Skocz do zawartości

I zlot Zlot Miłośników Astronomii w północnej Wielkopolsce Zatom 2010 (8-10 X)


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 271
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Czy zabiera ktoś kolimator laserowy holograficzny albo chociaż zwykły laserowy?

Podobno mój został wysłany kilka dni temu, wiec jeśli dojdzie dziś będę go miał......

Witam wszystkich

Pozwoliłem sobie zadzwonić do Pana Leszka i zarezerwować jedno miejsce.

Do zobaczenia na miejscu

Arek

PS jadę sam ze Szczecina gdyby ktoś chciał się zabrać

Super! znaczy jest nas coraz więcej!

Do zobaczenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie dojadę nawet w sobotę, to jednak prawie 750 km po naszych drogach. Przejechanie na południe 560 km zajęło mi 9,5 godz. wszędzie wahadła. Życzę Wam wspaniałej pogody, rozgwieżdżonego nieba, rozświetlonej komety, zaciętych ale merytorycznych dyskusji, wypoczynku i wielu wrażeń. Z zazdrością czekam na relacje i zdjęcia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie dojadę nawet w sobotę, to jednak prawie 750 km po naszych drogach.

Grzegorzu to skąd ty miałeś tam jechać? Bo chyba nie z Bydgoszcy ;)

To z mojego podwórka pod Łodzią jest 400,a tam gdzie 750 -czyż byś był w Ustrzykach Górnych,

lub na zlocie bosa z Grodu Kraka? ;)

Pozdro Anva

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !Szczęsliwie dotarłem do domu po Zlocie ! Było SUPER !!!!!!!Dziękuję wszystkim ( szczególnie Robertowi za  zorganizowanie całości )Wkrótce dodam parę fotek- zlotek!!!!

Fajnie ,że pogoda dopisała.Poznałem wielu wspaniałych ludzi ,którym także dziękuję ,że przyjechali i mogliśmy się poznać.Teraz będzie fajniej pisać na forum jak się wie kto jest kto !Pozdrawiam i już się zapisujęna następny zlot!!!

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot przebiegał w fajnej atmosferze i pogoda dopisała. Co prawda w pierwszy dzień niebo zasnute było cirrusem ale wieczór upłynął pod znakiem edukacji dzieci i młodzieży. Przyjechał autobus z dzieciakami  (ponad 50 osób). Kolega Statek przygotował dla nich wspaniały pokaz multimedialny oparty na Stellarium. Cierpliwie tłumaczył i pokazywał symulację nieboskłonu. My w tym czasie próbowaliśmy przebić się przez chmury by pokazać dzieciom troszkę obiektów. Jednak wszystko pływało, jak zasnute dymem. Mimo to dzieciaki bardzo przeżywały te kilka godzin obserwacji. Były bardzo zainteresowane tym co pokazujemy. Jacek przygotował dla każdego naklejkę zlotową. Goście byli zachwyceni nocnym niebem i astronomią. Na drugi dzień  niebo Zatomskie pokazało dopiero  zęby. Już ok 19.00 czuć było, że to co zaraz zobaczymy przejdzie wszelkie dotychczasowe granice naszej wyobraźni co do ciemności nieba.  Nigdy, przenigdy nie widziałem tak ciemnego nieba, nawet na Podkarpaciu i w Roztokach.  Droga mleczna podzielona na jakby podstrefy przedzielona ciemnymi pasami .  Świeciła na nieboskłonie, jakby ktoś rozpylił biały dym. Takie obiekty jak M13 czy M33 widoczne gołym okiem bez zbędnego trudu. Ludzie potykali się o siebie i teleskopy. 

Wychodząc z  pomieszczenie o słabym świetle -nie widziało się naprawdę nic, potem z wolna pojawiały się kształty . Tam jest ciemno jak w średniowieczu.  Zrobiłem zdjęcia komecie...30 sekund nie zawiera grama czerwieni. Prócz lamp ulicznych z tyłu domu nie było śladu zaświetlenia na horyzoncie. Obiekty najnormalniej raziły po oczach w okularze. Quintet Stefana to były białe kropki na tle czerni, nie jakiś tam wychwytywane zerkaniem przejaśnienia. 

To co roztoczyło się nad naszymi głowami w sobotę było spektaklem rodem ze Stellarium.  Kontrast bieli i czerni.

Sprzęty od Taurusa 40 po SCT 11" na  CGEM , maki, newtony sprzęt różnej maści.

