Skocz do zawartości

Pomóżcie w spełnieniu moich marzeń :)


KRYPOL85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy i prosze o wyrozumialosc.

Od gimnazjum, a mam 22 lata, zaczalem sie interesowac niebem i astrofizyka, w technikum moja wiedza sie powiekszyla na temat wszechswiata. Od 4 lat probowalem na wszystkie sposoby przekonac rodzicow, siostre, zeby jako prezent kupili mi teleskop ( chcialem taki za 300zł) i tak zylem w bledzie, pol roku temu przeczytalem troche o lornetkach i teleskopach. Ogolnie nie mam zielonego pojecia na temat sprzetu i prosze nie uzywac terminologii strikte lornetkowej itp itd.

Przejde do rzeczy, poczytałem duzo na temat roznych lornetek...

Na poczatku napalilem sie na Delta Silver potem znow poczytalem i chcialem nikona, ale znow poczytalem i jakies inne sie pojawily, az zglupialem...

Prosze was o pomoc w spelnieniu marzen i kupnie mojej pierwszej lornetki, CHCE W KONCU OGLADAC NIEBO.

Kwota jaka moge wydac to ok 350zł na NOWY sprzet, nie chce czekac na aukcje, nie uzbieram wiecej, lornetke musze kupic do niedzieli bo inaczej okazja mi przepadnie

Moj cel jest prosty, chce ogladac niebo, ksiezyc, nauczyc sie gwiazdozbiorow, mglawic, gromad, galaktyk, mam swiadomosc ze przez lornetke nie zobacze Marsjan usmiechajacych sie do mnie, ale spotkalem sie z opinia ze przez lornetki gowno widac ( oczywiscie opinia moich kumpli, ktorzy lornetki nawet w reku nie mieli :))

Dodam jeszcze ze ciezar ani wielkosc nie gra roli, sile mam utrzymam ( zart :P statyw kupie za miesiac, dwa :))

Chce dobra rolnetke adekwatna jakosciowo do ceny

BARDZO DZIEKUJE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten wątek http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2587.0  i kilka innych w dziale - Lornetki vademecum sprzętowe  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że przejrzałeś dział lornetkowy?

Zwykle radzi się Nikona Action EX. Ale jeżeli nie możesz czy nie chcesz czekać, a lornetka ma być NOWA, no to ja radzę Celestrona SkyMaster 15x70. Nowe chodzą po 300 zł. Będzie trochę mniejsze pole widzenia niż w Nikonie 10 czy 12x50, więc będzie trochę trudniej się połapać na co patrzysz.

Ale do tego MUSI być porządny statyw (nie taki za 100 zł) czy żuraw, bo inaczej tylko się wkurzysz, a nieba nie poznasz. Więc większe wydatki i tak Cię nie ominą.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem z podobną lornetką 12x60 i uważam to za lepszy wybór na początek:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-starlight-12x60,d3116.html

Jeśli jednak uprzesz się na większe powiększenie (czyli większy ciężar i rozmiary a mniejsze pole widzenia), to w twoim zakresie cenowym masz 15x70 pod różnymi nazwami firmowymi, np:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-starlight-15x70,d2765.html

Musiśz się liczyć z tym, że są to lornetki o jakości adekwatnej do ceny, jednak możesz z nimi śmiało zacząć i mieć wiele przyjemności  :)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko dobrze radzi. Ja zawęziłbym swój wybór właśnie do DO Starlight 12x60, DO Silver 10x50 (nieznacznie przekracza budżet, ale śmiało możesz spytać o upust w sklepie) i Nikona Action VII 10x50.

Za pierwszym przemawia ciut mocniejsze powiększenie - początkujący to lubią. Weź natomiast pod uwagę, że jest to sprzęt gorzej wykonany niż wspomniane modele 10x50. Będzie bardziej podatny na rozkolimowanie (utratę zbieżności torów optycznych, co skutkuje podwójnym obrazem) a nawet będzie większe prawdopodobieństwo że już kupisz rozkolimowaną sztukę. Luźno chodzące pokrętła ostrości i korekcji dioptrii też nie napawają optymizmem na wieloletnie użytkowanie. Jeśli lornetka ma także posłużyć jako sprzęt wycieczkowy, gdzie w plecaku może być narażona na większe wstrząsy, szedłbym w któryś z modeli 10x50.

Nikon jest uznaną marką i możesz śmiało weń uderzać. DO Silver jest trochę niedocenianym sprzętem, ale moim zdaniem najlepszym optycznie z wymienionych trzech.

Najlepiej byłoby, gdybyś udał się do sklepu i spojrzał przez każdą z nich i bezpośrednio porównał (jeśli mieszkasz w Gdańsku, Warszawie lub Katowicach - masz taką możliwość w salonach Delty).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie mieści się wielokrotnie polecany Nikon EX 10x50 lub 12x50.

nieoczekiwany zwrot akcji

bd mial ekstra 200zł czy to zmienia cos ? czy za 550 zł kupie cos lepszego ?

No to masz z przesyłką gratis  :) http://www.oleole.pl/lornetki/nikon-action-ex-10x50.bhtml?from=ceneo&p=534.99&cr=0

A tu jej test, choć gwarantuję Ci - ,,Będzie Pan zadowolony"  8)  http://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=68

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za zainteresowanie, ale...

