Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - krótka historia amatora.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś rok temu zapaliłem się do astronomii po latach przymiarek do tego, zainteresowała mnie też fotografia, w związku z tym, że zimą mam sporo wolnego czasu to kupiłem małego MAKA, zerkalem zerkałem, aż przyszła wiosna, sprzęt poszedł w delikatną odstawkę, ale był czas na literaturę i zbieranie nowego sprzętu. Tak więc dokupiłem Newtona 12", Newtona 6" + HEQ 5 PRO, autoguider, mase okalarów, filtry, tubę do guidingu, VIXEN POLARIE STAR TRACKER, canona 450 mod, canona 600 nie mod, obiektywy i pół tony dupereli i gadżetów z których pewnie spory procent nigdy sie do niczego nie przyda, ale próba zasięgnięcia rady w sklepach kończyła się fiaskiem, ale mam pecha, albo nawet pytania źle zadaję.  

Ale do rzeczy, jak z POLARIE sobie poradziłem, tak HEQ 5 mnie przerosło, problemy zaczęły się już z justowaniem lunetki ( w tym miejscu chyba najwyższy czas wspomnieć o tym, że mam chyba jakiś problem ze zrozumieniem tekstu czytanego, ale jestem raczej praktykiem niż teoretykiem ). Wczorajsza noc przestana pod Żelisławcem zleciała na czytaniu instrukcji, manuali i tutoriali, a i tak dupa z tego. Po tym długim wywodzie przejdę do sedna, chodzi mi o to czy ktoś by miał siłę i cierpliwość żeby mi kilka rzeczy pokazać i nauczyć, oczywiście dostosuję się czasowo. Czytam o spotkaniach w Glinnej, wiem, ze teraz Zatom, ale nie mogłem się wyrwać. A Glinna jakaś taka chaotyczna, a może czasami ktoś sam gdzieś jedzie albo coś i miał by ochotę podszkolić gamonia, bo jesli mam być szczery to za cholerę nie wiem jak się do tego zabrać, a tak jak wspomniałem - czytam tutka, robię jak w nim kazali, a i tak mi nie działa - nie wiem jak ja to robię ;-) A własciwie jak ja tego nie robię. Gdyby coś to prosze o info na [email protected], z góry dziękuję za pomoc.

 

P.S. Tutaj oczywiście ciągle zaglądam, jak na inne fora astro, bo ciągle czegoś poszukuję ;-)

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, jak to dobrze czasem po prostu wyjść na obserwacje z lornetką, wygodnym leżaczkiem i niczym więcej. :)  Sory za off-top, życzę Ci żebyś znalazł kogoś do pomocy. Czytając takie historie jednak przekonuję się, że dobrze wybrałem tylko wizual i jak najmniej sprzętu (ilościowo), to jednak nie na moje nerwy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie z czym masz problem, bo to, co napisałeś, to wygląda tak jakbyś nie czytał tego co trzeba. Napisz z czym masz problem, a napewno Ci pomożemy.

 Sam posiadam od 2-ch miesięcy sprzęt do astro, spokojnie i na luzie podchodze do napotkancy problemów. Więc zachowaj spokój :) a bedzie wszystko wporządku.

Pozdrawiam 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na Bukowym, mam do Żelisławca jakieś 12km i żeby tam dojechac to najmniejszy problem. A problemy to tak jak napisałem, chyba tylko z montażem, ale od justowania lunetki począwszy na guidingu skończywszy ;-) I właśnie na spotkaniu najbardziej by mi zależało, bo jak pisałem jestem praktykiem, jak zobaczę jak ktoś coś robi itd, to później jest mi łatwiej, a tak z czytanek to jakoś nic mi nie wychodzi.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś potrzebował porady/pomocy pisz. [email protected] lub na PW.

Chociaż widzę, że Alien  już się tobą zaopiekuje. ^-^

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat lunetki w HEQ5 był poruszany w nr 3 (wrzesień 2012, strona 84) Astronomii Amatorskiej.

Z tą lunetką to rzeczywiście jakiś problem jest bo nie Ty jeden piszesz o tym. Dlatego wpadłem na pomysł aby nie patrząc na to co nasmarowali w niezrozumiały sposób w instrukcji napisać rzecz od nowa na zupełnie innej zasadzie, bez kombinacji pierścieniami itp. I to właśnie jest tam opisane.

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ubieglym tygodniu pojawiło się kilka pytań dotyczących sprzętu, może ktoś coś podpowie. A mianowicie: czy takie cudo http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2020&lunety=Sky-Watcher_SynGuider warto zamieniać na http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2102&lunety=Kamera_QHY_5_V-C_(kolor,_CMOS,_do_astrofotografii_S%B3o%F1ca,_Ksie%BFyca_i_planet_oraz_guidingu)? I pytanie numer dwa: czy jest sens kupować http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=2310&lunety=Refraktor_TS_APO_ED_80/560_f/7_PHOTOLINE_OTA_+_Flattener_3''_(TSED8053+TSFlat3)? Czy jeśli chodzi o fotografię DS to korzystniej zebrać większą sumę i  kupić coś z większą aperaturą czy może kupić coś zupełnie innego? 

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. 1. Tak to cudo zdecydowanie warto zamienić na Kamerkę QHY 5 V-C a najlepiej mono czyli Kamerę QHY 5 8)

Odp. 2. Wszystko zależy jak szerokie pola chcesz fotografować moim skromnym zdaniem na początek - choć może i docelowo coś o aperturze 80 mm (średnie pola) i tu bardzo dobrym i tanim ,,urządzonkiem" w granicach 1600 - 1800 zł jest Synta ED 80 + flattener. lub bardziej wypasiona odmiana Synta Equinox 80/500 ED. Gdy będziesz chciał wymienić na ,,okazalszy" sprzęt nic przy odsprzedaży nie stracisz. Choć TS APO ED 80/560 f/7 PHOTOLINE wydaje się z opisu ciekawym rozwiązaniem - lecz ja nie miałem z nim do czynienia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko to już długa ogniskowa i z DSO w foto mogą być problemy - światełko ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)