Co do organizacji i miejsca. Mile przyjecie przez gospodarzy, którzy włączali się w obserwacje. Widać ludziom zależy na promocji regionu i dostrzegają potencjalną szansę na zaistnienie w tej sferze. Świadczy o tym choć:  Udział Gminy Drawno w całej imprezie.  Obecność dzieci z nauczycielami oraz przedstawicielki samorządu. Obecność prasy - wywiad z nami w Gazecie Szczecińskiej, wzmianki o zlocie w lokalnej prasie.

W pokojach  dość wyskoki standard, apartamenty - z kuchnia i łazienką. Do dyspozycji podwórko, w przyszłości nawet możemy poprosić o pole na płotem. Gospodarz otwarty na zloty astro. Koszty bardzo przystępne  od pt. po południu do niedzieli 12.00 koszt ok 140zł. Grill i pole ogniskowe na miejscu.

Jedzenie dobre- choć troszkę pieprzne, mieliśmy kelnerkę i kucharza. Wszystko przyrządzane na miejscu żaden katering.

Po za tym czyste powietrze parku narodowego, szlaki, odbyliśmy pieszą wycieczkę. Wszystko 150km od Poznania.  :)

Generalnie szykujemy się na zlot w marcu. To był strzał w dziesiątkę. Nie chce wszystkiego napisać, zostawię kolegom..pole do popisu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://img840.imageshack.us/i/zatom005.jpg/

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://img177.imageshack.us/i/zatom001.jpg/

http://img140.imageshack.us/img140/450/103ph.gif

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za świetną zabawę.

Gazeta, o której mówi Robert to Kurier Szczeciński, warunki jakie panują w Pyrlandii są rewelacyjne, fakt potykania się w tej ciemnicy to nie wymysł :)...

Wspaniałe miejsce, wspaniała atmosfera, ludzie wspaniali i.... ta pogoda....

Nie mogę wyjść z zachwytu.

Pozdrawiam i do zobaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po zlocie.  :)

Potwierdzam wszystkie słowa Roberta niebo masakra, określiliśmy na 7 mag., ale to nie były jeszcze pazurki 100% nieba w Zatomiu, świetna atmosfera i wspaniali ludzie dziękuję wszystkim za uczestnictwo w zlocie.

Długo nie zapomnę o Zatomskim czarnym niebie i nie mogę się doczekać następnego. :)

Parę zdjęć wstawię później

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż szkoda że już po wszystkim, naprawdę chciało by się więcej. Nie będę oryginalny, wspaniała atmosfera, niebo takie że miałem na początku problemy z orientacją. A wszystko to w malowniczej miejscowości Zatom gdzie czas chyba się zatrzymał a cywilizacja wkracza bardzo powoli i oby tak zostało.

  Nikt jak dotąd nie wspomniał o poważnej awarii samochodu którą mieliśmy z Osskiem, która nie pozwoliła Grześkowi być na zlocie.

Ja ze swojej strony dziękuję mu za to że nic nam się nie stało i mam nadzieję że następny zlot będzie dla Grześka bardziej udany.

  Podziękowania dla Roberta za organizację, dla Gospodarza Pyrlandii za dobre warunki, Pani oraz Pana kucharzy dzięki którym nie byliśmy głodni.

  Już czekam na następny zlot w tak dobrym towarzystwie.

Pozdrawiam Jacek

Ps. zdjęcia wrzucę jutro

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma nieba ! Tam na sferze jest czarny węgiel obsypany iskrzącymi się wszędzie diamentami ! Droga Mleczna rozciąga się od horyzontu do horyzontu... To są nasze Małe Bieszczady ! To działa !

post-217-137699793986_thumb.jpg

http://fotookiem.blogspot.com

StarSky T90SM 90/500, montaż AZ typu PATRIOT - stal hand made.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna fotka :) , pokazuje jak tam było, zwróćcie uwagę, że Droga Mleczna świeciła porównywalnie z zielonym ledem w stacji zasilającej :)

Trudno coś więcej napisać ponad to co wczesniej napisaliście o atmosferze spotkania i przebić to zdjęcie pisząc o niebie.

Bardzo mi sie podobało, Wszystkim dziękuję :)

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pamięć, strach pomyśleć, co by się mogło stać gdyby defekt przydarzył się przy prędkości "przelotowej"...

Ciesze się, że miejsce okazało się trafione, kolejnego spotkania (w marcu) na pewno nie odpuszczę, choćbym miał się tam doczołgać z 12'' na plecach ;) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wszystkim za miłe towarzystwo,Robertowi za organizację.Niebo przepiękne,ciemne,widoki niezapomniane.Miły gospodarz,pieprzna kuchnia :D Mam nadzieję ze bedziemy częściej tam zaglądać ,do domu wróciłem w zaledwie półtorej godziny.Oby tylko medialna nagonka nie zniszczyła tego miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)