Moge wyskrobac ekstra 200 zl ( taka zbiorka po rodzinie na lornetke dla biednego studenta :D)

Czy polecacie jeszcze drozsza lornetke? za 700 zł

Czy lepiej kupic juz tego nikona ex i rozgladac sie za statywem ?

Jakie jeszcze akcesoria przydadza sie do tej lornetki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem co znaczy lustro 150mm

Az mi glupio, ze nie wiem o co chodzi. Zazwyczaj wiem i sie orientuje w swoich pragnieniach, no ale musicie mi wybaczyc. Obiecuje, ze odrobie zaleglosci, tylko pomozcie co robic ?

Tak zajrzalem, czy nie o to Ci chodzi http://allegro.pl/sky-watcher-n-150-750-otaw-teleskop-krakow-i3309340581.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop newtonowski z lustrem głównym o średnicy 150mm. Kwotowo się zbliżasz do sensownego teleskopu. Co masz robić nie wie nikt, może ochłoń i poczytaj więcej, póki co niczego nie kupuj? :-)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mieszajcie już mu - ma pieniążki, ma wybraną dobrą lornetkę, nauczy się nieba jeśli ,,łyknie" astronomię to rozbuduje sprzęt o teleskop.

Dobra lornetka zostanie na zawsze i wszędzie mu może towarzyszyć  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan miałem taki, ze kupie teleskop za 2-3 latat w kwocie ok 10 tysiecy złotych

No z takim teleskopem to ciezko bd mi chodzic na dwor codziennie, hmmm ?

Astronomie mam łykniętą :)

Chodzi o to ze chcialbym wyjsc o 22 na dwor i spojrzec w niebo. Chyba jednak przy tej lornetce zostane, bo jak slyszalem to teleskopy zaczynaja sie od 2000zl sensowne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra, bierz tego nikona. To nie będą zmarnowane pieniądze, poza tym to żadne pieniądze. Ja się miotałem kawałek czasu a i tak stanęło na lornetce :-)

Ale z tymi 2000 to przesada...

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za zainteresowanie, ale...

Moge wyskrobac ekstra 200 zl ( taka zbiorka po rodzinie na lornetke dla biednego studenta :D)

Czy polecacie jeszcze drozsza lornetke? za 700 zł

Czy lepiej kupic juz tego nikona ex i rozgladac sie za statywem ?

Jakie jeszcze akcesoria przydadza sie do tej lornetki ?

Kupić Nikona Ex i adapter statywowy do lornetki, rozglądać się za statywem. Jakiś leżak czy fotelik turystyczny pewnie znajdzie się w pobliżu  :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja podjeta, padlo na nikona :)

Jaki statyw polecacie? Moglby ktos wkleic link do statywu, bo ja sie na tym jak juz milion razy powtarzalem nie znam

I jeszcze jedno pytanie, bo tutaj na tym serwisie oleole to jest mozliwosc przedluzenia gwarancji, co o tym myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę dostanę opiernicz, ale na początek, za małe pieniążki polecam taki, który od grudnia eksploatuję i niema z nim problemów http://www.foto-net.pl/sklep/produkt38112-statyw-Camrock-TH70.html

lub http://www.foto-net.pl/sklep/produkt38084-statyw-Camrock-TC63.html i oczywiście taki adapter http://www.astrokrak.pl/111-l-adapter-may-do-lornetki-30-50mm-.html

:)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko - oba mają ponad 180 + adapter = dobrze dla człowieka wysokiego  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego statywu w rękach, ale okrutna prawda jest taka, że dobry statyw też troszkę kosztuje. Nie spodziewam się, żeby taki za 100 zł dobrze pracował z kilogramową lornetką na pełnym wysuwie. Jeśli masz mieć z niego jakiś pożytek, to raczej obserwując na krzesełku - wtedy statyw może pracować na 1/2 czy 2/3 swojej maksymalnej wysokości, dając Ci lepsze tłumienie drgań i większą sztywność.

Statywy dobrze pracujące na wysuwie rzędu 180 cm to cenowo okolice 400-500 zł wzwyż.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak fotelik taniej mnie wyniesie, a lepszy statyw w przyszlosci kupie :)

Dzieki wielkie za wszystko i w poniedzialek bd oczekiwal swojej lornetki

Fajnie i czekamy na pierwsze relacje z obserwacji i wrażeń z użytkowania sprzętu.  :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci ten na początek - pobierz pliki PDF i wydrukuj  :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3252.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za dociekliwość ale czy Ty chcesz obserwować ze świecącym tabletem  ??? ??? ???

A słyszałeś o tym, że adaptacja oka po wyjściu z jasnego pomieszczenia czy spojrzenia w świecący ekran trwa około 20 minut  ??? ??? ???

Z atlasem czy mapkami pod nocnym niebem używamy czerwonej latarki  8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wyłaczenie podświetlenia nie pomoze?

nawet o tym nie pomyslalem :)

to zaopatrze sie w to wszystko, a mam pytanie, te mapy dotycza całego świata tak, przeciez i tak wszystkich konstelacji nie ma nad Polskim niebem, wiec nie musze chyba nosic wszystkich kartek ?

Chyba ze cos zle zrozumialem to mnie poprawcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024