Skocz do zawartości

Moje pierwsze wrażenia z użytkowania C11 na Heq5


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem na rynku wtórnym C11..czyli 11 calowy teleskop w systemie Schmidta-Cassegraina firmy Celestron.

Ten teleskop jest wynikiem długoletniej ruletki sprzętowej. Jest to sprzęt dość uniwersalny który da mi:

-Komfort i mobilność LB 12". Z montażem heq5 syntrek, no nie będzie mistrzem stabilności ale to lepsze niż te śmieszne Cg5, na które je fabrycznie ładują. Waga telepa to niecałe 13kg czyli (teoretyczna deklarowana przez producenta) - ciut więcej niż refraktor.Messier 152mm....Dowaliłem dodatkowo dwie przeciwwagi na pręt, zatem waga jest o wiele większa niż deklaruje dystrybutor.

-Obrazy porównywalne z dużym Newtonem - lustro 28cm ma dość dobrą sprawność optyczną.

-Ogniskową

2800mm.... hmm... można zredukować do ok. 1717mm - reduktorem 6,3 (który też zakupiłem). Zakupiłem tez od razu kątówkę 2 i Visula back 2".

W standardzie 2" można swobodnie dobierać sobie okulary by osiągnąć źrenicę wyjściowe zbliżone do dużego Newtona.

Zostawiłem sobie okularki: 13,17,25 i 35mm, myślę poważnie nad zakupem Plossla TV 55mm z realnym 50-stopniowym polem.

Teleskop na Heq5 wchodzi w lekkie drgania, jednak mobiloność montażu w porównaiu z np. Eq6 jest znaczna. Potafię chwycić całość (tuba+monta) i z lekką zadyszką zanieść na ogród.  :P

Dołączona grafika

Jaka korzyść jeszcze płynie z wielkiego katadioptryka?

BINO. Można ostrzyć z nasadką bez barlowa w właściwie dowolny sposób.

Pamiętam obrazy księżycowe..SCT8" i bino WO przyprawiajace o opad szczeny....... tu będzie znacznie lepiej. Ogólnie teleskop chcę uznać jako sprzęt docelowy. Ma duże lustro oraz małe gabaryty. Może za rok dokupię sobie

jeszcze 10cm ED.. kto wie :? :lol:

Dołączona grafika

Oodwiedzili mnie koledzy lookacze: Sławek, Rafał oraz po raz pierwszy na obserwacjach obecny  był Robert.

Ciesze się ze następni oborniccy obserwatorzy się ujawniają. Mój nowy Celestron miał pierwsze Wielkopolskie światło!

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG, co za betoniarka!! Zawsze wydawało mi się, że taki sprzęt to czysty planeciarz, jednak z reduktorem chyba daje rade i na innym polu... Robert, jak oceniasz jego sprawność na galaretach i innych kłakach w porównaniu do LB 12"?

PS Najpóźniej w wakacje widzę Cię z tym w Leżajsku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję, że jak tylko pogoda się poprawi oraz rozwiążą przejściowe problemy sprzętowe  (o których tu nie wspomnę) zaraz dokładnie opisze  sprzęt!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

E tam cieniutki Heq5- zobaczysz jak drgać będzie. A powinien być tak osadzony.. ;)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=dlattach;topic=396.0;attach=1226;image

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No sprzęt ma ta zaletę że po rozłożeniu na tubę, głowicę CGEM (cięższą od Eq6), statyw zajmuje niecały 1/2 bagażnika kombicy. To chyba największy plus. Kompaktowe 11" z stabilnym prowadzeniem i go-to. A rozmiary  - widać wyżej proporcje sprzętu i Zdziśka (a to kawał chłopa)  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Położyłem na kark SCT ...refraktor apogee 9/50cm. Ciekawe czy ktoś zgadnie ile waży zestaw z przeciwwagami  (sam montaż to ponad 35kg) :)

Ale obawiam się, że zestaw nie jest odpowiednio wyważony montaż szarpie...- muszę raczej zainwestować w dłuższy pręt mam jeszcze  jeden odważnik który się już nie mieści, lub przedłużkę podobno istnieją - gdzie taką kupię?

post-2-137699796065_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem  8) Miałeś rację teraz wisi na grzbiecie i nie szarpie  :) Musiałem trochę pokombinować z śrubami do pigibacka.

ps. Przeciwwag naliczyłem 22kg  ;D

post-2-137699796072_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust to to samo co biały synciany dobsoniasty  (8", 10", 12"SW) , mój to Celestron ma ciut inne wykonanie ale to to samo. W sumie mam takie 2 identyczne przy LB (dokupiony) i C11"

Ty masz fajne mocowanie szukacza. Normalnie kosmos  ;D 8) Jak precyzyjna broń snajperska  :D :D

Te szukacze są bardzo jasne i można nimi wykosić wiele Messierów pod ciemnym niebem.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)