic nie podpowiem  >:(  to po pierwsze, a po drugie to trzeba było ,,przyćmienie" Muńka wczoraj oglądać, a nie za DS-kami ganiać przy pełni - na dodatek w Stolicy  ;)

post-587-137699896447_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)